Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Elektryk od rozdzielnicy poprowadził przewód 5 X2,5 mm2 do puszki w salonie i z tej puszki poprowadził 6 przewodów 3 x 2,5 mm2 na gniazdka, których łącznie jest: 3 szt. pojedyncze i 3 szt. podwójne ?.
Instalacja dotyczy zwykłego mieszkania.
Do kolejnego pokoju również do puszki jest doprowadzony z rozdzielnicy przewód 5 x 2,5 mm2 i od tej puszki 4 przewody 3 x 2,5 mm2 do łącznej obsługi 2 gniazda pojedyncze i 2 podwójne.
Do gniazd TV 4 szt., przedpokój 1 szt., garderoba 1 szt. mam oddzielne obwody na przewodach 3 x 2,5mm2.
Aż się boję co do ilości przewodów do gniazd w kuchni i łazience, pożyjemy zobaczymy.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Generalnie, tak się nie robi, choć często o takich przypadkach słyszę, i nie wiem czy to jest robione z lenistwa czy oszczędności czy jedno i drugie.
Jeżeli ten 5x2.5mm2 będzie rzeczywiście tylko na gniazda, zabezpieczony będzie nie więcej niż 16A, a puszka będzie dostępna, a nie zatynkowana, bądź połączenia zostaną wykonane w pogłębionej puszce któregoś z gniazdek, to tak naprawdę ciężko będzie zakwestionować taką instalację.
Co do kuchni, łazienki, to miałbym obiekcje aby tak wykonać/odebrać.
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Fazowiec pisze: pt maja 26, 2023 7:58 1. Generalnie, tak się nie robi, choć często o takich przypadkach słyszę, i nie wiem czy to jest robione z lenistwa czy oszczędności czy jedno i drugie.
2. Co do kuchni, łazienki, to miałbym obiekcje aby tak wykonać/odebrać.
1. Chyba oszczędność i lenistwo nie wchodzi w rachubę w innym mieszkaniu na jednym kablu 3 x 2,5 mm2 mam w pokojach 6-8 gniazdek. A teraz na 9 gniazd mam 6 przewodów 3 x 2,5 mm2.
2. W kuchni większość przewodów będzie prowadzona w peszlu podłogą i od rozdzielnicy zostanie poprowadzone 7 odrębnych kabli: 3 gniazdka podwójne, 2 pojedyncze, piekarnik i zmywarka.
W łazience 2 albo 3 odrębne obwody dla gniazdek.
Jak na moją małą wiedze w temacie wykonywana instalacja jest bardziej rozbudowana niż w nowych mieszkaniach znacznie większych.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Jeżeli będzie tak, jak piszesz, to nie widzę powodów do Twojego zmartwienia. Kwestia tylko odpowiedniego zabezpieczenia i połączeń pozostaje.
Co do ilości kabli, to nie jest tak do końca, jak piszesz, bo one i tak wychodzą ze wspólnego, no ale mniejsza o to.
Z drugiej strony, jeżeli w pokojach/sypialniach, nie jest wymagana niezależność obwodów, to to co zrobił jest bez sensu, bo wystarczyło wyjść osobnym 3x2.5mm2 do pierwszego gniazdka w każdym z pokoi i od niego mostki do pozostałych gniazdek w ramach jednego pokoju. Kabel 3x2.5mm2 jest tańszy niż 5x, a i tak w przypadku gniazdek nie może zabezpieczyć takiego obwodu 5x więcej niż 16A. Jeżeli tak zrobi, to jest idiotą.
Wypusty gniazdowe, standardowo można do 10szt. na jednym obwodzie zrobić, choć zalecenia obecne są aby do 5szt. się ograniczać.
Układ jaki teraz masz ma taką zaletę, że jeśli jednej fazy nie będzie, to zawsze w jakimś gniazdu prąd będzie z pozostałych dwóch faz ale to też tylko teoria, poza tym, odpowiedni podział obwodów na poszczególne fazy, zapewnia zawsze prąd w danym bądź sąsiadującym pomieszczeniu. Wadą rozwiązania, jakie zostało zastosowane u Ciebie, jest niepotrzebna mnogość dodatkowych połączeń, które zapewne będą zatynkowane i jeszcze wykonane za pomocą kostek skręcanych albo podróbek wago, a to jest gorsza i częstsza sytuacja problemów.
A jesteś pewna, że oświetlenie z tego 5x też nie będzie pociągnięte, bo to najczęściej spotykana sytuacja, że jednym przewodem idzie się na pomieszczenie i z niego robi obwody gniazdowe i oświetleniowe albo jednym 3x1.5mm2 zrobią wszystkie pomieszczenia?
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Teraz tak skojarzyłem i sprawdziłem, że to Ty pytałaś o rozdzielnicę, w innym temacie, pisząc tam o liczniku jednofazowym więcej jeśli w tym temacie, mówimy dalej o tym samym mieszkanku, to spytaj tego fachowca, jak on zamierza przy instalacji 1f zabezpieczyć ten przewód 5x2.5mm2, wartości/ilość zabezpieczeń/jakie, z którego to następnie chce dokonać rozdziału, bo coś mam wrażenie, że nie bardzo wie co chce zrobić.
Myślałem, że rozmawiamy o instalacji 3f i w tym kontekście pisałem, jeśli natomiast jest to 1f, to zmienia postać rzeczy.
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Tak instalacja jest jednofazowa a rozdzielnica jeszcze nie zamontowana.
Z tego co pamiętam obwody gniazd pokojowych będą zabezpieczone ES 16A czyli pod każdy ES zostaną podpięte 3 przewody prądowe kabla 5X2,5 mm2.
