Zabezpieczenia za UPSem

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

elmontjs pisze: ndz cze 04, 2023 18:45
Fazowiec pisze: ndz cze 04, 2023 14:38 Impedancja pętli zwarcia funkcjonuje i "ma się dobrze",
...
W przypadku ups-a o podwójnej konwersji, dla wariantu "przy udziale sieci", pomiar musi być wykonany przy zamkniętym bypass-ie.
Następnie zmierzony IPZ musi zostać powiększony o wartość impedancji tyrystora, czy to odczytanej z charakterystyki czy z obliczeń, dla największej wartości prądu charakterystyki danego tyrystora.
Nie do końca masz rację.
To akurat zweryfikowało już życie, przez lata pracy jako elektryk/automatyk, gdzie czasem, kilka razy w roku mam przyjemność bądź tworzyć od podstaw, bądź poprawiając zastane, układy zasilania gwarantowanego. Przemierzyłem wiele ups-ów i dobierałem zabezpieczenia, które jeszcze nigdy nie zawiodły, odkąd stosuję m.in. powyższą metodę a bynajmniej, ja się o tym nie dowiedziałem, choć na początku bez strat się nie obywało, więc trochę o tym zagadnieniu wiem ;).

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

fliziarz pisze: pn cze 05, 2023 14:05
Jestem w trakcie instalacji urządzenia UPS na części obwodów w instalacji TN-S w domku na działce. Często mi prąd wyłączają więc jest to jakiś sposób na ochronę urządzeń przed przerwami zasilania. UPS ma 5KW,
Czy koledzy trochę się nie rozpędzili z tym zabezpieczeniem D32. Nie wiem co autor ma na myśli pisząc o domku na działce, ale może się okazać że zabezpieczenie przedlicznikowe to C25.
Ten UPS to typowy UPS stosowany w serwerowniach. To rodzi pewne problemy w domu.
Na wyjściu należało by jako minimum dać zabezpieczenia nadprądowe B10 lub B16 (wartość IPZ nie ma większego znaczenia w tym wypadku) oraz wyłącznik RCD 30mA typu A.
A po co ma sobie ograniczać, to co mu "oferuje sieć". Stosując mniejsze zabezpieczenia i tak żadnej selektywności nie uzyska, a tak przynajmniej będzie tylko jedno miał do załączania, jeśli zadziała, a nie dwa, jeśli przedlicznikowe by miał bardzo małe ;).
Co do drugiej części, jak już nie raz zostało wspomniane, stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń, w tym tradycyjnych nadprądowych "S", bez pomiarów i obliczeń nie ma sensu. Ten ups w trybie pracy autonomicznej będzie miał zdolność zwarciową na poziomie 30A więc co tu da B10/B16, a działanie zabezpieczeń tylko w trybie "sieci" to połowa sukcesu.
Są inne metody.
A tak na marginesie, to autor musi jeszcze pamiętać o wyłączniku awaryjnym, który odłączy zasilanie z ups-a w razie np. pożaru.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: pn cze 05, 2023 15:18 Co do drugiej części, jak już nie raz zostało wspomniane, stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń, w tym tradycyjnych nadprądowych "S", bez pomiarów i obliczeń nie ma sensu. Ten ups w trybie pracy autonomicznej będzie miał zdolność zwarciową na poziomie 30A więc co tu da B10/B16, a działanie zabezpieczeń tylko w trybie "sieci" do połowa sukcesu.
Takie zabezpieczenie obwodów wyjściowych nie musi pełnić funkcji aparatu wyłączającego zasilanie przy zwarciu, bo jak słusznie zauważyłeś, prąd uszkodzenia ma małe szanse przewyższyć prąd Ia (w pracy innej niż bypas), jednak, jak przytoczył kol. fliziarz, powinno się tam znaleźć choćby po to, by chronić obwody przed zwykłym przeciążeniem.

Fazowiec pisze: pn cze 05, 2023 14:44 Przemierzyłem wiele ups-ów i dobierałem zabezpieczenia, które jeszcze nigdy nie zawiodły, odkąd stosuję m.in. powyższą metodę a bynajmniej, ja się o tym nie dowiedziałem
Gratuluje autorskiego pomysłu, choć odzwierciedlenia w normach to on nie ma, ale skoro potrafisz udowodnić równoważność swoich obliczeń tj. "wirtualnej" pętli z tradycyjną IPZ na potrzeby SWZ, to szapo ba.
Człowiek uczy się całe życie i ...
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: fliziarz »

Co do drugiej części, jak już nie raz zostało wspomniane, stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń, w tym tradycyjnych nadprądowych "S", bez pomiarów i obliczeń nie ma sensu.
Niestety nic na ten temat nie wie ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie WT par 183.1
W instalacjach elektrycznych należy stosować:
4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych;

Nie wiedzą o tym projektanci którzy którzy projektują instalację w obiektach które dopiero powstaną a więc nie da się tam zrobić żadnych pomiarów.

Pomiar jest potwierdzeniem prawidłowości przyjętych założeń i rozwiązań projektowych.
Najpierw powstaje koncepcja projektowa (w oparciu o przepisy i wiedze) potem obliczenia i dopiero powstaje projekt.

I ja bez pomiarów wiem że ze względu na zasadę działania takiego UPS-a nie projektuje ochrony przeciwporażeniowej w oparciu o zabezpieczenia typu S bo to nie będzie działać w normalnym trybie pracy takiego UPS-a.

Często taki UPS ma kilka gniazd ( najczęściej IEC 60320) do których przewodem o żyle ok 1mm podłączane są bezpośrednio urządzenia o mocy nie większej niż 1 kW. Wszystkie one są jednak zazwyczaj w jednej matalowej szafie RACK razem uziemione do wspólnej szyny (połączenia wyrównawcze miejscowe). W pomieszczeniu jest podłoga elektrostatyczna i razem tworzy to strefę ekwipotencjalną. Pomieszczenie to zazwyczaj nie jest dostępne dla przypadkowych osób tylko dla osób przeszkolonych i poinstruowanych. To wszystko stwarza zupełnie inną sytuację dla ochrony przeciwporażeniowej niż w przypadku domku na działce. Tu niestety nie jest tak łatwo i trzeba kombinować żeby to miało ręce i nogi a przy tym było akceptowalne finansowo.

Paradoksalnie lepszy tu byłby najprostszy UPS (bez podwójnej konwersji) który ma kilka baterii 12V których łączne napięcie nie przekracza napięci bezpiecznego DC, a standardowo pracuje z sieci tylko na czas zaniku przełącza się na baterie.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

W myśl przepisów, obwody odbiorcze, w rozpatrywanym przypadku są/będą zabezpieczenone, a dodatkowych "esów", które będą pełniły "funkcję ozdobną" nie ma obowiązku montowania.
Dlatego zarówno ja, jak i kolega elmontjs piszemy, że są inne metody na spełnienie ochronny przeciwporażeniowej, a przy okazji/równolegle można zastosować rozwiązania, w celu ochrony drogiego sprzętu.
Rozumiem, że każdy stosuje przepisy, jak mu wygodnie ale "pierwszy" paragraf tego rozdziału mówi:
...
§ 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:
...
Więc jeśli mamy go pomijać i bezpośrednio stosować rozporządzenie, to rcd na oświetlenie powinniśmy stosować od 2002r., a nie od 2017r.

No ale o przepisach trzeba by otworzyć osobny temat, bo tu i tak zaczyna się tradycyjnie robić offtopic 😁.
ODPOWIEDZ