Pomiar RCD miernikiem Elma

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: elmontjs »

KonradOW pisze: pt maja 19, 2023 14:32 w protokołach piszesz, że zastosowane RCD typu AC zaleca się wymienić na co najmniej typu A?
Nie, bo niema ku temu podstaw. Zwłaszcza, że jak sam widzisz na załączonym przykładzie, RCD jest sprawne a wystarczy "włożyć wtyczkę" z odpowiednim urządzeniem i róznicówka staje się nieaktywna. Jako "pomiarowiec" nie mam na to wpływu, mogę jedynie zostawić ustną sugestię dla inwestora.
Jednak miałem kilka urządzeń z wbudowanym falownikiem (wpięte trwale do instalacji), które były zabezpieczone RCD typu A i AC - te różnicówki też działały, lepszym słowem będzie nie działały ;) prawidłowo przy normalnych warunkach pracy a więc działającej maszynie; wtedy uwaga w protokole oczywiście się znalazła z sugestią do wymiany na typ B (co z resztą inwestor uczynił).
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: Fazowiec »

Pytanie czy, to o czym piszecie, to tzw. cecha wszystkich produktów czy wada tych konkretnych urządzeń. Dla mnie, to drugie.
Zajmuje się głównie dużymi zakładami i ich automatyką. W głównym, tylko na jednej hali jest 5 dużych maszyn, pomniejszych nie liczę, w których wszystkich falowników razem jest bodajże 30, do tego podobna liczba zasilaczy impulsowych. Oświetlenie tej hali, główne ledowe na łączną moc około 10kW.
Zamontowanych kilkanaście RCD, typu AC i A, na różnych obwodach, nie tylko związanych z maszynami.
Wszystkie działają bez problemu i wszystkie przechodzą pozytywnie badania, a badane są co roku.
Wszystkie inne, w innych halach, pomieszczeniach również. A nadmienię, że zakład ten ma własną stację trafo, moc bodajże 1600kVA i już jej pomału brakuje, więc trochę prądu tam płynie 😉.
Osobiście przez kilka lat wymieniłem tylko jedno RCD i to tylko dla tego, że zaliczyło wiele "zwarć" i było "okopcone", choć parametry trzymało.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: pt maja 19, 2023 20:44 Pytanie czy, to o czym piszecie, to tzw. cecha wszystkich produktów czy wada tych konkretnych urządzeń. Dla mnie, to drugie.
Dla jasności .... oczywiście, że wada niektórych produktów! Ale wyłapane w praktyce i teraz zwracam na takie "układy" szczególną uwagę.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: pt maja 19, 2023 20:44 Osobiście przez kilka lat wymieniłem tylko jedno RCD i to tylko dla tego, że zaliczyło wiele "zwarć" i było "okopcone", choć parametry trzymało.
:D zapraszam na pomiary na basenie, będziesz kwestionował kilka/kilkanaście
rocznie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
CISIEL1981
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 17, 2020 20:18

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: CISIEL1981 »

Szanowny kolego Fazowiec czy możesz mi pomoc (wspominales o tym) Bedę wdzięczny 🍺🍻
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: Fazowiec »

elmontjs pisze: pt maja 19, 2023 21:03
Fazowiec pisze: pt maja 19, 2023 20:44 Osobiście przez kilka lat wymieniłem tylko jedno RCD i to tylko dla tego, że zaliczyło wiele "zwarć" i było "okopcone", choć parametry trzymało.
:D zapraszam na pomiary na basenie, będziesz kwestionował kilka/kilkanaście
rocznie.
Co do basenów, przyczyna zapewne jest taka sama, jak w innych przypadkach, tylko skutek szybciej następuje 😉.
Powiem tak, z badania prywatnych basenów w domach, publicznymi się nie zajmuję.
Na początku byłem zaskoczony, że tak często RCD nie przechodzą testu, nawet nowo założone, po roku miały problem.
A rozwiązanie, tradycyjne, wystarczyło kilka razy go wyzwolić przyciskiem test, ten zawsze działał, chwila przerwy i test pozytywny. W uwagach wpisane zalecenie aby raz na tydzień/dwa RCD wyzwalać i od tej pory na tych basenach nie mam problemu.
No ale to mała grupa reprezentatywna więc tu głosu nie zabieram.
Oczywiście jedna zasada, RCD uznanych producentów i z żadnych "podejrzanych źródeł i za pół ceny".
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: Fazowiec »

CISIEL1981 pisze: pt maja 19, 2023 21:05 Szanowny kolego Fazowiec czy możesz mi pomoc (wspominales o tym) Bedę wdzięczny 🍺🍻
Dostałeś podpowiedź, na którą ja nie mogłem liczyć i musiałem do wszystkiego sam dochodzić przez wiele lat zdobywania praktyki, co mnie kosztowało dużo czasu i pieniędzy, na książki i eksperymenty i uszkodzenie miernika, więc wybacz i poświęć sam trochę czasu, bo i tak masz prościej, bo w internecie wszystko znajdziesz.
Wiesz już, że Twój miernik ma za mały zakres aby wyzwolić RCD A, więc teraz pokombinuj, co możesz zrobić aby ten zakres zwiększyć bądź jaką inną funkcję tego miernika, poprzez dodatkowy element, możesz wykorzystać.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: elmontjs »

Przyślij ten wyłącznik RCD , zrobimy jego badanie z dokumentacją foto.
Człowiek uczy się całe życie i ...
CISIEL1981
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 17, 2020 20:18

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: CISIEL1981 »

elmontjs pisze: ndz maja 21, 2023 21:42 Przyślij ten wyłącznik RCD , zrobimy jego badanie z dokumentacją foto.
Z calym szacunkiem ale sam muszę się nauczyć 🍻
CISIEL1981
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 17, 2020 20:18

Re: Pomiar RCD miernikiem Elma combitest 422 HT

0
Post autor: CISIEL1981 »

Fazowiec pisze: pt maja 19, 2023 21:56
CISIEL1981 pisze: pt maja 19, 2023 21:05 Szanowny kolego Fazowiec czy możesz mi pomoc (wspominales o tym) Bedę wdzięczny 🍺🍻
Wiesz już, że Twój miernik ma za mały zakres aby wyzwolić RCD A, więc teraz pokombinuj, co możesz zrobić aby ten zakres zwiększyć bądź jaką inną funkcję tego miernika, poprzez dodatkowy element, możesz wykorzystać.
Miernik ma do wyboru pomiary RCD typu AC, A oraz B więc o jakich innych zakresach jest mowa. Nie rozumiem po co kombinacje aby poprawiac producenta skoro miernik posiadajac wybor A to powinien mierzyc i pokazywac wynik. Wiec o jaki dodatkowy element chodzi ?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