CPR-ka w budownictwie wielkopłytowym

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 995
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

CPR-ka w budownictwie wielkopłytowym

0
Post autor: EnergoTools »

Witam kolegów !

Ostatnio miałem okazję zrobić zdjęcie "Centralnej puszki rozdzielczej" w budownictwie wielkopłytowym. Chciałem się nim podzielić z kolegami elektrykami - tak oto wygląda większość instalacji w moim mieście - myślę że zainteresuje to młodych elektryków którzy jeszcze się z tego typu rozwiązaniem nie spotkali.

Dodam, że blok ten budowano na początku lat 70-tych, zdjęcie zrobiłem w takim stanie jak zastałem. Całość została przeze mnie zastąpiona nieco nowszym rozwiązaniem....przedstawionym na poniższym zdjęciu. Całość zostanie zabudowana panelami.

Konrad
Załączniki
"Centralnej puszki rozdzielczej" w budownictwie wielkopłytowym
"Centralnej puszki rozdzielczej" w budownictwie wielkopłytowym
cprka_1.jpg (31.82 KiB) Przejrzano 10242 razy
CPR-ka po modernizacji.
CPR-ka po modernizacji.
cprka_2.jpg (13.83 KiB) Przejrzano 10211 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę Konrada i wszystkich Kolegów na FORUM.

Bardzo ładne zdjęcie CPR-u. Pamiętam te czasy, wiele takich naprawiałem, zardzewiałe śruby, utlenione przewody Al. Miały one jednak jedną zaletę, gdy się coś upalało, to w całym mieszkaniu śmierdziało.

Odnośnie nowej skrzynki, to jeżeli to wykonywał ktoś obcy to niepotrzebnie skrzynka 12p. wystarczyłaby 6p.
Jeżeli Kolega sam to robił to nie ma tematu. Druga sprawa, obojętnie kto to robił to zainstalowałbym już RCD do obwodu do łazienki.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Edward
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 259
Rejestracja: czw lip 24, 2003 7:05

0
Post autor: Edward »

KSKRAK_Krystyn pisze: ...to jeżeli to wykonywał ktoś obcy to niepotrzebnie skrzynka 12p. wystarczyłaby 6p.


Zakrył dziury :lol:
stachu_k
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 194
Rejestracja: czw lip 24, 2003 18:27
Lokalizacja: Stanisławów

Stare jak nowe?

0
Post autor: stachu_k »

KSKRAK_Krystyn pisze: Jeżeli Kolega sam to robił to nie ma tematu. Druga sprawa, obojętnie kto to robił to zainstalowałbym już RCD do obwodu do łazienki.

A przewód ochronny ?
pozdrawiam
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę " stachu_k " i wszystkich Kolegów na FORUM.
stachu_k pisze: A przewód ochronny?
Odpowiedź w temacie:
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=5655
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

0
Post autor: EDI »

Witam!
Dobra robota!
Popieram każdą modernizację, bo jest to mały krok naprzód.
Sam zrobiłem kilka takich modernizacji, czego dowód (z przed dwóch lat) załączam.
Załączniki
RN w M-4.jpg
RN w M-4.jpg (20.53 KiB) Przejrzano 10143 razy
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
mikonrad
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 10, 2004 16:24
Lokalizacja: Jastrzębie zdrój

0
Post autor: mikonrad »

Nową skrzynkę robiłem osobiście. Co do wielkości to okazała się w sam raz (wielkości mogą być różne w zależności od mieszkania M-2 do M-6, czyli od ilości punktów oświetleniowych). Dla niewtajemniczonych do każdego pojedynczego punktu świetlnego z sufitu idzie jeden podwójny przewód (biegnie sobie w podłodze u sąsiada) a od dołu, do wyłączników , po naszej podłodze idzie podobny przewód, a więc w skrzynce robią się nam 3 połączenia (L, N i L z wyłącznika). Dodatkowym dyskomfortem są przewody Al (małe możliwości manewrowania w skrzynce). Co do przewodu PE zgadzam się z tym, że przydałby się do łazienki, ale trzeba tu zaznaczyć, że są to mieszkania z płyty, bez tynku a więc pozostają korytka. Za wszelkie uwagi i sugestie bardzo dziękuję. Jestem młodym elektrykiem i na pewno się przydadzą. Pozdrawiam. Konrad.
ODPOWIEDZ