Metryka urządzenia piorunochronnego

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ak

Metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: ak »

Podczas pomiarów budynku istnieje konieczność odtworzenia lub wykonania metryki urządzenia piorunochronnego.
Czy do odtworzenia takiej metryki potrzebne są uprawnienia budowlane ?
Nie jest to przypadek odosobniony czesto nie ma żadnych projektów budowlanych.
Użytkownik nie czuje tematu , konieczności "spisu z natury"
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Aleksander Cyran

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: Aleksander Cyran »

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w paragr. 52 pkt 2. mówi o wyposażaniu budynków w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Instalacja odgromowa jest instalacją do projektowania, której wymagane jest aby robiła to osoba posiadająca kwalifikacje do "pełnienia samodzielnych funkcji " w budownictwie w zakresie projektowania.
Szczególy moge wyjaśnić telefonicznie
Łączę pozdrowienia
Alek Cyran
tel. 0602 374001
ak

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: ak »

Czy ktoś spotał się z podobnymi przypadkami w starszych budynkach.
Osobiscie gdy przeprowadzam pomiary odgromówki wcześniej chcę zobaczyc metrykę. Na 10 obiektów 8 instalacji jej nie posiada.
Panie Alku wszystko się zgadza ,jestem podobnego zdania ...ale to nie jest wykonanie projektu a niejako spis z natury dlatego mam wątpliwości..Tym bardziej że na podobne pytanie ispektor ds.elektrycznych nie potrafił dac jednoznacznej odpowiedzi.Czy zawsze potrzebne są uprawnienia budowlane do wykonania instalacji
odgromowej wg.projektu.?
KSKRAK Krystyn

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam kolegę „ak” i wszystkich na FORUM.

Na pytanie " Czy do odtworzenia takiej metryki potrzebne są uprawnienia budowlane ?
odpowiem :
Wg mnie
nie powinno się to nazywać ODTWORZENIEM METRYKI
lecz PROTOKOŁEM Z INWENTARYZACJI INSTALACJI.
W tym przypadku nie są potrzebne uprawnienia budowlane.

Ponadto nie rozumie nazwy "odtworzenie metryki".
Jeżeli nie ma oryginalnej metryki to nie możemy jej odtworzyć.
Jedynie możemy wykonać nową metrykę na podstawie istniejącej instalacji.
Ale w tym przypadku przypuszczam iż uprawnienia budowlane są potrzebne (niekoniecznie do pełnienia samodzielnych funkcji ).

ALE mam pytanie:
Cytat "Podczas pomiarów budynku istnieje konieczność odtworzenia lub wykonania metryki urządzenia piorunochronnego."

Gdzie pisze iż taka konieczność istnieje gdy wykonujemy tylko pomiary?
Wg mnie temat ten może wystąpić gdy mamy napisać „instrukcję eksploatacji” dla danego obiektu.

Podczas pomiarów wykonujemy pomiary rezystancji złącz kontrolnych, ciągłości zwodów, oględziny instalacji zwodów i siatki na dachu. Jeżeli wszystko jest w normie to tyle.
W przypadku niezadowalających wyników pomiarów złącz należy szukać przyczyny co i dlaczego. Ale to już są odrębne roboty np.: miejscowe sprawdzenie bednarki w ziemi, inwentaryzacja, itp.

Jeśli się mylę to bardzo proszę o sprostowanie.

Pozdrawiam Krystyn
KSKRAK Krystyn

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam kolegę „Alek Cyran” i wszystkich na FORUM.

Osobiście dziękuję za wypowiedź kolegi ale ja również z tej wypowiedzi nie doczytałam się odpowiedzi na pytanie kolegi "ak".

Kolego "Alek Cyran". Bardzo dużo osób czyta i analizuje m.in. ten wątek. Wielu na pewno zaciekawiła by konkretna odpowiedź. Ja osobiście dziękuję iż kolega podał nr tel. Ale taka dyskusja jest jednoosobowa, a co z innymi kolegami na FORUM? Poza tym rozmowa na tel. komórkowy może być droższa niż zakup książki.

Gdyby kolega chciał szerzej sprecyzować odpowiedź to na pewno wszyscy będziemy zadowoleni.

Pozdrawiam Krystyn
kris_j_23

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: kris_j_23 »

Witam kolegę "Krystyn"
Zgadzam się z Panem,że nie powinno się robić ODTWARZANIA METRYKI ....,
lecz wykonanie INWENTARYZACJI INSTALACJI ODGROMOWEJ.
Ale zadaję sobie pytanie?, protokół z inwentaryzacji wykaże jakie są zastosowane przewody, wymiary, rodzaje zwodów itp. na danej instalacji odgromowej (prawie to samo co zawiera "metryka".
W wyniku prowadzonej przez ileś lat eksploatacji tej instalacji, ktoś mógł zmienić (po wystąpieniu jakich kolwiek usterek w tym czasie - podstawa protokóły z badań)) wymiary, rodzaje przewodów, ilości złączy itp. elementy instalacji.
Inwentaryzacja wykaże aktualny stan techniczny instalacji w danym czasie, kto weźmie odpowiedzialność za zgodność z wymaganiami technicznymi, normami instalacji odgromowej na danym budynku (obiekcie).
Wydaje mi się, że jednak powinna to wykonywać osoba, która posiada uprawnienia budowlane do projektowania, a nie tylko same uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych lub do wykonywnia pomiarów elektrycznych.
Pozdrawiam kris_j_23
ielk

