Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Bednar121 »

Witam. Zostałem wezwany do sprawdzenia falownika, i sprawa wygląda dość nietypowo, bo falownik niby normalnie reaguje na wprowadzanie jakichkolwiek nastaw, wszystko wydaje się być z nim w porządku, nie wyrzuca żadnego błędu, a mimo to jest kompletny brak reakcji na zadawanie komendy "Run", czy to z poziomu operatora cyfrowego, czy też z poziomu zacisków listwy sterującej (zwarcie zacisku 'P24' i 'FW'), oczywiście z odpowiednio ustawioną nastawą A002 (odpowiednio '01' dla zacisków listwy sterującej, i '02' dla operatora cyfrowego).
Operator cyfrowy zmieniony na nowy - bez zmian.
Sprawdzony układ elektryczny zacisków listwy sterującej, napięcie +24VDC (zacisk 'P24') występuje, zarówno między 'P24' i 'CM1' ('24VDC +' i '24VDC GND'), jak i 'P24' i 'FW'. Po załączeniu przełącznika napięcie między 'P24' i 'FW' wynosi 0V, więc obwód jest zamknięty, napięcie do styku dociera.

Co ciekawe, raz, przypadkiem, udało mi się wywołać stan gdzie falownik zaczął reagować na komendę, uruchamiając silnik bez problemu, i działając przez dłuższy czas, choć szczerze mówiąc nie wiem, co go wywołało (wyłączyłem zasilanie falownika, oddaliłem się na jakiś czas, by złapać zasięg i znaleźć PDFa z instrukcją, gdy wróciłem i załączyłem zasilanie to falownik działał jak należy). Dokonałem 10 próbnych rozruchów i zatrzymań, zarówno z operatora cyfrowego, jak i poprzez przełącznik podający napięcie na zacisk 'FW'. Stwierdziłem wtedy, że widocznie "wyłączenie i włączenie" falownika dało jakiś efekt, więc uznałem, iż sprawdzę, co się stanie, gdy zrobię to ponownie. Wyłączyłem, odczekałem 20 minut dla rozładowania kondensatorów, załączyłem ponownie, i powróciłem do punktu wyjścia, falownik nadal nie reaguje na komendę 'Run'.

Szczerze mówiąc, gdyby to było jedno z dwojga (albo operator cyfrowy, albo zaciski), to można by pomyśleć, że falownik jest uszkodzony na poziomie elektroniki (wypalony transoptor albo inny układ, który ma podawać sygnał dalej, do procesora). Ale że to występuje i tu, i tu, a przypuszczam, że operator cyfrowy podaje sygnał do procesora w formie cyfrowej komunikacji, to wygląda mi to na jakiś błąd w samym oprogramowaniu. Niestety w kwestii falowników jestem dość zielony, dopiero się uczę co z czym się je, dlatego też stwierdziłem, że lepiej spytać tutaj, gdzie zapewne wielu z Was na falownikach zęby zjadło, może umyka mi jakaś nietypowa nastawa, jakiś błąd w EEPROMie, albo inna łatwa do usunięcia usterka.

Z góry dziękuję za pomoc, i przepraszam za ewentualne błędy lub niewiedzę, szczególnie za te rażące :P

EDIT:

Hm, po wejściu w funkcję 'F001', nastawieniu częstotliwości (w moim wypadku 6.00Hz), i wciśnięciu przycisku 'STR', falownik nagle zaczął reagować na komendę 'RUN'! Czyżby chodziło o brak nastawy częstotliwości pracy, przez co falownik nie chciał takowej pracy rozpocząć?

