Co jest grane?

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Co jest grane?

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Wróciłem z okolic Warszawy. I tam koledzy jest inny kraj.
Tam pracownicy ZE twierdzą, że zbędnym jest wykonywanie GSU w budynku.
Uziemienie punktu rozdziału PE i N w złączu rozwiązuje całą sprawę ochrony przeciw porażeniowej.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Co jest grane?

0
Post autor: Sylwester »

Witam
Można to ująć inaczej . GSU i pomiarów nikt nie wymaga ale też i nikt nie zabrania . Oczywiście nikt tego nie wykonuje .
Pozdrawiam
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Co jest grane?

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Może się mylę, co mi się często zdarza ale dodam trzy grosze.
kkas12 pisze: Wróciłem z okolic Warszawy. I tam koledzy jest inny kraj.
Tam pracownicy ZE twierdzą, że zbędnym jest wykonywanie GSU w budynku.
A wszyscy królowie od lat ...., mówili które miasto jest KRÓLEWSKIE w Polsce.
A może "ÓW" pracownicy ZE powinni poddać się ponownymi egzaminami kwalifikacyjnymi?
A może nie posiadają arkuszy normy PN-IEC 60364?
Sylwester pisze: Można to ująć inaczej . GSU i pomiarów nikt nie wymaga....
Moje zdanie jest całkowicie odmienne (jeśli można).
Gdyby Kolega był uprzejmy umotywować powyższy swój cytat:
- nie na podstawie niejasnych NORM;
- nie na podstawie rozporządzeń, które były i się zbyły;
- nie na podstawie PBUE, PEUE, itp.;
>>> lecz na podstawie własnej (dobrowolnej) wiedzy technicznej ???

Moim skromnym zdaniem, pomiary odbiorcze (powykonawcze) głównej szyny (zacisku) uziemiającej "GSU" jest podstawowym - WYMAGANYM - sprawdzeniem ochrony przeciwporażeniowej.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Co jest grane?

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Oczywiście, że uziemiona GSU jest podstawowym elementem skutecznej ochrony przeciwporażeniowej. I protokół z badania tego uziomu jest bardzo ważny.
W moim rejonie inspektor z ZE podczas odbioru pierwsze kroki kieruje do pomieszczenia w którym jest zamontowana GSU.
Ale widać, Że w STOEN-ie wiedzą lepiej. Wiadomo stolica.
pozdrawiam
Krzysiek
stachu_k
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 194
Rejestracja: czw lip 24, 2003 18:27
Lokalizacja: Stanisławów

Co jest grane?

0
Post autor: stachu_k »

Witam
Może ów pracownik ZE interesował się tylko tym fragmentem
instalacji za które odpowiada ZE czyli do granicy.
A może tak przy okazji.
Kto odbiera instalacjię wewnętrzną za układem rozliczeniowym energii ?
Kto ponosi odpwiedzialność za odbiór takiej instalacji?
oczywiście w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
pozdr
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Co jest grane?

0
Post autor: Sylwester »

Witam Kolegów
Jeśli nikt nie wymaga pomiarów i GSU to ten co je wykonuje byłby niekonkurencyjny w stosunku do tego co je nie wykonuje . ( kasa ) . Oczywiście większość wie , że te rzeczy powinny być . Nic tu nie pomoże kolejne szkolenie gdy chodzi o kasę. Dla inwestora zawsze to taniej wychodzi . No i co z tego że przepisy tego wymagają . Jak nie ma kota to myszy rajcują .
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Co jest grane?

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Nie wiem kolego Sylwestrze ile masz lat.
Ale moim zdaniem wiek ani kasa nie ma (lub nie powinno) mieć nic wspólnego z zasadami dobrej roboty.
Przecież w momencie wprowadzenia RCD zmieniły się zasady, czy nawet podstawy tych zasad. I my jako wykonawcy musimy brać to pod uwagę. Nie możemy opierać się na stwierdzeniu jednego czy innego "inspektora"`, że takie czy inne połączenie jest zbędne. Wpawdzie stosowania norm jest nie obowiązkowe, lecz należy z nich korzystać (tego mnie uczono). I właśnie na tym polega obrona własnej d..y.
pozdrawiam
Krzysiek
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Co jest grane?

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
Na wstępie, znowu napiszę coś nie mądrego – czyli nie gniewajcie się Koledzy, że post ten będzie b. krótki i może nie jasny z powodu chol... braku czasu.
Mam nadzieję, że Inni Koledzy go rozwiną.
Sylwester pisze: Jeśli nikt nie wymaga pomiarów i GSU...
kkas12 pisze: Wpawdzie stosowania norm jest nie obowiązkowe, lecz należy z nich korzystać (tego mnie uczono).

Obowiązującymi przepisami są ustawy, rozporządzenia, kodeksy: pracy, karny itd....
Na dzień dzisiejszy, obowiązującymi normami, są normy przywołane w rozporządzeniach.
A moje zdanie jest takie, że czy norma (przywołana lub nie) jest dla mnie jednym z zasadniczych elementów wiedzy technicznej i czy w niej pisze że mam wykonać pomiar GSU,
czy nie, to i tak pomiar ten wykonam.
Ps.
Kiedyś, pewien inspektor stwierdził że przy pomiarach instalacji odgromowej zbyteczne są pomiary ciągłości zwodów pionowych gdyż wystarczą tylko oględziny.
Efekt - po robocie - nie podjąłem się takich pomiarów.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Co jest grane?

0
Post autor: Sylwester »

Witam
Mam podobne zdanie jak powinno być . Niestety rzeczywistość jest inna . Może zacznijmy tak robić jak piszemy .
stefan_siedlce
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 01, 2004 19:19
Lokalizacja: Siedlce

Co jest grane?

0
Post autor: stefan_siedlce »

Witam Wszystkich!
Odbiegając od tematu GSU, ale pozostając przy ZE w Warszawie. To dodam jeszcze że ekipa monterów przybyłych do ZK przy budowie na której pracowałem uparcie twierdziła że żyła WLZ-u oznaczona na niebiesko wskazuje na to iż jest żyłą fazową a nie zerową (bo z taką intencją oznaczył ją mój współpracownik)! Panowie mając 4 zyły w czarnej izolacji z czego jedna miała oznaczony koniec kolorem niebieskim mieli problem!!! A może to ja jestem w błędzie że żyła N jest zawsze koloru niebieskiego???
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