Kiedy stosujemy selektywne RCD?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Kiedy stosujemy selektywne RCD?

0
Post autor: EDI »

Witam!
„Kiedy stosujemy selektywne RCD?”
-W tym temacie proponuję wyjaśnienie sensu stosowania (szeregowo łączonych) selektywnych RCD z wyłącznikami zwykłymi RCD.
-Jak wykonałem według projektu instalację elektryczną z w/w połączeniem, to w ZE podważano sens istnienia w tym projekcie RCD selektywnego.
-Pozdrawiam!
-EDI

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1442
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

0
Post autor: profus »

Witam.
Temat dobry.
W cytowanym przez kol. EDI projekcie zastosowanie RCD wynikło (mam nadzieję) z pewnych założeń projektowych lub wynikło z obliczeń. Nie znając ich trudno wyrokować o zasadności użycia RCD.

Ale generalnie selektywność (czasowa) wynika właśnie z użycia szeregu RCD w jednym torze szeroko rozumianym instalacji.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piotr.K
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 421
Rejestracja: pt sie 01, 2003 16:11
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

0
Post autor: Piotr.K »

Witam
Zgodze sie z Kolega Profus. Stosuje się szeregowe połączenie wyłączników RCD w przypadku rozległych sieci dzieląc później na poszczególne obwody w celu zapewnienia ochrony przed dotykiem pośrednim stosując wysokoczułe wyłączniki ochronne. Zatem jeśli mamy do czynienia z rozległymi instalacjami np. przemysłowymi to na wejściu stosujemy od strony źródła np. wyłącznik selektywny 0,5A a pożniej na gniazda w poszczególnych obwodach np. 30mA, lub do odbiorników zainstalowanych na stałe, poniewaz jednoczesny (od kilku urządzeń) prąd upływowy powodowałby wyzwolenie wyłącznika głównego o mniejszym prądzie znamionowym różnicowym. Zatem jestem za stosowaniem w rozległych instalacjach kaskadowego połączenia wyłączników.
Pozdrawiam
Piotr

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy."
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)
Awatar użytkownika
Piotr.K
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 421
Rejestracja: pt sie 01, 2003 16:11
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

0
Post autor: Piotr.K »

Witam
Natomiast bezsensowne wydaje mi sie stosowanie dwóch wyłączników połączonych szeregowo służących do zasilania tylko jednego z obwodów. To byłoby uzasadnione przy bardzo duzej odległości pomiędzy zainstalowaniem wyłącznika S a odbiorem, ale to tylko dywagacje.
Pozdrawiam
Piotr

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy."
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Kiedy stosujemy selektywne RCD?

0
Post autor: EDI »

Witam!
Podam teraz więcej szczegółów, co zawierał projekt.
Już o tym projekcie pisałem w innym temacie, że jeden taki zrealizowałem, ale teraz (-po 3 czy 4 latach) bym tego odradzał.
Projekt zawierał selektywny RCD I∆n = 0,3A, który szeregowo połączony był z kilkoma RCD I∆n = 0,03A dla takich grup: gniazdek 220V, kuchni elektrycznej 380V i gniazda siłowego 380V. Obwody oświetleniowe nie były zabezpieczane wysokoczułym RCD pod względem ochrony przeciwporażeniowej, tylko zabezpieczał je RCD p.poż I∆n = 0,3A.
-To projekt instalacji domku jednorodzinnego, podobny do tych z lektury, którą wówczas podawałem: Jacek Strzyżewski, Janusz Strzyżewski „Instalacje elektryczne w budownictwie jednorodzinnym”. –Mam dwa wydania tej książki, więc strony nie podaje. W obu są przykłady ze schematami połączeń RCD w układach zależnych od wielkości i przeznaczenia budynku, dlatego polecałem tę książkę młodym, początkującym Elektrykom.
-Uwaga ze strony pracownika ZE, którą przekazał mi Właściciel domku, dotyczyła bliskości umieszczenia wszystkich RCD . –Wówczas nie potrzebny selektywny. –Ja pozostałem przy swoim zdaniu, że w tym przypadku zabezpiecza obwody oświetleniowe pod względem p.poż..
Kol. Doktorant napisał:
„Natomiast bezsensowne wydaje mi się stosowanie dwóch wyłączników połączonych szeregowo służących do zasilania tylko jednego z obwodów. To byłoby uzasadnione przy bardzo dużej odległości pomiędzy zainstalowaniem wyłącznika S a odbiorem, ale to tylko dywagacje.”
-W takim przypadku pojedynczego odbioru, ja też nie widziałbym sensu, bo zarzut dotyczył bliskości montażu RCD.
-Ogólne stwierdzenie wynikało z przeznaczenia budynku, że na dalekiej wsi, to potrzeba, a w mieście, to niepotrzebny ten p.poż. –Jak to jest?
-Pozdrawiam!
-EDI
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.

