Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Rozdzielnica 2x12 będzie za mała, zwłaszcza, jak ma być kilka RCD, ogranicznik przepięć, jak pisałaś, w sensie takim, że będzie zapewne wszystko poupychane bez ładu i składu, przy takim nieprzemyślanym działaniu elektryka.
Dla samego mieszkania, jeśli to nie jest jakiś apartament 150mm2😉, przy prawidłowym rozplanowaniu obwodów, taka rozdzielnica wystarczy.
Jak możesz, to zamieść ten pierwotny projekt albo rozkład mieszkania i się zrobi nowy projekt pod tą rozdzielnicę.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.
Z uwagi na ograniczone miejsce w szafce murowanej mam możliwość zamontowania tylko rozdzielnicy 2 x 12 miejsc.
Projektant obwodów w mieszkaniu i rozdzielnicy stwierdził, że rozdzielnica 2 x12 zmieści następujący osprzęt: FR, dobezpieczenie ogranicznika przepięć, ogranicznik przepięć, zabezpieczenie lamki, lampka czyli łącznie jest to 7 miejsc.
RCD 2 szt. + 9-10 ESów + blok-rozdzielacz N czyli 15-16 miejsc wiem, że to jest na styk ale wykonalne i to w rozdzielnicy od Legranda, pokazał zdjęcia tak wykonanej działającej rozdzielnicy.
Gdyby z jakiś względów chciano dokładać dodatkowy osprzęt w rozdzielnicy to 7 miejsc z rozdzielnicy: FR, dobezpieczenie, ogranicznik przepięć, zabezpieczenie lampki i lampkę można zamontować nad licznikiem elektrycznym, gdzie tablica ma właśnie miejsce na 7 ESów.
Przypominam, że w szafce murowanej o szerokości 55 cm i wysokości 48 cm mam tablice elektryczną z licznikiem jednofazowym a obok rozdzielnica 2x12 miejsc.
Z określonych względów estetycznych przedpokoju podjęłam decyzję zostawienia elektryki w szafce murowanej to tak tytułem jakby ktoś proponował przeniesienie tego wszystkiego na zewnątrz.
Dzięki też za chęć pomocy ponownego projektowania obwodów i rozdzielnicy ale mój projektant to bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek, którego prawdopodobnie i na tym forum znają dlatego nie zamieszczam jego projektu.
Jego projekty czy wykonie to prawie jak podpis.
Mam z nim już pewne ustalenia, które przekażę elektrykowi wykonawcy.
Jednocześnie przepraszam, że wywołaną może nie potrzebną dyskusję ale niech pozostanie ślad rozważań laika jakim jestem.
Projektowanie i wykonie elektryki to bardzo odpowiedzialne zadanie niechaj wiedzą to wszyscy a szczególni oszczędni inwestorzy.
Ja chyba przedobrzyłam w drugą stronę przy moim małym obecnie remontowanym mieszkanku ale to wynik tego, że widziałam instalację elektryczna i zabezpieczenia studio montażu filmów nagrań.
Jest także moje nie miłe doświadczenie jak żarówka wolfram spaliła się w moim okapie, ES w mieszkaniu nie zadziałał, bezpiecznik na klatce przy liczniku wywaliło, listwa nie zadziałała, zabezpieczenie w gniazdku nie zadziałało a potem stwierdziłam, że mam załatwiony telewizor, monitor i zasilacz w komputerze też dostał strzała / zabezpieczenia w zasilaczu dobre więc komputer przeżył/.
Sorry za takie dywagacje ale jak człowiek raz się sparzy to potem dmucha na zimne.
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1432
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: profus »

Anula pisze: ndz maja 28, 2023 11:07 ....
Z uwagi na ograniczone miejsce w szafce murowanej mam możliwość zamontowania tylko rozdzielnicy 2 x 12 miejsc.
Projektant obwodów w mieszkaniu i rozdzielnicy stwierdził, że rozdzielnica 2 x12 zmieści następujący osprzęt: FR, dobezpieczenie ogranicznika przepięć, ogranicznik przepięć, zabezpieczenie lamki, lampka czyli łącznie jest to 7 miejsc....
Stosując zamiast FR łącznik Schneidera SE.A9S61232 szerokości 1 modułu możesz zaoszczędzić 2 moduły, bo LED już jest w nim. Dobezpieczenie ogranicznika przepięć też jest zbędne, bo zabezpieczenie przedlicznikowe jest wystarczające do tej funkcji. Lampka też nie wymaga zabezpieczenia.
Reasumując - ja bym zmieścił te 7 w 3.