Co ciekawe, to jest aktualnie w trybie zadawania częstotliwości z potencjometru operatora cyfrowego ('A001' = 00), więc czy częstotliwość zadawana z potencjometru nie jest automatycznie ustawiana jako częstotliwość pracy? (już po zapisaniu 'F001' mogę normalnie w trakcie pracy płynnie regulować częstotliwość przy pomocy tego potencjometru, więc raczej falownik powinien już wcześniej 'widzieć' nastawę i móc załączyć wyjście...)
Ostatnio zmieniony czw maja 25, 2023 8:03 przez Bednar121, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Fazowiec »

W wielu falownikach, jeśli w pozycji "częstotliwość wyjściowa" widnieją same zera w postaci np. 0.0/0.00, to oznacza dla falownika, że częstotliwość początkowa i zarazem maksymalna wynosi 0 i inne ustawienia nie mają wtedy znaczenia, poza paroma wyjątkami, a to oznacza, jak sam się przekonałeś, że falownik nie wystartuje, bo nie może działać z częstotliwością 0.
Aby potencjometr działał niezależnie, potrzebna jest konfiguracja jeszcze kilku parametrów.
Nie znam tego falownika ale wśród tych markowych wielu różnic nie ma, tylko parametry są inaczej oznaczane, no i kwestia priorytetów parametrów, jak producent ustawi.
Ostatnio zmieniony czw maja 25, 2023 9:28 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Bednar121 »

Niestety, trop był mylny, to chyba po prostu zbieg okoliczności że akurat po zapisaniu nastawy 'F001' falownik zaczął reagować, bo po ponownym wyłączeniu, rozładowaniu i włączeniu jest ten sam problem, znów nie reaguje na komendę 'Run', nawet po ponownym otwarciu funkcji 'F001' i jej zapisaniu przyciskiem 'STR'...
Ostatnio zmieniony czw maja 25, 2023 9:43 przez Bednar121, łącznie zmieniany 2 razy.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Fazowiec »

Jeżeli falownik traci pamięć, to znaczy, że jest uszkodzony. Chyba, że źle Cię zrozumiałem. Odłączenie od prądu nie ma prawa wyzerować ustawień, chyba że producent przewidział taką opcję i taka jest ustawiona ale ja takiej nie znam. Natomiast każdy falownik ma w opcjach możliwość ustawienia jego zachowania po zaniku zasilania i jego ponownym przywróceniu. Może tu jest coś przestawione ale samo się nie zrobiło więc jeśli nikt nie ingerował w jego ustawienia, to raczej jest uszkodzony.
Ostatnio miałem podobny problem z ABI-drive.
Ostatnio zmieniony czw maja 25, 2023 9:39 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Fazowiec »

Czym steruje ten falownik i co jest do niego podpięte jeśli chodzi o stronę sterowania, może nie dostaje sygnału z któregoś z czujników i nie wykona wtedy startu.
Odłącz wszystko od niego, przywróć ustawienia fabryczne, podłącz tylko jakiś silnik do niego i skonfiguruj go pod ręczne sterowanie i zobacz czy będzie działał.
Przeszukanie ręczne teraz wszystkich parametrów, bez komputera, jest karkołomne.
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Bednar121 »

Właśnie to jest najciekawsze, że nie traci pamięci! Wszystkie nastawy które wprowadziłem są zachowane po restarcie urządzenia, po prostu traci ono "zdolność", lub też może "chęć" do uruchomienia wyjścia i zasilenia silnika.

Falownik jest sterowany w bardzo prosty sposób, ma on dosłownie "panel sterowniczy" z jednym przełącznikiem piórkowym trójpozycyjnym gdzie jedna pozycja to uruchamianie przez pływak (zwykły, mechaniczny pływak ze stykiem NO), druga to praca ciągła (podaje bezpośrednio napięcie z 'P24' na 'FW'), a trzecia (środkowa) to zero, brak jakiegokolwiek połączenia.

Sam panel podaje sygnał jak należy, jak wspomniałem wyżej, sprawdzałem to i miernikiem, i funkcją 'D005'.

Co do tego zaś, co napędza falownik, to jest to pompa wody czystej, mianowicie pompa opróżniająca zbiornik w którym zbiera się kondensat z tuneli fermentacyjnych w kompostowni, i z tego co mi wiadomo nic poza tym jednym jedynym pływakiem i "panelem" z jednym przełącznikiem oraz operatorem cyfrowym nie jest podłączone do falownika.