M.in. norma PN-IEC 60364 dział 4 i 7 określa kiedy należy stosować RCD jak ochronę p.poż.
Np.:
482.2.10. Jeżeli ze względu na niebezpieczeństwo pożaru jest konieczne ograniczenie prądów zwarcia w oprzewodowaniu, obwód powinien być:
- zabezpieczony urządzeniem różnicowoprądowym o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania nieprzekraczającym 0,5 A lub
- kontrolowany w sposób ciągły przez urządzenie do pomiaru stanu izolacji, sygnalizujące stan jej uszkodze-nia.

Ale czy nie można zaliczyć do tego wszystkich obiektów. Przecież dziecko z zapałkami w domu też może wywołać pożar.
EDI pisze: Witam!
Jak wykonałem według projektu instalację elektryczną z w/w połączeniem, to w ZE podważano sens istnienia w tym projekcie RCD selektywnego.
Często spotykamy się z tym iż pracownicy w ZE więcej wiedzą od projektantów.
Gdyby zakwestionowali brak RCD selektywnego, to może by mieli rację.
Ale zakwestionowanie jego istnienia jest bez sensu. Przecież to nikomu nie zaszkodzi, wręcz odwrotnie czasami pomoże. A może też me nie wolno zastosować paru RCD w moim domu?
Doktorant pisze: Natomiast bezsensowne wydaje mi sie stosowanie dwóch wyłączników połączonych szeregowo służących do zasilania tylko jednego z obwodów.
Ogólnie to tak. Ale sprawdzałem mały projekt domku jednorodzinnego, gdzie na zasilaniu był RCD 300mA a na tablicy bezpiecznikowej jeden RCD 30 mA zasilający jeden obwód trzech gniazd w łazience. Nie miałem żadnych zastrzeżeń.

Ps.
Kolego Edwardzie widzę że pisaliśmy razem. Tak więc moja wypowiedź na razie nie odnosi się do ostatniego postu Kolegi.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Piotr.K
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 421
Rejestracja: pt sie 01, 2003 16:11
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

0
Post autor: Piotr.K »

Witam
Kolego Krystym ja też nie widzę zastrzeżeń co do stosowania kaskadowo połączonego RCD S i RCD zwykłego zasilającego jeden obwód tylko pytanie po co?????? Ja nie zakwestionowałbym tego rozwiązania, tylko po co dublować zabezpieczenia?? Więc nie rozumiem czemu taka reakacja Kolegi na moją wypowiedź.
Odnośnie przykładów, ja osobiście instaluję w budynkach jednorodzinnych (oczywiście niedużych i bez odbiorów mogących wprowadzać do instalacji dodatkowe duże wartości prądów upływu) jeden wyłącznik o prądzie 30mA. Jak do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem ich bezpodstawnego wyłączania. Zatem jestem za stosowaniem takich wyłączników w mieszkaniach i małych budynkach.
A zarzut ZE w stosunku do odległości pomiędzy RCD był bezsensowny, według mnie Kolega Edi instalację wykonał bardzo dobrze instalując kilka wyłączników w tym i selektywny. Ja dodatkowo zainstalowałbym jeszcze RCD o wartości 30mA na obwody oświetleniowe.
Pozdrawiam
Piotr

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy."
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Kiedy stosujemy selektywne RCD?

