Uziom parafundamentowy - czy poprawny

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
adriantar
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 25, 2023 20:58

Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: adriantar »

Cześć,
Dostałem od architekta projekt branżowy w którym jest instalacja odgromowa i uziom parafundamentowy (na moją prośbę). Dom ma wymiary około 19x26m i jest w kształcie litery T.

Warstwy (od dołu):
1. Chudy beton (niezbrojony) w którym jest bednarka ze stali ocynkowanej - 15cm
2. Izolacja termiczna 15cm
3. Płyta fundamentowa (zbrojona)

Wstępnie pytałem projektanta ale podobno wszystko jest okej, a nie daje mi to spać:
1. Czy z betonu chudego moze do gruntu i dalej do skrzynki (gdzie schodzi zwód odgromowy) iść bednarka ocynkowana ? Czy ona (ocynkowana) nie powinna z chudego betonu wychodzić jako nierdzewna ?
2. Czy uziom parafundamentowy nie powinien być połączony jakoś (jak?) ze zbrojeniem płyty fundamentowej ? Obecnie nie ma tam tego połączenia.
3. Jak powinna być łączona bednarka w betonie ? Spawana ? Czy może być zaciskami ?

Dziękuję z góry za pomoc.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: Fazowiec »

adriantar pisze: sob mar 25, 2023 21:40 Cześć,
Dostałem od architekta projekt branżowy w którym jest instalacja odgromowa i uziom parafundamentowy (na moją prośbę). Dom ma wymiary około 19x26m i jest w kształcie litery T.
Dostałeś to, o co prosiłeś wiec skąd Twoje rozterki teraz?
Projekt co do zasady jest prawidłowy, choć jak zawsze mógłby być lepszy, równa się droższy, a skoro go masz, to go zamieść tu i wtedy nie będzie niedomówień.
Odnośnie bednarki, wyjście z warstwy betonu może być "ocynkiem", nie musi być "nierdzewką".
Co do połączenia go ze zbrojeniem w warstwie wyższej izolowanej, to po co skoro ma być izolowana od ziemi, robi się też takie uziomy ale wtedy wykonuje się odpowiednie połączenie z ziemią.
Co do połączenia spawanego czy skręcanego, nie ma znaczenia, byle było poprawnie wykonane. Przyjęło się, że się spawa, jednak często widząc, jak to jest pospawane i zabezpieczone, to lepiej jest poskręcać.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Fazowiec pisze: ndz mar 26, 2023 9:55 Co do połączenia spawanego czy skręcanego, nie ma znaczenia, byle było poprawnie wykonane. Przyjęło się, że się spawa, jednak często widząc, jak to jest pospawane i zabezpieczone, to lepiej jest poskręcać.
Najpierw skręcić a potem zespawać ;)
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Fazowiec pisze: ndz mar 26, 2023 9:55
Co do połączenia go ze zbrojeniem w warstwie wyższej izolowanej, to po co skoro ma być izolowana od ziemi, robi się też takie uziomy ale wtedy wykonuje się odpowiednie połączenie z ziemią.
Chyba chodzi o ekwipotencjalizację, dr Musiał nawet to zaleca.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: Fazowiec »

Nikt nie broni wykonać takiego połączenia, dlatego pisałem, że można wykonać, natomiast nie jest one niezbędne, no ale tu każdy będzie miał swoją teorię, bo tu wchodzi kilka czynników, dlatego pisałem aby autor zamieścił projekt, no ale jak widać zainteresowanie autora nie odbiega od "standardu".
A co do dr Musiała, to pisał on też, że jedno zabezpieczenie różnicowo-prądowe wystarczy dla ochrony przeciwporażeniowej, a większość wyzywa od czci i wiary tych co montują jedno RCD 😉.
adriantar
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 25, 2023 20:58

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: adriantar »

Nie opuściłem tematu jednak aktywności związane z budową zjadają mój wolny czas w całości :(

