Zabezpieczenia za UPSem

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Doom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 01, 2023 14:40

Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: Doom »

Dzień dobry,

Jestem w trakcie instalacji urządzenia UPS na części obwodów w instalacji TN-S w domku na działce. Często mi prąd wyłączają więc jest to jakiś sposób na ochronę urządzeń przed przerwami zasilania. UPS ma 5KW, mam dokładnie 2 sztuki, jeden Eaton, drugi DELL. Prawdopodobnie ten drugi zostanie zamontowany na stałe w miejscu gdzie jest rozdzielnia - ma pojemniejsze akumulatory. Czy powinienem za UPSem zabezpieczyć obwody przy zużyciu zabezpieczenia RCD oraz nadpradowego? Z udziwnień do instalacji przed rozłącznikiem izolacyjnym głównym jest wpieta instalacja PV ale to raczej nic nie zmienia. Chodzi mi przede wszystkim o kwestie praktyczne.
Ostatnio zmieniony czw cze 01, 2023 21:09 przez Doom, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

Po pierwsze, to czy instrukcja danego ups-a, jest dla Ciebie napisana w niezrozumiałym języku :) ?
A po drugie, jesteś pewien, że potrafisz to zrobić ?
Co do zasady, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń za ups-em, natomiast wielu producentów wymaga stosowania podwójnego zabezpieczenia na wejściu ups-a, czyli np. w przypadku zasilania 1f, zarówno L i N muszą być przerywane, niekiedy nawet, to zabezpieczenie ma być o charakterystyce D i dodatkowo nie może być w tym torze RCD, zwłaszcza 30mA.
Doom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 01, 2023 14:40

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Doom »

Oczywiście instrukcje czytałem. Informacje jakie znalazłem to:

Na wejściu nie dawać RCD 30mA
Zastosować wyłącznik od strony zasilania D32A (brak informacji czy na samej fazie czy też neutralnym)
Przekrój przewodu min 6mm2 drut lub linka.

Dlatego pytam o "best practice" czy dać coś od drugiej strony - przed odbiornikami. Może warto? Np B25 czy RCD 25A 30mA.

Napewno fajnie by było mieć możliwość odcięcia zasilania w podtrzymanych obwodach. W instrukcji jest informacja że wyłączenie urządzenia nie gwarantuje w 100% odcięcia zasilania.

Co do tego czy podołam - tak podołam :) Pracowałem przy instalacjach NN ale to było dawno.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

Doom pisze: czw cze 01, 2023 16:46 Oczywiście instrukcje czytałem. Informacje jakie znalazłem to:

Na wejściu nie dawać RCD 30mA
Zastosować wyłącznik od strony zasilania D32A (brak informacji czy na samej fazie czy też neutralnym)
Przekrój przewodu min 6mm2 drut lub linka.
To co zacytowałeś, to zapewne z instrukcji Eaton-a, choć w innych jest podobnie i tam jest również zamieszczony schemat ideowy, gdzie ewidentnie widać dwa przerwane tory, co oznacza podwójne zabezpieczenie więc od razu wiadomo, że D32 oznacza:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Oczywiście mowa o 1f.
A więc, jak sam widzisz ...wiedza, a wiedza... ;).
Jeżeli producent nie nakazuje stosowania dodatkowego dobezpieczenie na wyjściu, to z reguły się nie stosuje, a jeśli już, to najczęściej samo RCD na wyjściu, jako ochronę przeciwporażeniową ale wtedy powinno ono być dobrane zgodnie z PN-EN62040-1-1.
No i z reguły taki ups, jaki masz, domyślam się, bo nie podałeś nawet modelu, przeznaczony jest przez producenta do zasilania pojedynczych urządzeń/obwodów, a nie całych domów/dużej jego części.
Wszystko zależy od technologii zastosowanej do budowy ups i szeroko rozumianej instalacji w jakiej zostanie użyty, w którym miejscu, jak podłączony itp.
Trzeba zadać sobie np. pytanie, co się stanie gdy tor N zostanie przerwany na zasilaniu ups-a, a brak będzie jego uziemienia, itp. itd.
Wbrew pozorom nie jest, to proste zagadnienie, jeśli chodzi o prawidłowe zrobienie tego, w sytuacji gdy UPS ma zasilać cały dom/znaczną jego część.
Dlatego, jak sam się przekonałeś, niewiele osób chce się tego podjąć, zwłaszcza jak ma wystawić fakturę i wziąć za to odpowiedzialność.
Doom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 01, 2023 14:40

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Doom »

Masz rację, nie jest to standardowe zlecenie, postaram się znaleźć projektanta. Co do urządzeń to są Eaton 9SX5Kirt oraz Dell h952n oba mają złącza śrubowe do instalacja na stałe.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Fazowiec »

Jak możesz rozrysować swoją instalację w tym domku, łącznie z zabezpieczeniami i zaznaczyć co byś chciał zabezpieczyć ups-em, to możemy wstępnie coś ustalić.
Temat dość ciekawy i rozwojowy, a takie rzadko się pojawiają 😉.
Doom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 01, 2023 14:40

Re: Zabezlieczenia za UPSem

0
Post autor: Doom »

Tu jest obecny stan:
rysunek instalacji elektrycznej.png
rysunek instalacji elektrycznej.png (327.61 KiB) Przejrzano 328 razy
plan:
rysunek instalacji elektrycznej plan.png
rysunek instalacji elektrycznej plan.png (494.17 KiB) Przejrzano 328 razy
Mistrzem w rysowaniu w paincie nie jestem ale powinno być w miarę czytelne
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: elmontjs »

D32A musi być zespolony, jak już wcześniej zasugerował Ci kol. Fazowiec
Człowiek uczy się całe życie i ...
Doom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 01, 2023 14:40

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: Doom »

Racja, mój błąd, dzięki za zwrócenie uwagi.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zabezpieczenia za UPSem

0
Post autor: elmontjs »

Ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu gniazd za UPSem sugerowałbym oprzeć na ciągłości przewodu PE zapewniającej swoją rezystancją obniżenie napięcia dotykowego poniżej wartości bezpiecznej, ponieważ róznicówka (zwłaszcza AC) może mieć problemy z prawidłowym działaniem w takich obwodach. Ale oczywiście jej obecność jest pożądana, tylko może warto pomyśleć o typie A a może nawet B.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