Pomiary elektrycznych wózków widłowych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
GRANDOR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 10, 2004 18:49
Lokalizacja: Gliwice

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: GRANDOR »

Otrzymałem tel.z firmy, w której systematycznie wykonuję pomiary iż nawiedziła ich inspekcja UDT i zakwestionowała wózki widłowe elekt. na 80V= że nie posiadają pomiarów stanu izolacji całej instalacji elektr. Wózki pracują w środowisku normalnym (sucha czysta i ciepła hala magazynowa). Pytanie: Czy taka instalacja podlega pomiarom, jak często, gdzie można znaleźć wytyczne lub literaturę na ten temat, jakie przepisy czy normy określają ten wymóg.


Będę wdzięczny za szybką i konkretną wypowiedź
z poważaniem Grandor

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę " Grandor " i wszystkich Kolegów na FORUM.
GRANDOR pisze: inspekcja UDT i zakwestionowała wózki widłowe... jak często, gdzie można znaleźć wytyczne lub literaturę na ten temat, jakie przepisy czy normy określają ten wymóg.
Ja bym zaproponował aby właściciel firmy wysłał pisemne zapytanie do UDT z pytaniami jw.
GRANDOR pisze: nie posiadają pomiarów stanu izolacji całej instalacji elektr.
Czy taka instalacja podlega pomiarom
Aby zmierzyć całą instalację, to należałoby odłączyć wszystkie przekaźniki, styczniki, żarówki, silniki, wył krańcowe itd. Albo ile obwodów mamy pomierzyć, również ten od stycznika Nr 3 do żarówki migacza?
Czyli prawie rozebrać cały wózek.
Przypuszczam że instalacja wykorzystuje, jako masę (minus) konstrukcję wózka. Jeżeli instalacja jest odizolowana od konstrukcji wózka, to nie ma problemu (teoretycznie) z pomiarem.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Od Nowego Roku wózki widłowe zdaje się, że przeszły pod DT.
Do tej pory nikt w nich nie wykonywał pomiarów.
Konstrukcja wózka nie jest wykorzystywana jako "masa". Instalacja wykonana jest jako dwuprzewodowa. A to z powodu bezpieczeństwa ( uszkodzenie izolacji może spowodować wymknięcie się z pod kontroli kilku ton.
Widziałem jest to nie do opanowania.
I tak jak kolega Krystyn pisze, jest tam co mierzyć. Im nowocześniejszy wózek tym będzie więcej. Ale można też popsuć np. angielski wózek >LANSING< poza hamulcem ręcznym innych nie posiada a hamowanie odbywa się przeciwprądem.
pozdrawiam
Krzysiek
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Szanownych Kolegów na Forum

Jeżeli Kolega GRANDOR nadeptał na odcisk UDT to powinien się zaprzyjaźnić ze stroną

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

A szczególnie z rozporządzeniem:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Pozdrawiam
Teodor
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę Teodora i wszystkich Kolegów na FORUM.
Kolejne dzięki za namiary. Właśnie dołączyłem do swojego archiwum.
Nie czytałem szczegółowo ww. rozp., ale wydaje mi się że odnosi się ono do urządzeń zasilanych z sieci energetycznej. Nowy rozdział do ....
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
GRANDOR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 10, 2004 18:49
Lokalizacja: Gliwice

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: GRANDOR »

Witam Kolegów
Dziękuję za odzew ale nadal nic nie wiem co i jak mierzyć w podanych adresach nic ciekawego nie znalazłem.
Wysłałem maila do UDT ze szczegółowym zapytaniem co zrobić z tym fantem bo jak coś się każe to należy też określić w jaki sposób i czym to wykonać a z wypowiedzi przeczytałem że jest to wymóg od stycznia a więc całkiem ciepłe. Poczekamy zobaczymy co odpowiedzą i czy odpowiedzą
Grandor
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Szanownych Kolegów na Forum

Oj, chyba się Kolega GRANDOR nie zaprzyjaźnił ze stroną internetową UDT bo sprawa jest nie od nowego roku ale od sierpnia ubiegłego roku.
Na temat wózków i szkoleń z tym związanych jest cała strona informacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Jest tam formularz zgłoszeniowy do najbliższego RDT a także cennik.
Konsultacje zbiorowe udzielane przez UDT w cenie 200 zł od uczestnika.
Konsultacje indywidualne udzielane przez UDTw cenie 2000 zł.

Pozdrawiam
Teodor
GRANDOR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 10, 2004 18:49
Lokalizacja: Gliwice

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: GRANDOR »

Witam kolegę Teodora

Zapoznałem się ze stroną UDT kolego, którą mi poleciłeś za co dzięki tylko że ja nie jestem ani konserwatorem wózków ani ich nie eksploatuję a dla takich są te szkolenia. Nie mam zamiaru wyrzucać 200 zł jeżeli mi takie szkolenie nie jest potrzebne. Ja mam jednorazowo wykonać pomiary i to wszystko. Szczerze mówiąc bardzo wątpię czy na takim szkoleniu uczą jak wykonać takie pomiary ,czym itd. ponieważ osobę eksploatującą wózki to napewno nie interesuje.
Przypuszczam, że jak wcześniej wspomniał kol. Krystyn należy "rozkopać"całą instalację pomierzyć a następnie zmontować może to trwać 16 może 24 godz. kto za to zapłaci biorąc pod uwagę choćby stawkę godz. 7 zł +narzuty + pomiary.
A sprawa najważniejsza co na ingerencję w ową nieszczęsną instację powie serwis wózków
Tyle narazie pozdrawiam Grandor
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

A może postąpić analogicznie jak z normalną instalacją w budynku?
Przecież są tam bezpieczniki, które stanowią koniec jednego a początek następnego obwodu. Musisz wiedzieć jakie pomiary są wymagane.
I dobrze ci radzę nie rób tego sam. Nieznajomość wózków przy jakichkolwiek pracach przy nich jest bardzo niebezpieczna. Najlepiej, gdy ci pomoże ktoś z obsługi.
Powodzenia.
pozdrawiam
Krzysiek
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Pomiary elektrycznych wózków widłowych

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę " Grandor " i wszystkich Kolegów na FORUM.
kkas12 pisze: Konstrukcja wózka nie jest wykorzystywana jako "masa". Instalacja wykonana jest jako dwuprzewodowa.
Cytat z DTR-ki wózka:
"Instalacja elektryczna jest oparta o baterię trakcyjną pancerną typ 12x6A570 m, napięciem 24V, pojemność 570 Ah z odłącznikiem głównym ( awaryjnym ) z biegunem ujemnym połączonym z masą wózka."
Zgadzam się z Kol. Krzysztofem że instalacja powinna być dwuprzewodowa, ale obawiam się że w wielu miejscach może być połączona z masą wózka. Ale jest to mniej istotne.
GRANDOR pisze: A sprawa najważniejsza co na ingerencję w ową nieszczęsną instację powie serwis wózków.
kkas12 pisze: I dobrze ci radzę nie rób tego sam. Nieznajomość wózków przy jakichkolwiek pracach przy nich jest bardzo niebezpieczna. Najlepiej, gdy ci pomoże ktoś z obsługi.
Bardzo dobra rada. Kolego Grandor wezwij serwis i niech oni napiszą odpowiedni dokument, oni na pewno wiedzą jaki.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
ODPOWIEDZ