WLZ a skrzyżowanie z rurą kanalizacyjną (szambo)

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

WLZ a skrzyżowanie z rurą kanalizacyjną (szambo)

0
Post autor: Luna.Vulpo »

zrobiłem WLZ, wsadziłem w rurę karbowaną i sprawę zamknąłem. Teraz okazuje się, że inwertor ma problem, bo podczas wykonywania szamba okazało się, że rura kanalizacyjna krzyżuje się z kablem i mija się dosłownie o centymetry.

Jak to teraz dodatkowo zabezpieczyć? czy arot wystarczy by nie trzeba było zachowywać odległości 50cm? czy trzeba wstawić jakąś dodatkową rurę czy jakoś to zabezpieczyć inaczej?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: WLZ a skrzyżowanie z rurą kanalizacyjną (szambo)

0
Post autor: Fazowiec »

Podstawowe pytanie, co jest w projekcie?
Jeśli zachowałeś trasę wyznaczoną w projekcie, a Twoja instalacja była pierwsza, to problem jest dla "szambiarza" , a nie dla Ciebie.
Jeśli tradycyjnie, nie ma żadnego projektu, to nadal jest problem "szambiarza", jako wykonującego, jako drugi.
Niestety wiem, że przyjęło się, że łatwiej jest "kabelek" przełożyć i dlatego jeśli nie ma projektu, a kierownik budowy się uprze, to będziesz musiał Ty ustąpić, chyba że wykonałeś zgodnie ze sztuką, masz już zapłacone i nie zależy Ci na dalszej współpracy, to możesz go ..., bo w sądzie przegra.
Co do przepisów, nie mówię o nieobowiązkowej normie np. N-SEP E-004 pkt.7.7, nie ma aktu prawnego, który by tą sytuację regulował, jeśli chodzi o dokładne opisy odległości, w przeciwieństwie do relacji do instalacji gazowej i jej wzajemnego położenia/odległości względem innych.
Są ogólne zapisy o nie kolizyjności i możliwości wykonania prac konserwacyjnych itp.
Trzeba też pamiętać, że co innego wzajemnie prowadzenie instalacji, a co innego krzyżowanie się instalacji.
Ty piszesz, że chodzi o krzyżowanie się, rozumiem że wiesz co ono oznacza, więc jeśli w stosunku do gazu nakazuje zachowanie się min. 2cm, oczywiście odpowiednio zabezpieczone, to nie widzę problemu aby zastosować to samo w Twoim przypadku i jeśli zatosowałeś odpowiednio atestowaną "osłonę", a "szambiarz" wykonał swoją pracę zgodnie z przepisami, to nie ma potrzeby nic zmieniać chyba, że dla świętego spokoju, bo są warunki ku temu i nie jest to ani czaso ani koszto chłonne.
Bo rozumiem, że jak to w Polsce, wszystko odbywa się na gębę i nikt do końca nie wie czy wykonuje zgodnie z prawem, bo nie da się 😉.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: WLZ a skrzyżowanie z rurą kanalizacyjną (szambo)

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Fazowiec pisze: ndz kwie 16, 2023 10:06 Podstawowe pytanie, co jest w projekcie?
Tradycyjnie tyle co nic. Jest gdzie ma być szambo oraz prosta kreska od ZK do domu.
Fazowiec pisze: ndz kwie 16, 2023 10:06 Ty piszesz, że chodzi o krzyżowanie się, rozumiem że wiesz co ono oznacza, więc jeśli w stosunku do gazu nakazuje zachowanie się min. 2cm, oczywiście odpowiednio zabezpieczone, to nie widzę problemu aby zastosować to samo w Twoim przypadku i jeśli zatosowałeś odpowiednio atestowaną "osłonę", a "szambiarz" wykonał swoją pracę zgodnie z przepisami, to nie ma potrzeby nic zmieniać chyba, że dla świętego spokoju, bo są warunki ku temu i nie jest to ani czaso ani koszto chłonne.
Tak, krzyżują się tj. rura od kanalizacji jest prostopadle do kabla.

Inwertor dostrzegł problem za późno a chce mieć bezpiecznie i w miarę możliwości bez przekładania kabla, bo przełożenie musiało by uwzględnić potencjalnie krzyżowanie się z wodą.

A inwestor jest w trybie "panie ratuj".
Fazowiec pisze: ndz kwie 16, 2023 10:06 Niestety wiem, że przyjęło się, że łatwiej jest "kabelek" przełożyć
no cóż kanalizację jakby nie patrzeć trudniej. Trzeba spadki zachowywać itd.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: WLZ a skrzyżowanie z rurą kanalizacyjną (szambo)

0
Post autor: Fazowiec »

W takim układzie dla mnie sytuacja jest prosta.
Jeżeli masz na kablu atestowany arot, kabel ten będzie krzyżował się z wod-kan (nad nim) w odległości większej niż 2cm, potem standardowo podsypka-niebieska folia-grunt właściwy, to z punktu widzenia przepisów i bezpieczeństwa nic więcej nie trzeba robić.
Jeśli natomiast inwestor chce dodatkowych zabezpieczeń, to powinien określić na piśmie, jakie go będą satysfakcjonowały, bo z Twojego, "elektrycznego" punktu widzenia, co kolwiek zrobisz nad to, to nie będzie miało wpływu na ocenę wykonania, jeśli dojdzie do jakiejś awarii itp.
Można oczywiście w miejscu krzyżowania się dać np. tunel z kwaśaka albo jakiś przepust betonowy czy całkowicie zmienić trasę przebiegu kabla ale to na zasadzie inwencji twórczej własnej, bo na to przepisów nie znajdziesz, a i tak nie masz gwarancji, że koparką ktoś nie uszkodzi.
Po to właśnie robi się projekty, a trasy instalacji powinny być naniesione przez geodetę aby w przypadku prac ziemnych nie dochodziło do uszkodzeń.
ODPOWIEDZ