Bednarka w fundamencie ogrodzenia

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mateo03
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:02

Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Mateo03 »

Budowlańcy zapomnieli wkopać mi bednarki na etapie fundamentów. Chciałem ja puścić w wykopie z wlz ale aktualnie kopie fundamenty pod ogrodzenie (40m) i zastanawiam się czy w tym wykopie mogę dać bednarke? Fundament będzie zalany betonem - nie daje tutaj żadnego zbrojenia. Później podejdę do rozdzielni linką 16. Wykop na Wlz mam krótki, jakieś 5m, w fundamencie mogę jej ułożyć zdecydowanie więcej, stad pomysł.
Czy będzie Ok?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Fazowiec »

Teoretycznie można, nic tego nie zabrania, pytanie tylko jaką ma funkcję spełniać ten uziom i jaki jest sens go tak wykonywać, jeśli np. odległość tego płotu od domu to kilkanaście albo więcej metrów.
Druga uwaga, jeśli już chcesz tak wykonać, to bednarką, jako łącznik, podchodzisz pod sam dom/do wew. domu i dopiero tam robisz rewizję i podejście linką pod rozdzielnicę, a nie że od płotu ciągniesz linkę.
To wszystko przy założeniu, że nie będziesz robił instalacji odgromowej, bo jeśli tak, to raczej nie spełni to wymagań, piszę raczej, bo nie znam szczegółów Twojej działki/domku itp.
Mateo03
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:02

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Mateo03 »

Uziom ma być podłączony do PE w rozdzielni. Nie mam i nie będę miał piorunochronu bo dom jest z płaskim dachem i nie mam tego przewidzianego.
Płot jest oddalony od domu o 8m. Jego długość to 30m. Chciałem wyjść z rozdzielni właśnie linką i połączyć ją z bednarką przy elewacji. Bednarka wkopana w ziemię i puszczona w wykopie fundamentu ogrodzenia. Jeśli dobrze rozumiem będzie to Ok?
Nie wiem ile metrów powinna mieć ta bednarka aby pomiary wyszły dobrze, wiec czy mogę puścić bednarke w jednej strony wykopu, później „zawinąć się” i puścić jakby drugi raz z drugiej strony wykopu? Fundament ma szerokość ok. 30cm. Czy raczej nie ma to sensu i jeśli pomiary wyjdą źle to wkopać więcej metrów gdzieś obok i połączyć się?
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Fazowiec »

Jeśli już chcesz, tak robić, to powinieneś przynajmniej położyć bednarkę dookoła, pod całym płotem aby stworzyć tak zwany otok, wokół domu, inne zalecenia już pomijam.
Co do Re, to go się nie przelicza na metry położonej bednarki 😉.
Jeśli nie zamierzasz wykonywać instalacji odgromowej, to nie masz się co za bardzo tym przejmować, zwłaszcza, że zapewne sieć zasilająca TN-C więc, jak położysz 40m bednarki, to uziom powinien spełnić swoją funkcję, no chyba, że wybudowałeś się na piskach pustyni 😁.
Oczywiście pomiar Re należy wykonać i wynik powinien być możliwie, jak najniższy, natomiast przy braku odgromówki i sieci TN-C, nie jest on aż tak istotny.
Mateo03
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:02

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Mateo03 »

Nie znam się aż tak dobrze ale chyba jest to TN-C - Nowy dom, budowany w tym roku :)
Jeśli dobrze rozumiem, to powinienem z jednej strony domu „wejść” do gruntu - w moim przypadku ten fundament, i później wyjść z niego i wpiąć się w ten sam punkt wejściowy do którego później podepnę linke z rozdzielni?
Czy może lepiej jednak okopać w okol cały dom? Wolałbym jednak tego uniknąć bo jest to parterówka 200m2 wiec obrys po gruncie jest spory.
Ziemia to glina z wysokim poziomem wód gruntowych wiec nie powinno być problemów.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Fazowiec »

Mówiąc obrazowo, układasz bednarkę w wykopie pod płot, dookoła domu, łączysz obydwa końce, następnie szukasz najkrótszej drogi do Twojej rozdzielnicy i w linii prostej kładziesz odcinek bednarki łączący otok z domem.
Mateo03
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:02

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Mateo03 »

Wielkie Dzięki. Ju ostatnie pytanie :)
Czy w tym fundamencie mogą iść 2 paski bednarki - jeden z jednego końca i drugi powrotny? punkt rozpoczęcia i zakończenia będzie w tym samym miejscu na elewacji. Fundament ma 30 cm szerokości, dałbym po skrajnych obydwu stronach.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Bednarka w fundamencie ogrodzenia

0
Post autor: Fazowiec »

W Twoim przypadku, nie ma to większego znaczenia więc możesz i tak zrobić.
Bardziej u Ciebie liczyć się będzie jakość wykonania, zwłaszcza połączeń i jakość materiałów. Lepiej czasami ułożyć mniej metrów i węższej ale ze stali nierdzewnej/miedziowanej niż nawet 100m ocynkowanej, zwłaszcza galwanicznie.
ODPOWIEDZ