Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
KSKRAK Krystyn

Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.

Wszystkim nam jest wiadome iż dla naszego bezpieczeństwa jest zalecane wykonywanie połączeń wyrównawczych wszędzie gdzie to jest możliwe, łącząc wszystkie metaliczne elementy budowlane.
Dyskusja na te tematy była poruszana w kilku poprzednich wątkach. ale zastanówmy się nad bardzo ważnym tematem:

WYKORZYSTANIE INSTALACJI GAZOWEJ JAK POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE !!!
Czy można?
Kiedy można?
Czy wolno?
I czy w ogóle tak powinno być?

Pozdrawiam Krystyn

Obrazek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Arkadiusz Maroń

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Arkadiusz Maroń »

Moim zdaniem rur instalacji gazowej nie można wykorzystywać jako połączeń wyrównawczych, ale koniecznie trzeba je nimi objąć.
MB

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: MB »

Moim zdaniem rur instalacji gazowej nie można wykorzystywać jako połączeń wrównawczych, ale koniecznie trzeba je nimi objąć - o ile są wykonane z metalu.
kotek

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: kotek »

Witam wszystkich i życzę w Nowym Roku zdrowia,zdrowia i jeszcze raz pieniędzy.
W odpowiedzi na pytanie, gdybym był złośliwy to użyłbym zeszłorocznych słów pana Krystyna i odpowiedział - " proszę zapytać jakiegoś elektryka" ale idzie wiosna pan Krystyn jest działkowiczem więc przesadza.
Połączenia wyrównawcze mogą być uziemione lub izolowane od ziemi i nie prawda, że wszędzie je należy stosować są miejsca gdzie zabronione jest stosowanie połączeń wyrównawczych.
Rura gazowa ( metalowa lub przewodząca prąd) jest normalnym ciałem obcym i jeśli przebiega przez szereg łazienek z połączeniami wyrównawczymi to czy chcemy czy nie, jest wykorzystywana jako połączenie wyrównawcze. A należy ją objąć połączeniami chociażby po to aby zapobiec ewentualnemu przebiciu iskrowemu w jej kierunku.
Adam

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Adam »

Rura gazowa nie może być częścią instalacji uziemiającej więc jeśli sieć połączeń wyrównawczych jest uziemiona, przy wejściu do budynku rura powinna mieć wstawkę izolującą i powyżej tej wstawki powinna być objęta połączeniem wyrównawczym.
(tak przynajmniej piszą w poradnikach)

(Zresztą połączenie wyrównawcze ma w przypadku palnych substancji np. benzyny jeszcze jedną zaletę a mianowicie zapobiega powstawaniu zjawiska elektryczności statycznej.Na końcu gumowego węża zakończonego zaworem z metalu lub na łączeniu kołnierzy rur metalowych czy przy szybkozłaczkach wstawia się dodatkowo przewód żeby mieć 100% pewności że metalowe części mają ten sam potencjał.
Ale to już chyba bardziej sprawy przeciwpożarowe niż przeciwporażeniowe).

Odwrotne pytanie do Pana KSKRAKA dlaczego rur gazowych nie powinno obejmować się połączeniami wyrównawczymi i dlaczego tak nie powinno być.Najlepiej gdyby podał Pan jakiś przykład, skąd wzięło się pytanie, z przemysłu czy z budownictwa?

Pozdrawiam
Nieelektryk
Sylwester

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Sylwester »

Witam
Rury gazowe ( za gazomierzem) powinny być połączone z szyną wyrównawczą . Zaś na samym gazomierzu powinna być wstawka izolująca aby prąd nie płynął przez gazomierz . Tak być powinno ale nie łączę bo palą się gazomierze . Kilka lat temu miałem przypadek że Gazownia uzależniła założenie gazomierza od wykonania pomiarów i oświadczenia , że instalacja elektryczna nie grozi spaleniem gazomierza( spaliły się dwa w ciągu tygodnia) . Mieli rację . Urwało się zero na słupie i instalacja brała zero z rury gazowej przez gazomierz . Temat do rozważenia ale ja nie będę sprawdzał czy gazownia przy następnej wymianie założyła wstawkę izolującą .
Pozdrawiam
Tomasz

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Tomasz »

A czy któryś z Panów pokusił się kiedyś na pomiar prądu (miernikiem cęgowym), płynącego w rurach instalacji gazowych? Polecam temat, można się wiele nauczyć.
KSKRAK_Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.

Na wstępie podam parę przykładów z PN-IEC 60364, przyznając iż nie wiem jak je interpretować, ponieważ są sformowania "powinno być" lub "nie wyklucza się".
Gdyby pisało "musi być" lub "nie wolno" – to byłoby jasne.
Aby uprościć ewentualne odpowiedzi będę pisał w punktach i w skrócie:
P1.
ww.PN p.542.2.6 "...rury gazowe NIE POWINNY być stosowane jako uziomy...","...NIE WYKLUCZA SIĘ wykorzystania ich jako połączenia wyrównawcze..."
P2.
ww.PN p.547.1.3 "...jako poł. wyrów. można wykorzystać części obce o trwałych charakterze".
P3.
ww.PN p.547 mówi o różnych połączeniach wyrównawczych uwzględniając m.in. wodomierze ale nic nie wspomniano o rurach gazowych i gazomierzach.
P4.
Wg mnie takie formuły NIE POWINNO, NIE WYKLUCZA SIĘ lub czy rura gazowa jest o charakterze trwały, dają tyle do myślenia że mało z tego wiem.
P5.
Nie rozpatrujmy tego problemu w parterowym domku jednorodzinnym lecz całościowo, np.: hala produkcyjna czy bud. mieszk. X-pięter.

