Badanie rezystancji uziemienia stacji SN/nn

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
SEE
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 23, 2003 8:22
Lokalizacja: Ciechanów

Badanie rezystancji uziemienia stacji SN/nn

0
Post autor: SEE »

Wykonujemy uziemienia stacji SN/nn za pomocą uziomów GALMARA. Są to 3 metrowe szpilki wbijane w grunt z możliwością łączenia kolejnych. Pytanie: Czy istnieje metoda pomiaru na podstawie której jednoznacznie można stwierdzić ile szpilek jest wibitych w danym miejscu? Dodam, iż próbowaliśmy określić to na podstawie pomiarów wykonanych za pomocą Miernika rezystancji uziemień Sonel MRU-100 oraz reflektometrem typu BOND jednak żaden z tych pomiarów nie przynióśł wiarygodnych wyników. Moim zdaniem metoda pomiaru powinna być niezależna od wpływu zmian rezystywności gruntu. Będę wdzięczny za informacje z tym związane

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
darsoft
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 301
Rejestracja: pn sie 04, 2003 6:48
Lokalizacja: Braniewo
Kontakt:

0
Post autor: darsoft »

Nie ma takiej metody. Przy pomiarze rezystancji uziemień na wynik pomiaru ma wpływ bardzo dużo czynników. Możesz pomierzyć rezystywność gruntu i wtedy dobrać konstrukcję uziomy. Nikomu jednak nie udało się chyba do tej pory \, aby uzyskać po wykonaniu uziomu i pomiarze, wartość oczekiwaną. Co do określenia ile jest szpilek :o). Jak byś takie coś wymyślił to dostał byś Elktrycznego Nobla.
Z poważaniem Darek T.
Awatar użytkownika
Edward
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 259
Rejestracja: czw lip 24, 2003 7:05

0
Post autor: Edward »

darsoft pisze: Nie ma takiej metody. Przy pomiarze rezystancji uziemień na wynik pomiaru ma wpływ bardzo dużo czynników. Możesz pomierzyć rezystywność gruntu i wtedy dobrać konstrukcję uziomy. Nikomu jednak nie udało się chyba do tej pory \, aby uzyskać po wykonaniu uziomu i pomiarze, wartość oczekiwaną.


Dokladnie :? A co ciekawe czasami nawet podczas wbijania wartosc zaczyna rosnac :? Oczywiscie najlepiej jest mierzyc kilka dni po zasypaniu poniewaz GALMARy maja grot grubszy od preta totez ziemia musi sie ułożyć i dobrze przylgnąć do pretów ;)
Awatar użytkownika
darsoft
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 301
Rejestracja: pn sie 04, 2003 6:48
Lokalizacja: Braniewo
Kontakt:

0
Post autor: darsoft »

Osobiście wykonałem setki, a może nawet tysiące pomiarów uziemień. Kiedys metodą kompensacyjną, teraz tecniczna MRU-101, no i ostatnio z dziką przyjemnością metodą udarową miernikami pewnej firmy z Gdańska. Porównując wyniki dochodzę do wniosku iż im więcej wiem tym mniej wiem. :oops:
Dick
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 60
Rejestracja: sob wrz 20, 2003 21:01
Lokalizacja: Jastrzębie zdrój

0
Post autor: Dick »

A co się dzieje w momencie, kiedy w pobliżu są usytuowane budynki z fundamentami żelbet, jakaś linia kolejowa, most, etc... A tego nie możesz wykluczyć, chyba, że robisz pomiary na całkowitym bezludziu... Nigdy warunki pomiaru nie oddają prawidłowej "ziemi odniesienia", a co się z tym wiąże - pomiary uziomów mają ch-r naprawdę BARDZO orientacyjny. Prędzej można je używać do porównania w przekroju lat, czy mamy jeszcze uziom, czy tylko kawałek bednarki w powierzchniowej glebie...

Z poważaniem
Ryszard
Awatar użytkownika
darsoft
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 301
Rejestracja: pn sie 04, 2003 6:48
Lokalizacja: Braniewo
Kontakt:

0
Post autor: darsoft »

Ziemia odniesienia w praktyce pomiarowej :D , Abstrakcja. Na dobrą sprawę w środowisku miejskim poruszamy się w "pobliżu" ziemi odniesienia. No bo dajmy na to taki Gdańsk. Kable rurociągi i takie tam różności. Jest to przecież uziemienie rozległe takie 10 km na 10km. Wymiar przekątny 14,1 km.14,1x5 no i gdzieś tam powinna (podkreślam powinna) być ta "ziemia odniesienia) jak tak patrzę na mapę no to gdzieś koło Żukowa :o).
No ale po drodze sa jakieś tam jeszcze uziemienia więc gdzie jest ta ziemia odniesiania :o)). Pytanie typu gdzie jest koniec świata :o)).
Na całe szczęście nie są na potrzebne wyniki pomiarów z dokładnością aptekarską. No to takie tam moje przemyślenia.
Mam jeszcze jedną sugestię z tym związaną. Proponuję w sytuacjach gdy pomiar wychodzi na granicy dopuszczalnej przy uziemieniach ochronnych mierzyć napięcie rażenia. Rozwiąże towszystkie niepewności i pozwoli nam spać smacznie .
Darek
Dick
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 60
Rejestracja: sob wrz 20, 2003 21:01
Lokalizacja: Jastrzębie zdrój

0
Post autor: Dick »

...Mam jeszcze jedną sugestię z tym związaną. Proponuję w sytuacjach gdy pomiar wychodzi na granicy dopuszczalnej przy uziemieniach ochronnych mierzyć napięcie rażenia. Rozwiąże towszystkie niepewności i pozwoli nam spać smacznie .
Darek

Jasne. Tylko pomiar napięć rażenia jest pomiarem przede wszystkim drogim, technicznie i organizacyjnie skomplikowanym i czasochłonnym. Nie sądzę, aby zleceniodawca decydował się na takie pomiary (jakie wykonujemy w rozdzielniach napowietrznych 110kV i 220kV raz na 10 lat) w rozdzielni SN. Lepsze jest szacowanie i porównywanie do poprzednich lub analogicznych pomiarów z czasowym odkopywaniem (tak jak inst. odgromową) części instalacji (jeśli otokowa lub szpilkowa).
Ryszard
ODPOWIEDZ