Jaki program do protokołów z pomiarów?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Jacek Gońka

Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Jacek Gońka »

Proszę o propozycję programów do wykonywania protokołów z pomiarów elektrycznych.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Piotr

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Piotr »

Krystyn 2000
Lemco

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Lemco »

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie własnych tabeli pomiarowych np. w Excelu. Programy komputerowe do pomiarów to strata czasu i nerwów.
Jacek Gońka

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Jacek Gońka »

Zgadzam się, że MS Excel jest dobrym narzędziem ale nie dla każdego zastosowania i oczywiście też ma swoją cenę (w wersji 2000 to prawie 1600 PLN + VAT).
Moim zdaniem Excel w ogóle nie sprawdza się większej liczbie protokołów.
Nie wykorzystuje w żaden sposób również np. faktu wykonywania pomiarów na skończonej liczbie obiektów.
Nie pomaga także w kontroli terminów wykonywania następnych pomiarów itp.
Oczywiście wykorzystując Visual Basic można zrobić to wszystko ale myślę, że nie o to chodzi.
Spodziewam się wielu przeciwników mojej opinii, ponieważ wykorzystywanie Excela do wykonywania protokołów jest łatwe i powszechnie stosowane ale zalety jakie może dać program oparty o bazę danych są naprawdę duże i warte rozważenia.
Pozdrawiam, Jacek.
LOLO

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: LOLO »

Ja korzystam do pisania protokółów ze starego edytora tekstu..Chiwritera...
i mi starcza....ale jestem już znudzony startowaniem w przetargach na prace pomiarowe w spółdzielniach, bo większość
tam startujących elektryków nie ma pojęcia o wykonywaniu pomiarów....nie ma przyrządów a robi.......i moim zdaniem
pomiary elektryczne są w Polsce fikcją.....Inspektor pracy
też popiera tego elektryka...z którego coooooooooś ma..a nie
tego który jest technicznie dobry.....
Andrzej

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Andrzej »

robię pomiary miernikami:MZC-303, MIC-2500,MRP-200 i MRU-101 polskie i czasami posiłkuję się MEGGER-em CM500pl stosuję licencjonowany program z Krakowa Krystyn2000 - uważam, że merytorycznie i operacyjnie jest OK (ciągle go co prawda poprawiają ale wg potrzeb użytkowników) zapewnia on bezproblemową komunikację w ww polskimi miernikami. Poza tym programem w Polsce czynione są słabe próby wypuszczania jkichś programików ale to wszystko można uzyskać korzystając np. z darmowego StarOffice.
pozdrawiam
Henryk

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Henryk »

Wydaje mi się, że pojęcie "program do protokołów z pomiarów" (nawet jednego rodzaju, np. ochrony przeciwporażeniowej) jest pojęciem troszkę zbyt obszernym. Na początek proponowałbym spróbować wygenerować "koncert życzeń": co właściwie ten program miałby robić?
Możliwości jest tu wiele, i sam na początek podam kilka.
Oczywiście przede wszystkim musi wygenerować protokół. I to jest chyba jedyny wspólny punkt dla wwszystkich zastosowań. Ponadto może zapewniać: 1) Kontrolę terminów wykonywania badań (co ma sens tylko w przypadku badań wykonywanych przez właściciela badanych obiektów lub firmy pomiarowej obsługującej na stałe i w stosunkowo wąskim zakresie niewielką liczbę podmiotów); 2) Kontrolę wyczerpania wymaganego zakresu badań (czy zrobiono wszystko co trzeba dla określonego badania); 3)Kontrolę prawidłowości doboru przyrządów (kryteria: wielkość mierzona, zakres, klasa); 4) Samoczynna ocena wyniku badania; itp.
Chyba niemożliwe i napewno niecelowe jest tworzenie programu, który zadowoli wszystkich. Nawiasem mówiąc, czytając zapisy z tego rozdziału można pomyśleć, iż jedynymi i najważniejszymi pomiarami są pomiary instalacji nn.
Jacek Gońka, ise.pl

Re: Jaki program do protokołów z pomiarów?

0
Post autor: Jacek Gońka, ise.pl »

Bardzo się cieszę z tak analitycznego podejścia do tematu: Program do protokołów z pomiarów.

Chciałbym wszystkim uczestnikom tej dyskusji (i nie tylko proszę zaprosić innych kolegów pomiarowców) polecić nasz nowy serwis internetowy (jeszcze w opracowaniu) pod adresem http://ise.pl/pomiary/ - aby korzystać z serwisu należy się zalogować jako użytkownik: demo, hasło demo.

Obecnie kończymy wersję programu, który będzie spełniał funkcje podstawową czyli drukował protokoły. Oczywiście dążymy do tego aby przygotowanie protokołu było jak najsprawniejsze: zawarliśmy w nim bazę klientów, obiektów, przyrządów pomiarowych oraz tekstów kometarzy najczęściej wykorzystywanych.
Co do pozostałych wymagań przedstawionych przez Pana Henryka to na pewno zrealizujemy punkt 1) kontrolę termimów z powiadamianiem na email lub SMS.

Może na początek tyle wprowadzenia, jeszcze raz zapraszam do sprawdzenia wersji demo. Oczekuje wszelkich uwag, opinii na wszystkie chętnie odpowiem.
ODPOWIEDZ