0
Post autor: EDI »

Witam!
Kol. Krystyn napisał:
„[…]Jeżeli ze względu na niebezpieczeństwo pożaru jest konieczne ograniczenie prądów zwarcia w oprzewodowaniu, obwód powinien być:
- zabezpieczony urządzeniem różnicowoprądowym o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania nieprzekraczającym 0,5 A lub […]”
-Z treści w/w normy wynika, że ten prąd niebezpieczny pożarowo, to powyżej 0,5A.
-Szkoda, że nie zapisano tego bardziej czytelnie, bo jeśli dobrze pamiętam z jakiejś książki, to ten prąd jest podstawą do stosowania osprzętu Ex w strefach zagrożenia, ale to proponuję wyjaśnić w innym temacie.
-Moje pytanie teraz jest takie: -Czy ze względu na czas przyjazdu „Straży Pożarnej”, np.10 minut, można nie stosować wyłącznika RCD p.poż.?
-Pozdrawiam!
-EDI
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 927
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Kiedy stosujemy selektywne RCD ?

0
Post autor: Sylwester »

Witam
Największe znaczenie wyłącznik Fi selektywny ma w instalacji TT ( przynajmniej dla mnie ) . Tam odgrywa największą rolę . Bez niego instalacja układzie TT nie powinna być stosowana . Bowiem jakiekolwiek zwarcie fazy do PE z przed różnicówki 30 mA powoduje że mamy prawie całą fazę na obudowach urządzeń pomimo sprawnych wszystkich urządzeń zabezpieczających tj. wyłączników nadprądowch i różnicowych . Kilka razy tak miałem , że obwody świetlówkowe łączone były bez różnicówki bo powodowały wyłączenia .W oprawie robiło się zwarcie z PE i mamy fazę na obudowach a urzadzenia pracują normalnie .
Pozdrawiam
Sylwester
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Kiedy stosujemy selektywne RCD?

0
Post autor: EDI »

Witam!
Kol. Piotr (Doktorant) napisał:
„ Odnośnie przykładów, ja osobiście instaluję w budynkach jednorodzinnych (oczywiście niedużych i bez odbiorów mogących wprowadzać do instalacji dodatkowe duże wartości prądów upływu) jeden wyłącznik o prądzie 30mA. Jak do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem ich bezpodstawnego wyłączania. Zatem jestem za stosowaniem takich wyłączników w mieszkaniach i małych budynkach.”
-Tak zabezpieczone instalacje, też wykonałem w paru domkach, ale było to dwa czy trzy lata temu. –Takie rozwiązanie krytykowano wówczas, że jak wyłącznik RCD zadziała, to ciemno w całym domu. –Więc, żeby nie było ciemno, to moi Koledzy wykonywali instalacje, gdzie nie zabezpieczali RCD obwodów oświetleniowych. –Ja zacząłem, z tego powodu, naciągać Właścicieli na dodatkowe koszty i proponowałem rozwiązania z dwoma lub trzema wyłącznikami RCD 3-faz I∆n = 0,03A. –Takie rozwiązania (-minimum dwa RCD) stosuje obecnie. –Zabezpieczam wszystkie obwody (-prócz centralki alarmu, ale nie zawsze).
-Ale, co z tym selektywnym RCD p.poż.?
-Pozdrawiam!
-EDI.
PS.
-Zaznaczam, że są drogie. W domkach z jednym RCD ludzie mieszkają i nie mają problemów. -Nie działaja bez przyczyny.
ODPOWIEDZ