Gniazda pokojowe będą podpięte pod różne RC, każdy RCD ma oddzielny blok N.
Co do oświetlenia to mam trzy obwody na ES ach 10A: 1. pokój mały, balkon, garderoba, przedpokój 2. pokój duży, łazienka 3. kuchnia o ile dobrze czytam ten schemat.
Przewody oświetleniowe to 3 x 2,5 mm2 idą do puszek z puszek do przełączników i lamp przewody 3 x1,5 mm2.
Mam też pytanie o ile można czy w takich małych rozdzielnicach jednofazowych stosuje się ogranicznik przepięć ?.
Na schemacie ideowym rozdzielnicy występuje ten ogranicznik przepięć ze znakiem zapytania a także jego dobezpieczenie, elektryk czeka na odpowiedź odnośnie jakiś parametrów instalacji w budynku od dostawcy energii.
Jak dla mnie ta ilość zabezpieczeń trochę mnie zaskoczyła w poprzednim dwa razy większym mieszkaniu wybudowanym 20 lat temu była jedna RCD i 8 szt. ESów.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Im więcej piszesz, tym co raz bardziej się upewniam, że ten elektryk nie do końca ma pojęcie o tym co robi, bądź na siłę próbuje uskutecznić u nas "stary model" niemiecki/austriacki, bo u nich można spotkać takie rozwiązania, których obecne ich normy też nie sankcjonują, poza tym, tam trochę inaczej to wygląda, zwłaszcza od strony zabezpieczeń, choć nie ma co ukrywać, że też "patologię" można u nich często spotkać.
Piszesz o schemacie ideowym, co to za schemat, kto go robił, możesz go zamieścić?
Jeśli dobrze zrozumiałem, przy instalacji 1F w mieszkaniu, przewód od gniazd 5x2.5mm2 idący do puszki rozdzielczej, a potem z niej na gniazdka, zabezpieczony trzema pojedynczymi wyłącznikami instalacyjnymi, przewód od oświetlenia 3x2,5mm2 do puszki rozdzielczej i z niej do poszczególnych łączników, to jakaś parodia instalacji.
Oczywiście wszystko będzie działać, problemy pojawią się tylko przy awarii, no nie daj boże gdy będzie potrzeba skorzystania z ubezpieczenia.
Co do ogranicznika przepięć w mieszkaniu, w bloku, a zwłaszcza jego dobezpieczenie, to kwestia dyskusyjna i trzeba by trochę więcej szczegółów znać, ale to nie ten dział, przyjmijmy, że nie zaszkodzi dać.
Co do instalacji 20lat temu, a teraz, to nastąpił jednak trochę postęp więc się nie dziw ;).
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Dzięki za zainteresowanie i udzielone odpowiedzi. Muszę sią poważnie zastanowić co robić dalej, instalacja częściowo ułożona w bruzdach idzie to ewentualnie zdemontować.
Schemat ideowy rozdzielnicy robił nie ten co wykonuje instalację, chyba muszę zwrócić się do niego o konsultację częściowo wykonanej instalacji.
Jeszcze raz dzięki napiszę jak sprawa potoczyła się.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Tak naprawdę nie masz zadużego ruchu na tym etapie, bo tylko kosztów sobie narobisz, a gwarancji, że następny będzie lepszy nie masz.
Tak naprawdę, to przed rozpoczęciem robót, elektryk powinien przedstawić Ci schemat tego, co chce wykonać i jak zabudować rozdzielnicę, wtedy mogłabyś to przedstawić na forum aby zebrać opinie i jeśli byłoby dobrze, to przypilnować aby wykonał to zgodnie z "projektem".
Ewentualnie możesz poprosić tego elektryka aby "zwizualizował" na kartce, to co zrobił i co zamierza zrobić dalej, a my ewentualnie naniesiemy poprawki. Jednak to mało prawdopodobne, bo elektrycy i nie tylko, zarówno pseudo i prawdziwi mają tyle roboty, że poprostu ten się wypnie na Ciebie i weźmie następną robotę.
Dziś tak naprawdę trzeba brać firmę, z którą się ma umowę podpisaną na projekt i wykonawstwo, bo wtedy przynajmniej sądowo można wyegzekwować pewne rzeczy.
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Dzięki za wszelkie informacje. Rozdzielnice i obwody zaprojektował znany na forach elektryk.
Ale wykonaniem kto inny ten pierwszy ma za daleko do mnie.
Pan wykonawca zaskoczył mnie kablem 5 x 2,5 mm2 potem zużyciem kabla 3 X2,5 mm2 przewidzianego do gniazd a poszedł częściowo na oświetlenie.
Projektant podał mi przybliżone ilości potrzebnych kabli, które zostały zakupione ze znacznym zapasem.
Jego tłumaczenie wykonawcy: na przedpokoju są 4 punkty oświetleniowe w łazience 2 i wentylator i zrobił osobny obwód a na projekcie był jeden obwód przedpokój+ łazienka + mały pokój 2 punkty i garderoba 1 punkt, łącznie na projektowanym schemacie było 9 punktów i wentylator w łazience.
Nie było wydzielonego obwodu na 3-4 gniazda pod sprzęt RTV ale wykonawca zrobił osobny.
Jedno gniazdko w garderobie było projektowane w obwodzie małego pokoju, ale wykonawca do tego jednego gniazdka pociągnął przewód od rozdzielnicy.
Mam obawy czy rozdzielnica 2 x12 miejsc pomieści zabezpieczenia dla tylu przewodów lub czy nie będzie tak, że na jeden bezpiecznik trafią przewody z kilku obwodów.
Lecz musze odłożyć uzgodnienia do dnia roboczego.
ODPOWIEDZ