Jak wykonać uziom

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Arkadiusz Maroń

Re: Jak wykonać uziom

0
Post autor: Arkadiusz Maroń »

Odnośnie MURATORA...
Czytam go od roku ... ale kilka miesięcy temu opublikowali artykół nt. instalacji el. w budynku, który był beznadziejny i wprowadzal w błąd. Zwróciłem im uwagę i na razie ani słowa sprostowania....

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Czesław

Re: Jak wykonać uziom

0
Post autor: Czesław »

Panie Arkadiuszu

W/g mnie, instalacja odgromowa zabezpiecza obiekt przed skutkiem uderzenia pioruna.
Natomiast, gdybym miał odpowiedzieć na pytanie czy instalacja odgromowa ściąga pioruny, czy nie odpowiedź byłaby nie jednoznaczna ( i TAK i NIE).
Swego czasu z ciekawości zadałem podobnne pytanie strażakowi. Z jego doświadczenia na podstawie wyjazdów do pożarów po burzy, nasuwa się ciekawy wniosek mianowicie taki; że piorun jeżeli ma do wyboru dom z instalacją odgromową i stojącą obok drewnianą stodołę, to z reguły uderzy w stodołę, bądż w pobliskie drzewo.
Podobnie w/g statystyk więcej było zadziałań automatyki SPZ na liniach ze słupami drewnianymi, niż po modernizacji linii na słupy żelbetowe. W szkole uczą że, w czasie burzy najbardziej niebezpiecznie jest schronić się pod drzewem. Czyli, z praktycznych doświadczeń wynika że inicjatorem wyładowań są obiekty z materiałów dieelektrycznych.
To by była odpowiedź na NIE.
Natomiast, na podstawie obserwacji nocnej zbliżania się burzy, można zaobserwwać zjawisko wyładowań niezupełnych na zakończeniach ostrzowych piorunochronów tzw. ognie Św. Elma, co by było odpowiedzią na TAK.
I tutaj jest odpowiedź, na Pana pytanie po co dawniej stosowano iskierniki- otóź po to aby osłabić efekt wyładowań niezupełnych.
A tak dla ciekawości z prof Szpotańskim związany jest inny patent polegający, na osłabieniu energii pioruna - zwój zwarty na końcu piorunochrona (obręcz metalowa).
Efekt wyładowań piorunów można odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, tworząc makietę architektoniczną z rzeźbą terenu a następnie po przyłożeniu wysokiego napięcia obserwować efekt wyładowań. I takie badania są prowadzone.
Efekt tych badań to wprowadzony do normy wskaźnik "W"
O ile mi wiadomo w Stanach opracowano program komputerowy który na bazie zdjęć satelitarnych progrognozuje miejsca uderzenia piorunów.
I jest tylko kwestią niedalekiej przyszłości, wykorzystanie programów na etapie planowania budowy domu, gdzie po wprowadzeniu jego danych do komputera będzie można określić czy instalacja odgromowa jest potrzebna, czy zbyteczna.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od końca 2002r monitoruje wyładowania atmosferyczne w Polsce. Wyniki monitorowania można na bieżąco obserwować na mapce Polski.
Strona internetowa: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
ODPOWIEDZ