Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Sylwester

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Sylwester »

Witam Kolegę Krystyn i pozostałych Kolegów
Byłem ostatnio na seminarium na , którym była śmietanka autorów publikacji dla elektryków. Przedstawiłem problem zamieszczony na Kolegi rysunku . Zalecenia autorytetów są następujące . Punktu rozdziału PEN na PE i N nie trzeba uziemiać. Należy natomiast wykonać połączenia wyrównawcze miejscowe . Problemu przerwania się przewodu PEN nie rozpatrywać . Jest to zrządzenie losu , które może się zdarzyć jak wypadek samochodowy .
Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
czak

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: czak »

Jestem przekonany,że rury gazowe zresztą tak jak wszystkie
inne instalacje z metalu MUSZĄ być objete polaczeniami wyrównawczymi i z tym problemem wydaje mi się,że nie ma co dyskutować.Natomiast wykorzystywanie rury gazowej do uziemienia urządzeń jest to zupełnie ina sprawa.Ś.p prof.T. Kahl
w swojej książce "Sieci Elektroenergetyczne"wykazywał,że moż-
na bezpiecznie wykorzystywać rury gaz. do uziemiania urządzeń
natomiast już wtedy gazownicy podnosili veto.Wydaje mi się,ze trzeba uszanować również i tych drugich i dać sobie z tym spokój
KSKRAK Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam Kolegę Sylwester i wszystkich Kolegów na FORUM.

Cieszę się, że Kolega przypomniał ów wątek, jak również poruszył ten problem na seminarium.

Gdyby Kolega mógł podać, gdzie było to seminarium i jacy autorzy publikacji się na ten temat wypowiadali. Na pewno nie jest to tajemnicą. Ale jeśli Kolega nie chce podawać na forum to może na mój email.

Nigdy nie podważałem, żadnych zdań innych osób, jedynie wypowiadam się moim zdaniem. I również osoby na wspomnianym seminarium podali swoją opinię.
Ale pozwolę sobie napisać swoje zdanie na Kolegi wypowiedzi:

1. "Punktu rozdziału PEN na PE i N nie trzeba uziemiać."
Zgadzam się z tym. Ale co mamy zrobić gdy "dostawca energii" czyli ZE, nakazuje. Jak nie uziemimy złącza, do nie da prądu.

2. "Należy natomiast wykonać połączenia wyrównawcze miejscowe"
Zgadzam się z tym. Jest to piękna sprawa w domku jednorodzinnym, biurowcu gdzie wszelkie przeróbki instalacji są pod nadzorem inspektora, ale problem powstaje w obiektach gdzie właściciel mieszkania (lub piętra) robi sobie zmiany jak mu się podoba.

3. "Problemu przerwania się przewodu PEN nie rozpatrywać. Jest to zrządzenie losu, które może się zdarzyć jak wypadek samochodowy"
Niby racja. Trudno rozpatrywać wszystkie możliwości. Ale jednak takich przypadków jest b. wiele.

Tak dla żartu (ale w każdym żarcie jest część prawdy).
Dopiero jak w wypadkach samochodowych zginie
"odpowiednia-statystyczna" ilość przechodniów, to wówczas tam się zamontuje światła dla przejścia dla pieszych.

=== moje pisanie ===
Rozpatruję i tworzę wątki na forum tym, odnoszące się do spraw przypadków z życia, w których wiele osób zostało lub może zostać porażone prądem.
Jak również rozpatruję logikę w stosunku do zarządzeń i norm.
Ale nie jestem tak szybki w myśleniu, jak nasi ustawodawcy. Oni działają błyskawicznie.
Zanim człowiek zapozna się z nowymi zmianami (które miały wiele błędów) to już wie, że będą nowe. I tak w koło.

Pozdrawiam Krystyn
KSKRAK Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam Kolegę CZAK i wszystkich Kolegów na FORUM.

Kolegi cytat (skrót):
"rury gazowe...MUSZĄ być objęte połączeniami wyrównawczymi i...nie ma co dyskutować"

Zgodnie z przepisami, jest to prawda. Ale czy przepisy są zawsze mądre? Owszem, czasami tak, ale ustawodawcy zawsze piszą o instalacjach sprawnych, sprawdzonych, dobrze konserwowanych, a najlepiej o nowych. W tym przypadku nikt
z nich nie rozpatruje rur gazowych w budynkach 40-letnich.

Pozdrawiam Krystyn
Józef Domański

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Józef Domański »

"Zaleca się , aby wszystkie instalacje elektryczne i nieelektryczne były wprowadzone do budynku w tym samym miejscu, a ich części metalowe dostępne, były połączone ze sobą i przyłączone do głównej szyny uziemiającej.
Również punkt rozdziału przewodu PEN na N i Pe zaleca się uziemić. Oczywiście, że nie ma to nic wspólnego z prawidłową pracą RCD. Ale głupotą jest nie zauważyć, że w przypadkach awaryjnych, to dodatkowe uziemienie zabezpiecza. Chciałem nadmienić, że stosuje sie celem uniknięcia zakłóceń od prądów zwarciowych dodawanie do układupięcioprzewodowego 6-tego przewodu DG , który służy wyłącznie do zachowania jednakowego potencjału w każdych warunkach. Przewód ten jest połaczony z przewodem PE jedynie na poczatku układu: zazwyczaj na głównej szynie wyrównawczej! Proszę nie mieszać i nie cytować profesorów od książek!
KSKRAK Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam Kolegę Józef Domański

...."że stosuje sie celem uniknięcia zakłóceń od prądów zwarciowych dodawanie do układupięcioprzewodowego 6-tego przewodu DG"...

