Dodatkowa szpilka uziemiająca

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Grandor

Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: Grandor »

Jest tak:

domek jednorodzinny zasilany YKY 5x16mm ze złącza do rozdzielnicy w budynku. ZE (przynajmniej w Gliwicach) żąda dodakowo wbicia szpilki uziemiającej (tzw.GALMAR) i połączenia jej (LGy 16) z szyną wyrównawczą w piwnicy, oraz z listwą PE w rozdzielnicy.
Czy to jest normalne? Czy nie jest to dublowanie PE ze złącza? Czy nie chodzi im o poprawę własnej rezystancji N w złączu?

Nie określają przy tym ile ma wynosić rezystancja takiego uzoimu szpilkowego. Jak traktować takie uziemienie: Jako robocze,ochronne czy wyrównawcze?

Proszę szanownych kolegów o ustosunkowanie się do tego tematu.
Z poważaniem Grandor

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Arkadiusz Maroń

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: Arkadiusz Maroń »

To zalezy od układu, TT czy TN.
Jeżeli masz TT to maja rację.
Jeżeli masz TN to oni tegom chca żeby sobie zrobić dobrze. W takim przypadku jeżeli wykonasz "dobry" uziom to mozesz sobie narobić kuku - bądź ostrożny!
tadek

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: tadek »

jest to uziemienie szyny wyrównawczej.
ZE natomiast może wypowiedzieć się tylko w zakresie do złącza.
Złącze jest i chyba ma uziemienie (ochronne). Zalecenia ZE są zasadne, ale nie mogą żądać, instalacja w budynku włącznie z wyrównawczą należy do użytkownika, ma mieć dobre parametry, i tylko użytkownik za nią odpowiada. Wartość takiego uziemienia zależy od osprzętu - bez przepięciówek wystarczy 30 Ohm, przepięciówki wymagają 10 Ohm.

Nie jest to dublowanie PE ze złącza. Połączenia wyrównawcze mają mieć swoją wartość uziemienia i swoje uziemienie, ale oczywiście łączy się je z uz. ZK PEN lub PE.

reasumując: ZE w warunkach podaje - wykonać szynę wyrównawczą. instalacja musi być pomierzona i oddana przez użytkownika.
ZE nie każe, tylko przepisy tak stanowią.
R_Ch

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: R_Ch »

Witam Panow.
Mam pytanie do pana A. Maronia.
Nie bardzo rozumiem dlaczego dobry uziom w TN moze narobic tyle "kuku".
Jesli moze Pan rozwinac ten watek to bede wdzieczny.
Pozdrawiam
tadek

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: tadek »

ja też Witam Panow.
Mam też pytanie do pana A. Maronia.
Nie bardzo rozumiem dlaczego dobry uziom w TN moze narobic tyle "kuku".
Jesli moze Pan rozwinac ten watek to bede wdzieczny.
Pozdrawiam
R_Ch

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: R_Ch »

Witam.
No nie wiem czy "tadek" nabija sie z mojej niewiedzy czy tez autentycznie i prawdziwie zadaje to pytanie.
Dziekuje
tadek

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: tadek »

nie nabijam się, tylko z lenistwa cytuję, a nie formuuję własnego pytania do p. A.MARONIA, który nieugięcie milczy...
KSKRAK_Krystyn

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.

Odnośnie cytatu Kolegi Arkadiusza Maroń:
"W takim przypadku jeżeli wykonasz "dobry" uziom to możesz sobie narobić kuku - bądź ostrożny!"
To zgadzam się i potwierdzam w 100%.

Ale czas spać. Niebawem napiszę co o tym myślę.

Pozdrawiam Krystyn
Arkadiusz Maroń

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: Arkadiusz Maroń »

Przepraszam kolegów za moje 'nieugięte milczenie".... czasami po prostu robię inne rzeczy niz pisanie na FORUM.
Aby Panom to unaocznic podam przykład z mojej praktyki.
Mały obiekt do którego jest doprowadzona linia napowietrzna nn w systemie TN, kanalizacja i wodociąg wiejski - nie było połączen wyrównawczych. Wykonałem w tym obiekcie obwód zasilający podgrzewacz wody. Przylączyłem do niego przewod 4x6 zgodnie z instrukcja bez przewodu N. Przewód PE pod zacisk PE. po kilku dniach zgłoszono mi awarię podgrzewacza, wytopiła się gumowa uszczelka na gietkim złączu podgrzewacza do wodociągu. Pomiary wykazały ze impedancja pętli zwarcia l-PEN była Z a impedancja pętli zwarcia L-rura wodociągu 3Z. latwo sobie wyobrazić że 25% pradow roboczych płynie wodociągiem.
Wnioski:
wodociąg pełnił rolę przewodu PEN lub był bardzo dobrym uziomem.
Jeżeli wykonasz taki uziom to moze się okazać że uziom ZE jest niewiele leprzy i rozpływ pradow roboczych może być dla twojej instalacji zabójczy. inna kwestią jest stan awaryjny ale o tym na pewno napisze pan KSKRAK Krystyn.
pozdrawiam.
kotek

Re: Dodatkowa szpilka uziemiająca

0
Post autor: kotek »

Z tych samych powodów kilkatrotnie musiałem odpiąć przewód PEN od bojlera ponieważ służył jako uziemienia dla sieci ZE i w warunkach normalnych płynął nim prąd 50A.

Ale czy dodatkowa "szpilka" będzie czy nie to niewiele zmieni ponieważ przewód PE i tak gdzieś będzie połączony do uziemnienia np. poprzez rury, to może lepiej nich płynie do szpilki niż ma się wałęsać po rurach. Tadek pisze, że przepisy tak stanowią, można wiedzieć jakie?

W nowych domkach zawsze inwestorom zalecam utopić w łąwach fundamentowych bednarkę uziemiającą, zawsze się przyda i nie tylko do PE.
ODPOWIEDZ