Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
Obiboq
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 8:19

Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: Obiboq »

Koledzy, mam pytanie, i chciałbym się upewnić czy dobre mam rozumowanie.
Mam układ sieci IT. Od falownika do Rozdzielni nN dobrałem kabel YAKXs3x35, jakie połączenie mam wykonać do uziemienia zbiorowego (7 falowników)? Myślałem aby wzdłuż układanego kabla położyć bednarkę jako uziemienie grupowe dla falowników, a następnie tą bednarkę połączyć do uziemienia zbiorowego w rozdzielnicy nN. Czy będzie okej ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: Fazowiec »

A jakiś rysunek albo schemat, bo nie wiem czy dobrze rozumiem co masz na myśli.
Dla mnie, w układzie IT uziemienia grupowe i zbiorowe, to dwa różne i ja ich nie mieszam. Jeżeli w rozdzielni nn masz już zrobione uziemienie zbiorowe dla całej automatyki, to tam się podpinasz falownikami. Jeśli chcesz je traktować jako osobną grupę, to wykonujesz uziemienie grupowe tylko dla nich i nie łączysz ich z już istniejącym zbiorowym. Wtedy de facto masz dwa uziemienia grupowe.
Awatar użytkownika
Obiboq
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 8:19

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: Obiboq »

Zamieszczam rysunek podglądowy
Załączniki
Pytanie #1.pdf
(82.53 KiB) Pobrany 79 razy
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: elmontjs »

4-ta żyła kabla, jako PE jest chyba trwalszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem (choć uważam, że oba rozwiązania są poprawne). Z resztą jak mam do czynienia z siecią IT - 400V , to widuje tylko takie rozwiązanie, co innego w sieciach Sn, gdzie stosowane są już bednarki ew. pancerze kabli.
W tym wypadku Un=800V (co i tak nie ma większego znaczenia), kable mają być bez ekranów, pancerzy, więc sposób uziemienia falowników uzależniłbym od warunków ułożenia instalacji, pamiętając, że bednarka to element, który koroduje i jest dodatkowo narażony na uszkodzenia mechaniczne.
Fazowiec pisze: pn kwie 03, 2023 17:59 Jeśli chcesz je traktować jako osobną grupę, to wykonujesz uziemienie grupowe tylko dla nich i nie łączysz ich z już istniejącym zbiorowym. Wtedy de facto masz dwa uziemienia grupowe.
... tego rozwiązania bym nie polecał ze względu na współpracę zabezpieczenia typu UKSI. W obrębie zasilań z jednego transformatora powinien istnieć "jeden układ uziomowy".
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: Fazowiec »

Co do zasady, zgadzam się z przedmówcą i również uważam, że pierwszy projekt jest lepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Obiboq
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 8:19

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: Obiboq »

Dziękuje Panowie.
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Układ sieci IT - 3x35 + bednarka ??

0
Post autor: fliziarz »

Rozumiem że to jakieś zadanie na zaliczenie.

Zwracam tylko uwagę iż niezależnie od przewodu PE potrzebne będzie uziemienie (osobne zaciski invertera).
Sądząc po rysunku to spora instalacja PV na gruncie (odległość inverterów od stacji to od 20 do 100m) i zarówno panele, konstrukcja jak i inverter powinny by podłączone do jednego uziemienia.

Proszę jeszcze przemyśleć dobór przekroju kabla który jak mniemam będzie zakopany w ziemi
ODPOWIEDZ