Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
AdamH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: pt mar 31, 2023 20:06

Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: AdamH »

Dzień dobry Państwu,
kwestia która spędza mi sen z powiek przedstawia się następująco:
Jak w temacie, wtyczka/gniazdo 4 przewody, TN-C czyli PEN na 4. styku mostkowany na stalową konstrukcję maszyny do obróbki drewna i obudowę silnika tejże maszyny.
Obwód zabezpieczony 20A gF DII 690V, szt. 3.
Co się będzie działo przy upływie prądu (np. wilgoć), dajmy na to 50mA, na obudowę silnika i co za tym idzie konstrukcję całej maszyny (odizolowanej od podłoża/ziemi). Czy operator jest narażony w takim wypadku na porażenie prądem? Czy też prąd wróci sobie PENem do transformatora? A może napięcie pojawi się na przewodzie neutralnym pozostałych obwodów na obiekcie?

Dziękuję za uwagę i proszę o opinie.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: Fazowiec »

Jeżeli mówimy o prawdziwym układzie TN-C i fabrycznej maszynie i jej prawidłowym podłączeniu, to nic się nie stanie, chociażby dlatego, że w takich maszynach stosuje się albo połączenia wyrównawcze/uziemienia miejscowe/itp., o zabezpieczeniach wew. nie wspominając, a na niemożności jej podłączenia kończąc.
A jeśli chodzi Ci o to, "co na wsi" się podłącza i jak, to nikt Ci nie da odpowiedzi 😉, bo wszyscy wiemy, że tam nie ma rzeczy niemożliwych, a "wiedza" ludzi tego pokroju, jest "niczym nieograniczona" 😁.
Podaj konkretny model maszyny/jej schemat, to będziemy rozmawiać konkretnie.
Ostatnio zmieniony czw kwie 13, 2023 21:33 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
AdamH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: pt mar 31, 2023 20:06

Re: Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: AdamH »

Dziękuję za zainteresowanie :)
Z tą "maszyną" to chyba zbyt górnolotnie pojechałem ;) no ale już trzymajmy się tej konwencji.
W maszynowni (czyt. kotłownia, drewutnia, warsztat w jednym) stoi heblarka starej dobrej chałupniczej roboty - późna Polska Ludowa, pordzewiałe kątowniki 5mm, połączone spawem typu "smark". Wszystkie cztery nogi stoją na deseczkach, coby się nie kolebało. Podłoga betonem wylana, pomieszczenie wilgotne. Zero uziomu (celowego), ani połączeń wyrównawczych. Silnik w Y.
Zabezpieczenie - wyłącznik 0/1 pokrętło ebonitowe ;)
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: Fazowiec »

Dopóki czwarty przewód, PEN/ochronny, prawidłowo przyłączony, będzie zachowywał ciągłość, a sieć/instalacja prawidłowe parametry, to w takim układzie do porażenia nie dojdzie.
AdamH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: pt mar 31, 2023 20:06

Re: Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: AdamH »

Fazowiec pisze: czw kwie 13, 2023 20:40 Dopóki czwarty przewód, PEN/ochronny, prawidłowo przyłączony, będzie zachowywał ciągłość, a sieć/instalacja prawidłowe parametry, to w takim układzie do porażenia nie dojdzie.
Czyli wskazane byłoby zrobić pomiar pętli zwarcia, jeśli dobrze zrozumiałem? Bez tego chyba ani rusz?
To co napisałeś rozjaśniło mi trochę obraz sytuacji, ale zawsze ten 'niebieski' przewód na obudowie mnie drażnił i nie dawał spokoju. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że PEN jest Ochronno-Neutralny, a nie jakieś 'zero', 'masa', czy 'uziemienie'
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Silnik 3f w sieci TN-C, gospodarstwo domowe.

0
Post autor: Fazowiec »

Tak, oględziny instalacji/jej stanu i pomiary, to podstawa.
ODPOWIEDZ