Re: metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: ielk »

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam

Powinna być KOB czyli książka obiektu budowlanego, którą ma obowiązek prowadzić administrator i zarządca obiektu budowlanego
Jeżeli nie ma projektu to powinien go uzupełnić administrator. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego KOB jest od 7 lipca 1994r. i myślę, że do tej pory nie powinno brakować takich rzeczy.
A my robimy swoje, czyli: protokół z przeprowadzonych badań i napraw urządzenia piorunochronnego. Metrykę urządzenia piorunochronnego. Schemat urządzenia piorunochronnego. Jeżeli niema projektu instalacji odgromowej to należy do obowiązków administratora i zarządcy i musi je uzupełnić. A projekt powinien wykonać projektant odpowiedniej specjalności nie dotyczy to obiektów o prostej konstrukcji.

ielk
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: luka2nd »

Pozwoliłem sobie odświeżyć ten starożytny temat, mam nadzieję że nie przysporzy mi to statuetki "Złotej łopaty 2019" ;)

Jako że dyskusja definitywnie zakończyła się niemal 17 lat temu, chciałbym zapytać, czy może od tego czasu coś się zmieniło względem wymagań formalnych.

Przykładowo, wykonuję instalację elektryczną w domu jednorodzinnym, a klient zażyczył sobie również montażu instalacji piorunochronnej, choć projekt budowlany takiej instalacji nie przewiduje. Ja taką instalację wykonuję, a na koniec przedkładam klientowi komplet dokumentów wraz ze schematem instalacji i wynikami pomiarów. I tutaj pojawiają się moje wątpliwości: czy konieczny jest tu projekt budowlany sporządzony przez osobę z uprawnieniami do projektowania? Czy może wystarczy sporządzenie projektu wykonawczego, który nie wymaga posiadania uprawnień?

Zależy mi na tym, aby oddając klientowi instalację do użytkowania przekazać mu także komplet dokumentów, aby w przypadku jakiejś losowej szkody nie został on z przysłowiową "ręką w nocniku", gdy zakład ubezpieczeniowy odmówi wypłaty odszkodowania z tytułu braku pieczątki na rysunku. Nie wspomnę o tym, że w takiej sytuacji szkoda będzie naprawiana z mojej polisy - czego wolałbym uniknąć ;)
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: STANCA »

Te linki wskazują kolejne dyskusje.

https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa- ... nego-13700

https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa- ... nego-12791

Tu jest pokazana stara metryka wg normy: PN-86/E-05003/01 załącznik 4
https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa- ... ochronnego

https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa- ... chronnego

Z poradnika autor Julian Wiatr
METRYKA URZĄDZENIA PIORUNOCHRONNEGO

Obiekt budowlany (miejsce położenia, adres i ewentualnie nazwa):
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
Data wykonania obiektu:...........................................................................
Data wykonania urządzenia piorunochronnego.....................................................
Nazwa i adres wykonawcy:.........................................................................
Nazwa i adres jednostki, która sporządziła projekt:.............................................
....................................................................................................................................................

A. Ochrona zewnętrzna

1. Opis obiektu budowlanego:
a)rodzaj obiektu....................................................................................
b)pokrycie dachu...................................................................................
c)konstrukcja dachu..............................................................................
d)ściany...........................................................................................................................

2. Opis urządzenia piorunochronnego:
a) zwody.................................................................................................
b) przewody odprowadzające....................................................................
c) zaciski probiercze................................................................................
d) przewody uziemiające...........................................................................
e) uziomy.............................................................................................

B. Ochrona wewnętrzna

1. Opis zastosowanych środków ochrony wewnętrznej:
a) Zastosowane urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej (ograniczniki przepięć)
oraz ilość stopni ochrony..........................................................................
b) Zastosowane połączenia wyrównawcze......................................................
c) Zastosowane odstępy izolacyjne.................................................................

C. Schemat urządzenia piorunochronnego
Opis i schemat wykonał (imię i nazwisko sporządzającego):
...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................

Data:.......................................... Podpisy:
1. .................................
2. .................................
3. .................................
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Metryka urządzenia piorunochronnego

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: pt lip 05, 2019 12:24 W tym opracowaniu dla Polskiej Izby Ubezpieczeń znajdziemy wzory protokołów jak też wzór METRYKI URZĄDZENIA PIORUNOCHRONNEGO:
STANCA pisze: pn maja 28, 2018 8:17 (...)
Na stronie HAGER,a dalej można pobrać to opracowanie:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
(...)
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