Uziemienie urządzenia piorunochronnego

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Andrzej

Uziemienie urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: Andrzej »

Cześć wszystkim. Pytanie brzmi: jeżeli uziemienie urządzenia piorunochronnego jest wykonane jako otokowe, a w czasie pomiarów stwierdzono brak ciągłośi w 3 miejscach, to czy można potraktować uziemienie jako mieszane i podstawić do protokółu wartości rezystancji jak dla uziemienia mieszanego(poziomego)?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
MB

Re: Uziemienie urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: MB »

Pytasz jak ksiądz biskupa: Czy można odprawiać mszę za pomocą koniaku? Ależ proszę księdza - nie mozna, tylko za pomoca wina! A dziwne, próbowałem i udało się - czyli można!

Zastanów się dlaczego nie ma ciągłości. Czy to jest nowe uziemienie, czyli ktoś to źle wykonał - poprawić. Czy zeżarła je korozja - zbudować nowe. Czy przyszły gamonie z koparką i poprzerywały otok - ścigać łobuzów i naprawić (naprawić otok, łobuzom spuścić bęcki).

Szczególnie przyjrzyj się tej korozji. Np. za pomocą szpadla i po odkopaniu fragmentów otoku.
KSKRAK_Krystyn

Re: Uziemienie urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę Andrzeja i wszystkich Kolegów na FORUM.

Rodzaj instalacji odgromowej musi być zapisany
w KSIĄŻCE OBIEKTU BUDOWLANEGO.
W tym przypadku zmiana rodzaju uziomu musi być również zapisana w ww. książce z umotywowaniem przyczyn zmiany każdej instalacji.
W omawianym przypadku mamy do czynienia z uszkodzeniem instalacji lub zmianami spowodowanymi wieloletniego użytkowania. Tak więc należy rozpatrzyć przyczyny uszkodzeń. Wiemy że jest to bardzo trudne w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Lecz w przypadku starych instalacji należy wykonać tzw. odkrywki instalacji otokowej i ocenić jej stan. Inną sprawą jest różnica rezystancji danych zwodów. Od tego zależny jest odpływ prądów podczas wyładowań które muszą równomiernie być odprowadzone do ziemi.
Kolejnym czynnikiem jest wykonywanie pomiarów
koniec zimy - wczesną wiosną. A co będzie w lecie.

=== odpowiedź ===
W takim przypadku powinno się wykonać nowe połączenie otokowe pomiędzy przerwanymi zwodami. Ale jak znamy życie inwestor nie ma kasy. To może dobić szpilki aby zbliżyć rezystancję uszkodzonych doprowadzeń do instalacji otokowej i przy okazji sprawdzić co tam w ziemi piszczy.

=== co w protokole ===
Jeżeli wszystkie wyniki pomiarów są zgodne (oczywiście
z uwzględnieniem odpowiednich współczynników) to możemy napisać że instalacja nadaje się do eksploatacji lecz w uwagach opisać ww. niejasności.

=== termin nast. badań ===
Jeżeli inwestor nie zleci ww. robót to zaleciłbym następny termin wyk. pomiarów za 6 miesięcy.
(nie znam na to przepisów - to jest moje osobiste zdanie)

=== na koniec ===
W przypadku zmiany uziemiania z otokowego na mieszane, musi to być wpisane do Książki Obiektu przez osoby do tego uprawnione.

=== end ===
Z mojej strony tyle. Więcej w literaturze dostępnej w ISE/PL.

Pozdrawiam Krystyn
KSKRAK_Krystyn

Re: Uziemienie urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę MB i wszystkich Kolegów na FORUM.

Widzę że w tam samym czasie odpisywaliśmy na ten temat.

Kolego Andrzeju po tych wypowiedziach na pewno już wszystko jest jasne.

Pozdrawiam Krystyn
Krzysztof

Re: Uziemienie urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: Krzysztof »

Przy okazji: Uziemienie instalacji odgromowej do otoku w ziemii nieefektywnie odprowadza prąd piorunowy z powodu "Z" .
8 metrów otoku czy 18 nie wpływa proporcjonalnie na zdolność odprowadzenia prądu. Pomiary wykonywane z zastosowaniem (IMU) m.cz nie odzwierciedlają stanu uziomów w przypadku uderzenia pioruna o przebiegi 1/50 mikrosek.
Aby uniknąć dużych indykcyjności w instalacji uziemienia stosuje się krótkie 2-3 metrowe szpilki łączone między sobą w grupę 3- 6 szt. Otoki w gruncie poprawiają parametry zwarciowe instalacji zasilającej, ekwipotecjalizują etc ale do odprowadzenia prądu odgromowego nie nadają się choć dopuszczone normami.
ODPOWIEDZ