Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: gruhaa »

Ale to nie moje podstawy i nie moje wkładki. To majątek ZE i nie mam zamiaru cokolwiek w tym temacie robić. Zgłaszam każdy zanik napięcia i czekam na ich wpadkę. :lol:
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Witam kolegów
Temat kiedyś ciekawie się rozwijał, ale problem nie umarł. Podobne sytuacje dalej się zdarzają. Proszę kolegów, którzy zetknęli się z tym zjawiskiem o swoje uwagi.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 214
Rejestracja: wt gru 27, 2016 23:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Ramzes2 »

Skoro tak...

Kraków - Prądnik Czerwony. Sieć TN-C na bardzo starych drewnianych słupach.

Z moich obserwacji: przygasanie żarówki w godzinach roboczych jest tu całkiem normalne. Raz mi się zdarzyło że żarówka E27 75W w trakcie włączania dostała zwarcia i zaczął latać w środku kawałek szkła - ale to bardziej pasuje na wadę fabryczną żarówki + przepięcie w trakcie włączania przy zimnym żarniku - to tylko mój domysł.

Dosłownie wczoraj (chyba popołudniu), pralka automatyczna z sterownikiem na mikrokontrolerze (rodzaj procesora programowalnego) zaczęła wariować z naprzemiennym włączaniem i wyłączaniem grzałki - było słychać głośne stukanie jakby od styków i przygasanie światła - ale to mogło być wskutek awarii pralki oraz ewentualnie wskutek znacznego spadku napięcia w niewymienionej (jeszcze...) części instalacji - tego drugiego nawet nie sprawdzałem.

Historia sprzed parunastu lat w starej kamienicy z starawą instalacją: miałem włączonego kompa na "zwykłym" przedłużaczu i na nim też chciałem skorzystać z wiertarki wówczas dość dobrej firmy. Komp się "wieszał" zaraz po jej włączeniu. Po wyłączeniu kompa (Standard ATX to dwa zasilacze - jeden bardzo małej mocy do potrzymania zasilania części podzespołów, drugi o mocy co najmniej 200W) i wiercenia - sam się włączał. Jako że miałem sporo różnych zasilaczy ATX przeznaczonych na "dawców organów" to wylutowałem filtr EMI z jednego i wpakowałem do rączki wiertarki - w efekcie, problem całkowicie zanikł. Bez jakichkolwiek pomiarów przy tym.
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.
ODPOWIEDZ