Prawo Budowlane - prawo czy fikcja?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Prawo Budowlane - prawo czy fikcja?

0
Post autor: rysiu71 »

Witam Kolegów na Forum.

Pragnę prosić Kolegów o wyjaśnienie pewnych kwestii, które od pewnego czasu bardzo mnie niepokoją. A jeszcze bardziej niepokoi to, że ludzie odpowiedzialni za stosowanie Prawa nie wiedzą jak go stosowac. Art 42.4 mówi, że " Przy prowadzeniu robót budowlanych, do kierowania którymi jest wymagane przygotowanie zawodowe w specjalności innej niz posiada kierownik budowy, inwestor jest zobowiazany zapewnić ustanowienie kierownika robót w danej specjalności.

I oto przykład :

Trwa budowa domku jednorodzinnego, sa prowadzone roboty elektryczne, inwestor powołuje kierownika budowy tak jak pisze w pozwoleniu na budowę.Wykonawca elektryk realizuje warunki przyłaczenia otrzymane z Energetyki i wszystko jest w porzadku do chwili odbioru gdzie od wykonawcy żadają uprawnień budowlanych do kierowania robotami elektrycznymi. Nadmieniam ze inwestor w czasie budowy nie powołał kirownika robót branży elektrycznej, bo nikt go do tego nie zobligował za wyjątkiem Prawa budowlanego, którego inwestor nie zna.Tym bardziej dziwi mnie fakt ze nadzór budowlany nie widzi potrzeby powoływania kierowników robót elektrycznycha Energopro taka potrzebę widzi - dotyczy to rejonu energetycznego Oleśnica.

Zapraszam do dyskusji gdzie prawda a gdzie fałsz.

Pozdrawiam
Ryszard rwf1

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: gruhaa »

Witam :)
rysiu71 pisze: Nadmieniam ze inwestor w czasie
budowy nie powołał kirownika robót branży elektrycznej, bo nikt go do
tego nie zobligował za wyjątkiem Prawa budowlanego, którego inwestor
nie zna.

To, że inwestor nie zna prawa nie zwalnia go od przestrzegania tego co prawem jest.
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: Bonius »

rysiu71 pisze: Nadmieniam ze inwestor w czasie budowy nie powołał kirownika robót branży elektrycznej, bo nikt go do tego nie zobligował za wyjątkiem Prawa budowlanego, którego inwestor nie zna.

Po pierwsze nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania.
Po drugie domyślam się, że w pozwoleniu na budowę był wpis o powołaniu kierownika budowy.
Po trzecie moim zdaniem kierownik budowu z uprawnieniami do kierowania robotami w zakresie instalacji i urządzęń elektrycznych (wystarczy w ograniczonym zakresie) jest potrzebny.
Po piąte to umowa między inwestorem, a wykonawca może mówić kto powiedzmy "powoła" kierownika budowy.
Czy zatrudni go inwestor czy wykonawca.
Technicznie jest najlepiej oczywiście jak wykonawca ma odpowiednie uprawnienia ale nie zawsze tak przecież musi być.
I po szóste wykonawca biorąc się za robotę powinien wiedzieć i o tym co napisałem powyżej i przeczytać projekt łącznie z pozwolenie na budowę oczywiście i znać Prawo Budowlane. :)
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Zapewniam Cię kolego rysiu71, że takie wymogi istnieją nie tylko w Rejonie Oleśnica. W Rejonie Oborniki Śl również. I identycznie jest w całej EnergiaPro.

Przejrzyj wątek, który nie tak dawno wzbudził gorącą dyskusję na forum
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=7654
pozdrawiam
Krzysiek
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: rysiu71 »

Kolego Krzysztofie kkas12

Działam na rynku od 15 lat i zapewniam, że nie wszystkie Zakłady Energetyczne żadaja uprawnień budowlanych a najbardziej dziwi to że ksiazki budowy są przyjmowane w Urzędzie Masta bez wpisów kierownikow robót elektrycznych.

Moim zdaniem konieczność powoływania kierowników robót powinna być wyszczegółniona w pozwoleniu na budowę lub w warunkach tecznicznych przyłaczenia i wtedy nie było by problemu.

