SSP, a przepisy i wykonanie

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkrupinski054
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 21, 2023 14:53

SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: kkrupinski054 »

Witam,
od razu przepraszam jeśli temat zamieściłem nie w tym, dziale, ale jestem nowy na forum. Sprawa wygląda tak, że jestem właścicielem budynku, w którym instalacja SSP nie jest wymagana, ale ze względu na rodzaj działalności w nim prowadzonej chciałbym zamontować ją dla własnego bezpieczeństwa. W związku z tym mam 6 pytań odnośnie ewentualnej jej instalacji.
1. Czy jeśli budynek nie wymaga SSP, to czy wykonanie takiego systemu musi być wykonane przez wykwalifikowaną osobę, czy może być to elektryk, posiadający uprawnienia SEP 1kV i czy instalacja taka musi być odebrana?
2. W razie wykonywania takiej instalacji zamierzam wykorzystać przewód PH90, jeśli instalacja przewodu jest prowadzona po cegłach, betonie lub pustakach, i przewody zostaną przymocowane do tego podłoża odpowiednimi mocowaniami PH90, czy na takie przewody i mocowania można przykręcić płytę gipsowo-kartonową?
3. Czy czujki dymu i ROPy mogą być zainstalowane na powierzchni palnej, takiej jak drewno, ponieważ sufit mam wykonany z drewnianych belek.
4. Czy do czujek oraz ROPów musi zostac zastosowany przewód PH90? Dodam, że zasięg czujek i ROPów będzie obejmował wszystkie trasy prowadzenia tych przewodów, więc w razie pożaru, gdziekolwiek by nie wystąpił, któraś z czujek zadziała. Tym bardziej jeśli zaciski w ostrzegaczu nie są niepalne, to zastosowanie tutaj przewodu niepalnego wg. mnie mija się z celem, tym bardziej, że budynek nie jest duży, a całość zostanie podzielona na 8 stref po jednym ROPIe i czujce.
5. Rozumiem, że sygnalizatory pożarowe muszą być mocowane na powierzchni niepalnej, łączenia w porcelanowych kostkach w puszkach PPOŻ i podłączone do centrali przewodem PH90, tak?
6. Posiadam już pewną centralę PPOŻ, jest to konkretnie Centrala FP408 firmy aritech. Centrala ta nie posiada certyfikatu CNBOP, ma już kilka lat. Rozumiem, że takowy certyfikat nie jest wymagany, a tylko dodatkowy dla centrali?

Czy istnieją jakieś przepisy konkretnie precyzujące te zagadnienia? Na koniec dodam jeszcze, że chciałbym, aby SSP w moim budynku stanowił jedynie formę dodatkowej ochrony PPOŻ, ponieważ nie jest wymagany, stąd moje pytania o odbiór instalacji i jej wykonanie. Uważam zatem, że częściowe niedopełnienie, jakim jest odbiór instalacji, nie stanowi wielkiego problemu skoro wykonanie tej instalacji jest i tak dobrowolne. Jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu. Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i odpowiedź.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: KonradOW »

Według mnie, jeżeli coś robisz (choć nie musisz, bo prawo nie wymaga), to musisz zrobić z zachowaniem reguł, czyli robić tak, jakby trzeba było.
Czyli: projekt, uzgodnienia, atesty, CNBOPy itd.
Zupełnie tak, jak z wycieraniem d.py: w prawie nie ma nakazu wycierania, ale jeżeli już wycieramy, to do czysta.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
kkrupinski054
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 21, 2023 14:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: kkrupinski054 »