A może coś więcej i dokładniej.

KK
Sylwester

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: Sylwester »

Witam Kolegę Krystyn i pozostałych Kolegów
Byłem na seminarium( bezpłatne ) w ramach programu Leonardo da Vinci . Jest to program stworzony przez Komisje Europejską w celu wdrażania polityki Wspólnoty Europejskiej w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego . Całkowity budżet programu wynosi 1,15 mld euro. Miejsce seminarium Konstancin Jeziorna ( 30.06.2003) . W Krakowie już chyba było . Na pewno byli tam koledzy z forum bo było tam około 200 osób . Temat seminarium – Ciągłość i jakość zasilania . Przy okazji inne tematy . Wykładowcami byli np. mgr A.Boczkowski . , prof. Z. Flisowski , prof. A.Sowa i tak dalej . Problem przedstawiłem w przerwie wykładów bo nie wiązało się zbyt z tematem . Najbardziej konkretną odpowiedz dał mi p. A. Boczkowski . Co powiedział napisałem. Może faktycznie nie dzielić włosa na czworo . Instalacje elektryczne to nie statek kosmiczny który trzeba badać i rozpatrywać na każdą ewentualność . Przy okazji polecam stronę internetową [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] z możliwością nauki korespondencyjnej tj wykładami poświęconymi poszczególnym zagadnieniom , biblioteka itp. Temat między innymi dotyczy przewodu N , który będzie coraz bardziej zagrożony ( będzie wyparowywał ) i za chwilę będzie musiał być większy niż przewody fazowe . Ciekawe , że przy symetrycznym obciążeniu prąd w przewodzie N może być większy niż w przewodzie fazowym .Na ten i inne tematy można tam sobie poczytać . Jeśli Kolegę temat z rysunku w dalszym ciągu nurtuje mogę się spytać ekspertów niemieckich co sądzą na ten temat ale chyba nie da się wdanej sytuacji wiele wymyślić .
Sylwester
KSKRAK Krystyn

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: KSKRAK Krystyn »

Witam Kolegę Sylwester i wszystkich Kolegów na FORUM.

Dziękuję z dalsze dane odnośnie seminarium.
Zalogowałem się w serwisie podanym przez Kolegę.
Poczytam w przyszłym tygodniu.

Odnośnie cytatu: "Instalacje elektryczne to nie statek kosmiczny który trzeba badać i rozpatrywać na każdą ewentualność". Wiem, że "pogoda jest tylko dla bogaczy",
ale nie jeden miliarder na świecie dałby kasę w dużej części wartości statku kosmicznego, za życie osoby bliskiej.

Czy to jest kosmonauta, czy matka z dzieckiem to bezpieczeństwo ich życia zależy od ??? kogo ???.
Takich problemów z instalacjami nie ma; w BIAŁYM DOMU, CZERWONYM DOMU i w SZARYCH DOMECZKACH naszych prominentów i ustawodawców.

Temat ten i wiele innych, przedstawiam w celu mobilizacji właścicieli obiektów budowlanych do wykonywania pomiarów, przeglądów instalacji i remontów. Czasami są takie obiekty,
że właściciel nie zdaje sobie sprawy że jego mieszkańcy
siedzą na bombie zegarowej (gazowej)!

Temat ten mnie nurtuje i myślę, że wiele osób się nad tym zastanowi. Tak więc jeżeli Kolega ma możliwość zapytania innych osób odnośnie tego problemu, to będę wdzięczny.

Odnośnie cytatu: "Ciekawe , że przy symetrycznym obciążeniu prąd w przewodzie N może być większy niż w przewodzie fazowym". Jest to bardzo, bardzo ciekawe i proponuję
aby Kolega utworzył na ten temat nowy wątek.

Pozdrawiam Krystyn
rel

Re: Połączenia wyrównawcze na rurach gazowych!!!

0
Post autor: rel »

Jest faktem , że odbiorniki nieliniowe to także takie, które pobierają prąd impulsami w określonym kącie przepływu i nawet przy symetrii obciążenia prąd w przewodzie N nie musi się znosić. Przy kącie przewodzenia mniejszym równym 60 stopni prądy nie bedą się znosić, a sumować w przewodzie neutralnym. I prąd będzie pierwiastek z 3 razy większy niż prąd w każdej fazie. Nie ma tragedii, tylko przy instalowaniu i eksploatacji trzeba wiedzieć , co się zasila. Jezeli uwzględnimy generaowane trzecie harmoniczne, to przewód N nie powinien wyparować ... Ale jesteśmy współczesnymi elektrykami i wiemy jak dokumentować swój warsztat pracy!
ODPOWIEDZ