pozdrawiam
Załączniki
SE32.jpg
SE32.jpg (34.49 KiB) Przejrzano 398 razy
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Jeżeli projekt robił ktoś z forum, kogo znasz i mu ufasz, to nie pozostaje nic innego, jak przypilnować wykonawcę aby go wykonał 👍.
Nie rozumiem też, po co wykonawca nanosił swoje poprawki, skoro nie ma dużego pojęcia o elektryce.
Bo jeśli już chciał zyskać na miejscu w rozdzielnicy, to wystarczyło usunąć lampkę sygnalizacyjną i jej dopezpieczenie bo nie są ani wymagane ani potrzebne. Co do dobezpieczenia SPD, potrzeba więcej szczegółów ale generalnie też nie ma potrzeby dobezpieczenia. Większość markowych SPD tzw. kombinowanych dla sieci TN, uznanych producentów np. Hagera wymaga dobezpieczenia dopiero przy zabezpieczeniu lini większym niż 160A, a nie wierzę, że takie masz w bloku 😉, choć trzeba dodać, że generalnie ma to być zabezpieczenie typu wkładka bezpiecznikowa. Dlatego należy pamiętać, że jeśli już dobezpieczamy SPD, to bezpiecznikiem typu wkładka bezpiecznikowa/topikowa, a nie wyłącznikiem instalacyjnym nadprądowym, choć niektórzy producenci i przy niektórych SPD dopuszczają taką możliwość.
Dlatego bardzo ważne jest, aby w projekcie był podany konkretny model SPD i jego dobezpieczenie jeśli jest wymagane albo zapis, że każdorazowo należy zastosować się do zaleceń producenta, wybranego do zamontowania SPD.
W przypadku zastosowania dobezpieczenia w postaci wyłącznika nadprądowego, częste zjawisko, zamiast wkładki bezpiecznikowej/topikowej, jak wymaga producent (jeśli wymaga), od razu wiemy, że instalator jest..., pozbawionym elementarnej wiedzy, a ubezpieczyciel tylko czeka na takie "kwiatki".
Ostatnio zmieniony ndz maja 28, 2023 20:47 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 5 razy.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

profus pisze: ndz maja 28, 2023 14:03
Anula pisze: ndz maja 28, 2023 11:07 ....
Z uwagi na ograniczone miejsce w szafce murowanej mam możliwość zamontowania tylko rozdzielnicy 2 x 12 miejsc.
Projektant obwodów w mieszkaniu i rozdzielnicy stwierdził, że rozdzielnica 2 x12 zmieści następujący osprzęt: FR, dobezpieczenie ogranicznika przepięć, ogranicznik przepięć, zabezpieczenie lamki, lampka czyli łącznie jest to 7 miejsc....
Dobezpieczenie ogranicznika przepięć też jest zbędne, bo zabezpieczenie przedlicznikowe jest wystarczające do tej funkcji.
pozdrawiam
Pod warunkiem, że przedlicznikowe jest w postaci wkładki topikowej, ma odpowiednią wartość bądź producent SPD dopuścił taką możliwość.
Pisanie ogólne, że dobezpieczenie SPD jest zbędne, nie jest prawdą.
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1432
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: profus »

Fazowiec pisze: ndz maja 28, 2023 14:39
profus pisze: ndz maja 28, 2023 14:03
Anula pisze: ndz maja 28, 2023 11:07 ....
Z uwagi na ograniczone miejsce w szafce murowanej mam możliwość zamontowania tylko rozdzielnicy 2 x 12 miejsc.
Projektant obwodów w mieszkaniu i rozdzielnicy stwierdził, że rozdzielnica 2 x12 zmieści następujący osprzęt: FR, dobezpieczenie ogranicznika przepięć, ogranicznik przepięć, zabezpieczenie lamki, lampka czyli łącznie jest to 7 miejsc....
Dobezpieczenie ogranicznika przepięć też jest zbędne, bo zabezpieczenie przedlicznikowe jest wystarczające do tej funkcji.
pozdrawiam
Pod warunkiem, że przedlicznikowe jest w postaci wkładki topikowej, ma odpowiednią wartość bądź producent SPD dopuścił taką możliwość.
Pisanie ogólne, że dobezpieczenie SPD jest zbędne, nie jest prawdą.
Nie piszę ogólnie.
Odpowiadam w temacie.
Anula pisze: pt maja 26, 2023 1:40 ...
Instalacja dotyczy zwykłego mieszkania....
Autorka tematu nie będzie korzystać z wiedzy ogólnej, tylko szczególnej - zwykłego mieszkania.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: elmontjs »

Przeczytałem ten wątek szczegółowo od początku i aż mi się wierzyć nie chce; Dywagują tu koledzy o rzeczach mniej ważnych, tym czasem elektryk funduje koleżance dodatkowe ogrzewanie przewodem N :
Anula pisze: czw sty 01, 1970 1:00Elektryk od rozdzielnicy poprowadził przewód 5 X2,5 mm2 do puszki w salonie i z tej puszki poprowadził 6 przewodów 3 x 2,5 mm2 na gniazdka, których łącznie jest: 3 szt. pojedyncze i 3 szt. podwójne
...
Tak instalacja jest jednofazowa a rozdzielnica jeszcze nie zamontowana.
Z tego co pamiętam obwody gniazd pokojowych będą zabezpieczone ES 16A czyli pod każdy ES zostaną podpięte 3 przewody prądowe kabla 5X2,5 mm2
Ten elektryk nie zna podstawowego prawa w elektrotechnice : I prawa Kirchhoffa! Zastanówcie się jaki prąd popłynie w przewodzie N w odcinku 5-żyłowym.
Koleżanko Anula - ten przewód 5x2,5 jest czym prędzej do wymiany wraz z elektrykiem. Dostał chłop projekt, więc niech się go trzyma. Ale oczywiście są tacy którzy cenią swój zdrowy rozsądek ponad wiedzę wykształconego projektanta i Twój elektryk to doskonały tego przykład.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Anula
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pn maja 15, 2023 10:54