No nic, będę gmerał dalej, może uda mi się zauważyć jakąś zależność między moimi staraniami, a pojawieniem się "chęci" pracy w falowniku :P
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Fazowiec »

Jeżeli to jest taki prosty układ, to nie masz się czego obawiać.
Odłącz wszystko, podepnij tylko jakiś silnik blisko falownika, reset ustawień, potem ustawienie poleceń z panelu operatora czyli tego co jest w oryginale na falowniku, kilka prób i będziesz wiedział gdzie leży problem w przeciągu max. 60 min., wliczając 20min. na samoistne rozładowanie kondensatorów, jeśli nie wiesz, jak zrobić to inaczej.
No chyba, że masz "godzinówkę" i chcesz tam posiedzieć sobie 😁.
Możesz podrzucić, zdjęcie przyłącza falownika z tym co tam jest podłączone w "oryginale" ?
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Bednar121 »

Aktualnie nie ma mnie już na miejscu, falownik wypiąłem, na jego miejsce wpiąłem "zapasowy", który jak się okazało mieli na firmie, a ten zabrałem do siebie na warszat. Będę sobie powoli coś w nim grzebał, ale wielkich nadziei nie mam na to, że uda się go ożywić.

Godzinówki nie mam, falownik wymieniony, więc moja robota skończona, a ożywienie trupa to ewentualnie jako "bonus" robię, ale to jest takie "może, kiedyś, gdzieś, jakoś się uda, ale szanse marne".

Wracając zaś do dłubania, reset do fabrycznych (EU) i nadal zero efektu. Zaczynam podejrzewać, że może gdzieś w środku na PCB występuje korozja, która paprze coś w jakiejś komunikacji albo pomiarze, przez co falownik uznaje, że nie ruszy i ch..., ale czy w takim wypadku nie powinien na ekran być puszczony jakiś kod błędu...?
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Bednar121 »

Szybki przegląd kodów błędów, 89 błędów (dość mało w sumie jak na falownik który pracował nieprzerwanie X lat, i [rzekomo] nikt do niego w ogóle nie zaglądał, poza okazjonalnym resetem błędu właśnie). W ostatnich 6 błędach nic ciekawego, jeden błąd przeciążenia na rozruchu, kilka przeciążeń w trakcie biegu, i błąd zaniku napięcia wejściowego - nic, co mówiłoby "jestem uszkodzony"...

Powoli kończą mi się pomysły, ostatnie co przychodzi mi do głowy, to rozebrać go (oczywiście po uprzednim rozładowaniu kondensatorów :P) i popatrzeć za korozją czy innymi uszkodzeniami. Schematów czy instrukcji serwisowej niestety nie znalazłem, i nie wiem, czy chce mi się babrać w przelutowywanie i czyszczenie tego falownika, gdyż mimo iż w elektronice grzebię od dziecka i jakąś tam wiedzę mam, tak energoelektronika jest mi znana głównie z teorii, a w praktyce to byłaby pierwsza taka przygoda.

EDIT: ([Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!])

Popatrzymy co tam ciekawego mówi ta instrukcja.
Ostatnio zmieniony pt maja 26, 2023 7:57 przez Bednar121, łącznie zmieniany 2 razy.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Hitachi L300P - nie reaguje na komendę "Run"

0
Post autor: Fazowiec »

Co do wyświetlenia błędów, to falownik nie ma diagnozy "własnych układów", w przypadku uszkodzeń wewnętrznych albo sypie przypadkowymi/niepowiązanymi błędami albo nie wyświetla nic. Zarówno w przypadku uszkodzeń elektroniki, jak i wsadów pamięci flash/eeprom.
Jeśli reset do fabrycznych i próba uruchomienia go z ręki nie pomaga, to problem będzie z nim samym i nie nie jest to nic nowego. Kilka lat temu miałem przypadek, że wszystkie 4 falowniki z jednej maszyny padły w tym samym czasie. Problemem były kondensatory.
ODPOWIEDZ