Oczywiście. Sądzę, że wyraziłem się trochę nieprecyzyjnie, mówiąc o 'niedopełnieniu', ponieważ wszystko co jest podporządkowane jakimś przepisom, czy regulacjom powinno być zrobione w 100% z takimi regulacjami zgodnie, a już na pewno w szczególności system/instalacja zapewniająca ochronę ppoż i to jest dla mnie jasne. Moja wątpliwość wzięła się stąd, ponieważ w pewnym wątku nt. 'sztukowania' sygnałowych przewodów ppoż na forumsep przewinęła się odpowiedź twierdząca, że "w przypadkach gdy SAP nie jest wymagany dla danego obiektu nie musi być zatwierdzony", a na pozostałe pytania zawarte w temacie, nie mogłem zwyczajnie nigdzie doszukać się odpowiedz.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: marcin225 »

Co Ty chcesz z tym SSP zrobić? Podłączyć do UTASU i transmitować sygnał do miejscowej PSP?
Bo jeśli tak sobie tylko dla siebie żeby usłyszeć alarm z sygnalizatora akustycznego to nikt nic od Ciebie wymagał nie będzie.
kkrupinski054
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 21, 2023 14:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: kkrupinski054 »

Nie, nie zależy mi na połączeniu z PSP, chodzi o to że w budynku jest sporo pomieszczeń w których występuje spore zagrożenie pożarowe, a w środku są zazwyczaj 3 osoby raczej w jednych miejscu, a do niektórych pomieszczeń zagląda się rzadziej. Stąd pomysł żeby zamontować "SSP", który ma m.in. Rozłączyc wyzwalacz wzrostowy wyłącznika ppoż. A tak jak napisał kolega powyżej, robiac cokolwiek powinno zachować się jakieś normy i standardy.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: marcin225 »

No to zacznij od wymiany centrali na taką z certyfikatem CNBOP :)
kkrupinski054
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 21, 2023 14:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: kkrupinski054 »

Czyli rozumiem, że sama zgodność z normą EN54 centrali nie wystarczy i potrzebne jest świadectwo cnbop, tak?
kkrupinski054
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 21, 2023 14:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: kkrupinski054 »

Ktoś, coś?
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 43
Rejestracja: sob lut 05, 2022 17:12

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: Wykidajlo »

Szanowny Kolego,

Jeżeli przepisy nie wymagają SSP w Twoim budynku, ani SSP nie jest warunkiem spełnienia jakiegoś odstępstwa to zamontuj sobie taką centralę jak chcesz (możesz nawet wykorzystać centralkę alarmową).

Nie mniej rozważyłbym zainstalowanie rozwiązania posiadającego wszelkie dopuszczenia i certyfikaty ze względu na kilka poniższych powodów:
1) Rozwiązanie podniesie wartość budynku (jeżeli chciałbyś go kiedyś sprzedać)
2) W przypadku przebudowy/zmiany sposobu użytkowania masz gotowe rozwiązanie zamienne jeżeli nie byłbyś w stanie spełnić innych przepisów dot. ochrony przeciwpożarowej
3) Być może byłbyś w stanie dogadać z ubezpieczycielem lepszą stawkę za polisę

Ponadto instalując taki system zwróć uwagę na kilka zagadnień:
- projekt SSP wykonany przez specjalistę i uzgodniony z rzeczoznawcą ds. ppoż
- instalator posiadający certyfikat producenta na montaż danego systemu
- protokoły odbiorowe (w tym certyfikat montażu, uruchomień zgodnie z CEN/TS 54-14)
- świadectwa dopuszczenie dla elementów takich jak ROP, centrala ppoż, moduły sterujące, sygnalizatory)
- zasilanie centrali powinno być wykonane jako zespół kablowy PH90 sprzed Przecipożarowego Wyłącznika Prądu (o ile występuje)

Pozdrawiam
Przemek
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: SSP, a przepisy i wykonanie

0
Post autor: KonradOW »

Wykidajlo pisze: czw kwie 27, 2023 9:25 Nie mniej rozważyłbym zainstalowanie rozwiązania posiadającego wszelkie dopuszczenia i certyfikaty ze względu na kilka poniższych powodów:
4) okresowe przeglądy
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