Ochrona od przepięć i połączenia wyrównawcze

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Czeslaw
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 432
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:33
Lokalizacja: Przemyśl

0
Post autor: Czeslaw »

Witam kolegę PEC

Przepraszam, ale niedopowiedziałem do końca w poprzednim poście. Otóż uziemienie ochronne jest wspólne dla rozdzielnia SN i silników 6kV oraz niezależne od uziemienia GPW i MPW po stronie 0,4 kV.

Pozdrawiam Czesław

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
pek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:22
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: pek »

Witam kol. Czeslawa
cd
Czyli uziemienie rozdzielni 6kV i slników 6 kV są wspólne. A co uziemieniem ochronnym trafo 6/0.4 kV i z uziemieniem roboczym strony 0.4 kV? Czy są to osobne uziomy?
pozdrawiam
Czeslaw
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 432
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:33
Lokalizacja: Przemyśl

0
Post autor: Czeslaw »

Witam kolegę Pek

Na cd pytań kolegi, już jednoznacznych odpowiedzi nie będzie. Gdyż, dochodzimy do zasadniczego pytania, czy uziemienie robocze transformatora Sn/0,4kV jest połączone z uziemieniem ochronnym transformatora?. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od uzgodnień z ZE na etapie projektu.
A tak na marginesie sam jestem ciekawy, które ZE preferują te połączenia a które nie ?
Może kolega coś więcej wie na ten temat :?:

Pozdrawiam Czesław
pek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:22
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: pek »

Witam kol. Czesława
Jednoznacznych, a raczej takich samych, rozwiązań nie ma, ale jest ich w sumie niewiele.
Faktycznie pytanie, czy uziemienie robocze transformatora Sn/0,4kV jest połączone z uziemieniem ochronnym transformatora, jest dla szerokiej rzeszy użytkowników (nie tylko elektryków) bardzo ważne. Nie mam przekrojowych danych. Może koledzy z energetyki nam podadzą jak jest u nich.
Ja sprowokuję. Znam wytycznne niektórych zakładów, w których uziemienie ochronne trafo przyłączone ma być do przewodów uziemiających pomalowanych na zielożółto, a punkt gwiazdowy do pomalowanych na niebiesko i już jest rozdzielone uziemienie. Oczywiście w dalszej części pisze, że przewody te należy przyłączyć do uziomu, oczywiście tego samego.
Moim zdaniem, w wiekszości przypadków uziemienia rozdzielone są nimi tylko z nazwy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Edward
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 259
Rejestracja: czw lip 24, 2003 7:05

0
Post autor: Edward »

pek pisze: ...Faktycznie pytanie, czy uziemienie robocze transformatora Sn/0,4kV jest połączone z uziemieniem ochronnym transformatora, jest dla szerokiej rzeszy użytkowników (nie tylko elektryków) bardzo ważne. Nie mam przekrojowych danych. Może koledzy z energetyki nam podadzą jak jest u nich.


Z racji iz gro moich pomiarow to stacje S/N odpowiadam, iz na terenie Dolnego Slaska nowobudowane stacje S/N maja rozdzielone uziemienia na ochronne - "żółtozielone" (korpus trafo) odzielnie tez "żółtozielone" korpus rozdzielni S/N i N/N oraz oddzielne uziemienie punktu zerowego trafo - niebieski. Oczywiscie wszystkie te punkty zbiegaja sie w ziemi jako jedno uziemienie - najczesciej zespawane bednarki. Kazde z tych odejsc ma oczywiscie punkt kontrolny.

Pozdro
Awatar użytkownika
Edward
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 259
Rejestracja: czw lip 24, 2003 7:05

0
Post autor: Edward »

Echh ten brak mozliwosci edycji posta ... :(
Panie Adminie - to jest uciazliwe :(

Przepraszam ---> zapomnialem dodac iz chodzi mi o stacje 20kV.
pek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:22
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: pek »

Witam kol. Edie
Czy tak wykonane uziemienia są rozdzielonymi? Rozdzielone są tylko przewody uziemiające.
Wychodzimy z takiej stacji linią nn np do przyłącza odległego o 50 m, tam mamy rozdzielenie PEN, idziemy dalej PE do domu i tam mamy do niej przyłączone rury, bądź coś innego. Pytanie - czy tam też Kolega robi pomiary? Przecież jest tam tak samo daleko "elektrycznie" jak do każdej lampy na stacji SN/nn. Podczas doziemienia SN na stacji prawie wszędzie będzie identyczne napięcie uziomowe, również u odbiorcy. Czy nie?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