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Anula »

Sorry, że wywołałam dyskusję ale laicy tak mają.
Co do mojej instalacji, ustalenia między projektantem a wykonawcą zapadły będzie tak jak w projekcie a dodatkowe obwody zostaną zabezpieczone oddzielnymi Esami.
Mam dwa pytania przed wizytą podczas prac elektryka:
1. odnośnie lampki kontrolnej, czyli mam rozumieć, że wszelkie rozłącznik z wbudowaną lamka nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Już zaglądałam na stronę Hagera, ich osprzęt będzie instalowany ale nie znalazłam w opisie nic na temat zabezpieczania czy nie rozłącznika z lamką.
Schneider wyraźnie pisze, że nie trzeba.
Może cena tych rozłączników z lamką trochę odstrasza kupujących, zabezpieczenie i lamka wychodzi taniej ale rzeczywiście miejsce w rozdzielnicy i mniej kabelków tak ja to odbieram i jestem ZA.
2. co do grzania się przewodu neutralnego, słaba byłam z fizyki a co mówić o elektryce i tak zaczynam sporo kumać ale do rzeczy jak to się ma w mieszkaniu moich rodziców a tam jest jeden przewód 3 x2,5 mm2 i do niego podłączone 8-10 gniazdek pokojowych on się mniej grzeje niż ten neutralny w przewodzie 5x2,5 mm2 z tą sama ilością gniazdek.
Jak to głupie pytania to jeszcze raz sorry i tak z remontem mieszkania mam wiele innych problemów administracja, lokatorzy, uzgodnienia z operatorem energii, wody, CO i takie inne bzdety, które urastają do wielkich problemów aby coś sprawnie załatwić i posunąć do przodu remont.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: elmontjs »

Anula pisze: wt maja 30, 2023 10:05 2. co do grzania się przewodu neutralnego, słaba byłam z fizyki a co mówić o elektryce i tak zaczynam sporo kumać ale do rzeczy jak to się ma w mieszkaniu moich rodziców a tam jest jeden przewód 3 x2,5 mm2 i do niego podłączone 8-10 gniazdek pokojowych on się mniej grzeje niż ten neutralny w przewodzie 5x2,5 mm2 z tą sama ilością gniazdek.
W przewodzie 3x2,5 popłynie taki sam prąd w żyle fazowej, jak i neutralnej i jest on od początku do końca ograniczony prądem bezpiecznika - więc tam nie zaobserwujesz żadnego przegrzewania wynikającego z przeciążenia prądowego przewodu.
W rozwiązaniu jakie zafundował ci Twój elektryk (5x2,5), bezpieczniki będą strzegły tylko przewodów fazowych i nie dopuszczą do ich przeciążenia, natomiast w żyle N zsumują się prądy z wszystkich żył fazowych - ten prąd ogranicza jedynie Twoje zabezpieczenie przedlicznikowe i choćby miało ono prąd znamionowy tylko 20A, to już może dochodzić do przeciążenia żyły N.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy tak się wykonuje instalacje elektryczną.

0
Post autor: Fazowiec »

Anula pisze: wt maja 30, 2023 10:05 1. odnośnie lampki kontrolnej, czyli mam rozumieć, że wszelkie rozłącznik z wbudowaną lamka nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Już zaglądałam na stronę Hagera, ich osprzęt będzie instalowany ale nie znalazłam w opisie nic na temat zabezpieczania czy nie rozłącznika z lamką.
Rozłącznika izolacyjnego z lampką kontrolną firmy Hager, nie trzeba dobezpieczać.

Co do pytania drugiego, to już zostało Ci wyjaśnione, aczkolwiek jest sposób na uniknięcie tego bez konieczności wymiany przewodu 5x ale nie zmienia to faktu, że przy instalacji 1f, jak u Ciebie, tak się nie robi i świadczy to o niskiej tzw. kulturze technicznej instalatora. Wiedzę, choć minimalną, zapewne posiada, bo zastosował to do pomieszczeń o teoretycznie "małym obciążeniu" licząc, że tak będzie, a małe zabezpieczenie przedlicznikowe "ochroni przewód", a kuchnię i łazienkę jednak potraktował prawidłowo.
No ale to już historia.
ODPOWIEDZ