P6.
Cytat Kolegi "MB"
"Moim zdaniem rur instalacji gazowej nie można wykorzystywać jako połączeń wyrównawczych, ale koniecznie trzeba je nimi objąć".
Potwierdzam, ale czy te objęte rury GAZ nie będą wykonywać pracy jako poł. wyrów. w obiektach wielokondygnacyjnych?

P7.
Kolego "kotek".
Poza tematem odpowiem że zapomniałem kiedy byłem elektrykiem i nie byłem nigdy działkowiczem.
Na temat:
Cytat Kolegi "Rura gazowa ...jest normalnym ciałem obcym i jeśli przebiega przez szereg łazienek z połączeniami wyrównawczymi to czy chcemy czy nie, jest wykorzystywana jako połączenie wyrównawcze".
Wg mnie całkowicie się z tym zgadzam. Ale jak widzimy poprzednie wypowiedzi Kolegów są odmienne. Zgonie z PE – może tak, ale jak w życiu w istniejącej instalacji?

P_zero.

Przepraszam ale resztę napiszę jutro.

Bardzo zapraszam do dalszych wypowiedzi.

Pozdrawiam Krystyn
KSKRAK_Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Ponownie witam wszystkich Kolegów na FORUM.

P8 cd P7
Kolego "kotek". Pytanie tego wątku jest:
Czy można?
Kiedy można?
Czy wolno?
I czy w ogóle tak powinno być?

A Kolega odpowiada: "są miejsca gdzie zabronione jest".
Może jakieś konkrety z nie tylko ogólniki. Ogólniki mamy w normach.

P9.
Dopiero Kolega Adam zastosował w wypowiedzi wstawki izolacyjne przy wyjściu do budynku oraz Kolega Sylwester wstawkę na gazomierzu. I to jest bardzo ważne.
Kolego Adamie na pytanie odpowiem na końcu.

P10.
Kolego Tomaszu. Bardzo ciekawy temat. Prosimy w więcej własnych spostrzeżeń.

== Parę przykładów ======
1.
W trakcie remontu (wymiany) instalacji odgromowej wraz z otokiem, kierownik robót kazał pracownikowi połączyć wszystkie rury wchodzące do budynku z otokiem. Na moją uwagę że rury gazowej NIE WOLNO – odpowiedział: "w projekcie pisze wszystkie i tak ma być". Następnego dnia odpowiedział że po rozmowie z projektantem, projektant odpowiedział że tak może być i nikomu to nie zaszkodzi.
2.
Do sklepu gdzie ściany są osłonięte blachą doprowadzono GAZ rurę na zewnątrz z zaworem głównym w skrzyni metalowej. Następnie rura ta wchodzi do budynku gdzie jest zainstalowana wstawka izolacyjna. Za wstawką rura jest podłączona do poł. wyrów.
Czyli skrzynka połączona do blachy, blacha do odgromu, odgrom do poł. wyrów.
Więc jaką rolę spełnia wstawka izolacyjna?
3.
W zajezdni tramwajowej w zimie pękła szyna. Połączenia w całej mocne z bednarki. Pracownicy zorientowali się dopiero po kilku dniach że podczas wjazdów tramwajów w kranach wody zimnej, woda jest bardzo ciepła. Jeżeli woda się podgrzała to co mogłoby się stać z gazem w rurach?
4.
Norma podaje "...części obce o trwałych charakterze". Czy takie rury spełniają ten warunek? Biorąc pod uwagę np.: w wieżowcu podczas remontu na V kondygnacji ktoś podczas remontu wstawił część rur z tworzyw sztucznych.
5.
Liczę że Kolega Tomasz też coś doda.

Zapraszam do dalszych wypowiedzi.
Pozdrawiam Krystyn
Tomasz

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Tomasz »

Ktoś pisze przepisy. Ktoś inny je zatwierdza. Ktoś potem buduje dom mieszkalny lub inny obiekt. Ktoś odbiera to co zbudował ktoś iin. Wreszcie ktoś z nas pomiarowców, wykonuje pomiary. Ale!!!!!!!
No właśnie?
Trzeba patrzeć. Trzeba mierzyć. Trzeba znać przepisy. Ale najważniejsze - TO TRZEBA MYŚLEĆ- nie tylko jak jest ale co się może dziać lub stać (gdy zadziała natura, przypadek lub inny człowiek który nie pomyślał).
Panowie to jest naprawdę piorunujące wrażenie gdy w wielorodzinnym budynku mieszkalnym zakładasz kleszcze pomiarowe na rurę gazową i widzisz !!! 100A !!!. Niemożliwe też tak myslałem. To nie my mówimy prądom wyrównawczym którędy mają płynąć - my się staramy je ukierunkować, ale życie codzienne mówi nam że, jest inaczej.
Przepisy mają nami kierować, ale zanim coś zrobisz pomyśl 3 a może więcej razy - czy, (no właśnie) obok biegnie trakcja kolejowa lub tramwajowa. A może - dom wybudowano na wzgórzu a poniżej jest rzeka i właśnie w tamtą stronę bignie rura gazowa. Nie wiem czy w całej Polsce ale w Wałbrzychu ze względu na przyśpieszoną korozję związaną z przepływem prądów błądzących gazownicy coraz częściej budują rurociągi z plastiku.
Co do tematu wątku - należy obejmować wewnętrzną instalację gazową połączeniami wyrównawczymi o ile zastosowano kompleksową ochronę w całym obiekcie, należy uzgodnić z dostawcą gazu i zamontować wkładkę izolacyjną.
!!! Najważniejsze jest jednak aby zapewnić obiektowi dobry uziom i na tym nie należy oszczędzać !!! Nie łudźmy się że, zaintalujemy połączenia wyrównawcze a sprawę uziemnienia załatwi za nas instalacja wodna lub gazowa.
ODPOWIEDZ