Pozdrawiam rysiu 71
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
kkas12 pisze: Zapewniam Cię kolego rysiu71... Przejrzyj wątek, który nie tak dawno wzbudził gorącą dyskusję na forum
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=7654
Kolega Krzysztof ma rację że warto to przeczytać.
W w/w wątku coś tam napisałem dlatego teraz nie będę się powtarzał i napiszę co ja o tym myślę w paru krótkich słowach.

Każdy obiekt budowlany wraz z jego instalacjami należy wykonać zgodnie z ustawą PB oraz innymi altami prawnymi. Wszystkie prace powinny być wykonane na podstawie projektu oraz przez wykonawców z odpowiednimi uprawnieniami.
W tym temacie dot. robót elektrycznych firma wykonawcza nie musi mieć uprawnień budowlanych bez ograniczenia, gdy roboty nadzoruje osoba ze strony inwestora posiadająca takie uprawnienia lub nadzór jest prowadzony przez projektanta.
Firma ta również nie musi posiadać UB z ograniczeniem do kierowania robót w przypadku gdy inwestor zapewni nadzór robót kierownika.
I na koniec.
Wiele instytucji m.in. dostawca energii np. ZE ma prawo zażądać oświadczenia oraz dokumentów, że instalacja elektryczna była wykonana przez firmę XXX, pod nadzorem inwestora YYY i projekt powykonawczy został zatwierdzony przez projektanta ZZZ.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: EDI »

Witam!
KSKRAK_Krystyn pisze: Wiele instytucji m.in. dostawca energii np. ZE ma prawo zażądać oświadczenia oraz dokumentów, że instalacja elektryczna była wykonana przez firmę XXX, pod nadzorem inwestora YYY i projekt powykonawczy został zatwierdzony przez projektanta ZZZ.

-Uważaj, Kolego (Krystyn), bo spalą Cię na stosie. :lol:
-Ja kończę wykonawstwo EDI i mam to PB, czy UB, w nosie.
P.S.
-Na wszystkich budowach, gdzie byłem Wykonawcą EDI, zawsze był Kierownik Budowy i nie interesowały mnie jego uprawnienia.
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę Edwarda (EDI) i wszystkich Kolegów na FORUM.
EDI pisze: -Uważaj, Kolego (Krystyn), bo spalą Cię na stosie.
Fajnie, tylko przewieź Kolego EDI dużo suchego drzewa na targi BB, bo na południu Polski jest mokro.
EDI pisze: -Na wszystkich budowach, gdzie byłem Wykonawcą EDI, zawsze był Kierownik Budowy i nie interesowały mnie jego uprawnienia.
Kolego EDI, przecież pisałeś dziesiątki postów z problemami w odbiorze Twoich robót i gdzie wówczas był Twój genialny kier. robót.
A może ów kier. robót był ogrodnikiem?
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: Bonius »

Witam Kolegów na forum i Kolegę Rysiu71
rysiu71 pisze: Moim zdaniem konieczność powoływania kierowników robót
powinna być wyszczegółniona w pozwoleniu na budowę lub w
warunkach tecznicznych przyłaczenia i wtedy nie było by
problemu.

Co do wpisu w pozwoleniu na budowę to się zgodzę, ale nie widzę i nie znam podstaw prawnych, które zezwalałyby właściwemu zakładowi energetycznemy dokonywać takich wpisów w warunkach przyłącznia.
Warunki przyłączenia wynikają z Prawa Energetcznego, a nie z Prawa Budowlanego. Myślę, że Zakłady Energetyczne przekroczyłyby takim wpisem swoje kompetencje. Osobiście zaakceptowałbym wpis np.: "Instalację wykonać zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego" lub podobny.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Prawo Budowlane -Prawo czy fikcja

0
Post autor: EDI »

Witam!
KSKRAK_Krystyn pisze: Kolego EDI, przecież pisałeś dziesiątki postów z problemami w odbiorze Twoich robót [...]

-Opisałem, chyba, tylko jeden czy dwa przypadki, ale zrozumiałem swój błąd.
P.S.
-Tak rodzi się plotka, jaki to ten EDI zły wykonawca, bo ma problemy.
-Jedynym wyjściem, by nie mieć problemów z odbiorem, nie robić instalacji.
[-Świadomie pomijam tu przypadki robienia "po cichu" czy "na czarno", bo ja na takie układy nie idę.]
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
ODPOWIEDZ