Poniżej wycinek dotyczący kraty wyrównawczej z projektu.
krata wyrownawcza.png
krata wyrownawcza.png (38.4 KiB) Przejrzano 520 razy
@Fazowiec bardzo się przekonałem, że cena nie idzie w parze z jakością. Właśnie szukam elektryka wykonawcę. Najdroższy z nich zasugerował mi ułożenie tylko i wyłącznie bednarki w płycie fundamentowej całkowicie odizolowanej styropianem od podłoża. Tańsi mają pojęcie o robocie. Btw projekt kosztował więcej niż jakiekolwiek widełki na internecie. Czy to znaczy że taki najlepszy to tylko od dr. Musiała za 10000zł ?

@PGR Mąkowarsko dokładnie tym się kieruje.

Btw. jeden RCD jest chyba nie tyle niebezpieczny co raczej niepraktyczny w przypadku awarii ?
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Oczywiście że budowa zajmuje baaardzo dużo czasu. Oczywiście każdy forumowy elektryk-specjalista będzie kazał zajmować się tylko tym, jednak na budowie tematów podobnych albo większej wagi (bo od źle ułożonego uziomu budynek się nie zawali) są dziesiątki i występują równolegle (przypomina to nauczyciela który zadaje od groma myśląc że jest jedyny i najważniejszy i tylko jego przedmiotu dzieci się uczą).
Ja zużyłem 200 m bednarki 4x30 na uziom parafundamentowy, jedna krata pod płytą, druga w płycie połączona spawaniem ze zbrojeniem w kilku punktach). Idiota projektant zaprojektował OTOK, a w typie sieci wpisał TN-S. Rozdzielnica w domu 180 m2 wg niego miałaby wyglądać tak:
debile.jpg
debile.jpg (71.99 KiB) Przejrzano 516 razy
Ja ledwo się zmieściłem w 9x24. Oczywiście zrobione wszystko po swojemu bez zaglądania nawet w projekt.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Uziom parafundamentowy - czy poprawny

0
Post autor: Fazowiec »

Fragment projektu, który zamieściłeś, w oderwaniu od całości, jest jak najbardziej poprawny i zgodny z przepisami, a to że elektrycy, którzy uważają, że są mądrzejsi od projektantów, nie potrafią go odczytać i prawidłowo wykonać i nie do końca zgodny z tym co opisałeś, to osobne zagadnienie.
W tym co zamieściłeś, nie ma nic o tym, że wyprowadzenie w gruncie do rewizji ma być "ocynkiem", to tylko Twoja interpretacja, "ocynkiem" masz tylko wyprowadzenie wew. do pom. z rozdzielnią.
Poza tym jeśli chodzi o korozję elektrochemiczną i "niełączenie stali w fundamencie z ocynkiem w gruncie", to tyczy się to łączenia uziomów sztucznych z fundamentowym, a nie "krótkiego wychodzącego kawałka ocynku" z suchego betonu, bez połączenia ze stalą, który i tak najczęściej jeszcze jest prowadzony czy to w betonie czy to izolacji do samej rewizji.
Dlatego tak ważne jest aby rozmawiać o konkretnym i całościowym projekcie, a nie o fragmentach.
Jeszcze raz powtarzam, najważniejsza jest jakość wykonania, a nie ilość wykorzystanych materiałów i aby nie doprowadzić do "przerostu formy nad treścią".
Przykład, jeśli chcesz być "na czasie", to powinieneś wykonać uziom bednarką miedzianą, a wszystkie połączenia powinny być wykonane zgrzewaniem egzotermicznym, z wyłączeniem np. betonu sprężonego.
Zrobisz tak albo powiedz mi ile osób tak ma, a może kolega powyżej pochwali się zdjęciami, swojego uziomu, jak to nowocześnie jest zrobione?
Nie widzę problemu, żeby Ci pomóc czy doradzić, jeśli chcesz ale musimy rozmawiać o konkretach.
ODPOWIEDZ