Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: EDI »

Witam!
STANCA pisze: Do tego tematu mają zastosowanie PN
PN EN 61000-4-14:2002+A1:2005 (u) [...]
PN EN 61000-4-15:1999+Ap1:2003+A1:2005 [...]
PN EN 61000-2-2:2003 (u) [...]

-Należy dorzucić normę:
PN-EN 61000-3-3:1997 Kompatybilność elektromagnetyczna. Część 3-3: Ograniczanie wahań
i napięcia i migotania światła powodowanych przez odbiorniki o prądzie znamionowym ≤ 16A
w sieciach zasilających niskiego napięcia, wraz ze zmianą PN-EN 61000-3-3:1A, kwiecień 2005.
P.S.
-Ciekawe, co to za zmiany?
-W zeszycie Jakość zasilania - poradnik 5.2.3 Zaburzenia napięcia podane są dopuszczalne poziomy [...] z w/w normy.
[ -Zeszyt jest dodatkiem do listopadowego elektroinfo (11/2005) ]
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Szanownych Kolegów na Forum
EDI pisze: P.S.
-Ciekawe, co to za zmiany?


PN-EN 61000-3-3:1997/A1:2005
jest tłumaczeniem na polski poprzednio wydanej zmiany:
PN-EN 61000-3-3:1997/A1:2002 (U)

A ogólnie - norma ta dotyczy kuchni elektrycznych, sprzętu oświetleniowego, pralek, suszarek bębnowych, chłodziarek, drukarek laserowych, kserokopiarek, odkurzaczy, suszarek do włosów, bezpośrednich ogrzewaczy wody, wzmacniaczy akustycznych, urządzeń klimatyzacyjnych, osuszaczy, pomp cieplnych, profesjonalnych urządzeń chłodniczych, sprzętu spawalniczego - czyli wszystkich tych które charakteryzują się cyklicznymi zmianami poboru mocy podczas pracy.

Pomimo niewielkiej mocy jednostkowej - ich liczne występowanie w gospodarstwach domowych i podobnych oraz biurach powoduje, że cykliczne zmiany obciążenia powoduję uciążliwe zjawisko migotania światła.

Ponieważ norma podstawowa zostala opracowana ponad dziesięć lat temu - aneks wprowadza zarówno formalną aktualizację, jak też znacznie uszczegółowia warunki badania poszczególnych odbiorników oraz poszerza ich gamę.

Pozdrawiam
Teodor
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Yeti55 »

Z racji audytu serwerowni studiowałem normy w zakresie EMC i i prądów odkształconych, nawet pomontowałem na stałe boczniki pomiarowe do okresowych pomiarów prądu oscyloskopem. Strasznie byłem ciekaw porównania pomiarów oscyloskopem i cęgami TRU RMS, ale nie udało się. Zrobiłem kilka pomiarów cęgami ale oscyloskop spowodował wyzwolenie RCD, system komputerowy rozwalił się na kilka godzin. W sumie wyszło na moje, że "nie wiadomo dlaczego to (zasilanie serwerowni) jeszcze działa". Problem w tym, że serwerownia i duże ilości komputerów (zasilacze impulsowe) i często zmasowane instalowanie świetlówek generuja prądy odkształcone. Z kilku pomiarów wyszła mi zawartość harmonicznych w składowej prądu fazowego do 15%, w przewodzie neutralnym nie dałem rady pomierzyć. Te 15% to jest przerażająco dużo w dużym skomputeryzowanym budynku. Pewnie dopiero gdy zaczną palić się silniki od wind, spręzarki w klimatyzatorach, to może ktoś narobi rabanu i zaczną kombinować jak pozbyć się harmonicznych. Problem świetlówek to tzw dławiki elektroniczne, normalne żelazne są mało-groźne.
Nie pamietam dokładnie, ale chyba nowa dyrektywa EMC (nazwa trochę została zmieniona), coś mówi o aktywnej poprawie współczynnika mocy dla urządzeń powyżej 70W (jakiś nowy scalak jest już dopracowany, tranzystory MOS i IGBT też istnieją), ma to wejść chyba od 2007r. Najgorsze, że nie pamiętam źródła informacji.
pozdrawiam Paweł
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Kolegę Yeti i Kolegów na Forum

Link do nowej dyrektywy EMC jest tu (śmiało można czytać bo jest po polsku)
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

ale nie zauważyłem tu nic o tych 70 W - przypuszczam że chodzi o PN-EN 6100-3-2:2004 ?

I czemu nie udało się zmierzyć prądu w przewodzie N ?

Pozdrawiam
Teodor
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: EDI »

Witam!
Jak zwykle, wypada podziękować Koledze Teodorowi za ciekawą lekturę.
Do proponowanej wcześniej lektury, dodam, że zeszyt 5.2.3 Zaburzenia napięcia ma podtytuł: Pomiar migotania światła.
P.S.
-To bardzo ciekawa lektura wprowadzajaca w świat tych trudnych, kosztownych pomiarów.
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
markcc
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 91
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 12:22
Lokalizacja: Łódź

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: markcc »

Zanim zaczniemy myśleć o kosztownych analizatorach - zerknijmy na stan sieci dostawcy czyli ZE.

Zakład wydaje warunki ale coś takiego jak Moc zwarciowa już nie podaje.
Nie podaje jaki ma transformator, jaki ma przewód w linii napowietrznej oraz jego długość. Co wiecej nie znamy rzeczywistej impedancji sieci a często ona jest znacznie większa od obliczeniowej.

Potem ZE chce obliczeń i stwierdzenia że spadki napięcia na zaciskach odbiorcy są zgodne z wymogami.

A już same obliczenia wykazują że w połowie długości dU przekracza 5% a do punktu gdzie ma się włączyć odbiorca zostaje jeszcze połowa linii potem dochodzą spadki u odbiorcy. Efekt jest taki ze włączenie jednofazowo czegokolwiek powyzej 1KW powoduje przygaśnięcie oświetlenia. A włączenie u jednego odbiorcy silnika gwiazda trójkąt np 7,5kW to już u wiekszości odbiorców powoduje migotanie światła w rytm zmiany obciążenia silnika.

ZE przez x lat pobiera opłaty ale jak to w polsce bywa kase idzie nawypłaty dla prezesów i na inwestycje nie ma. Czasem wystarczy zmiana przekroju sędziwego już przewodu i można znacząco poprawić jakość zasilania.
Marek Cieślak
Jan64
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pt lip 25, 2003 19:24
Lokalizacja: Gdańsk

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Jan64 »

W 1968 roku mieszkałem na Jaśkowej Dolinie w Gdańsku, i "wezwano" mnie do grającej lampki nocnej, co było podejrzane bo lampka nie może grać bez elektroniki. Lampka jednak grała, dźwiek stacji TV na ul. Sobótki.Dźwięk emitowało włokno żarówki , światło nie migotało bo częstotliwości akustyczne.
Przyczyną byłozasilanie z sieci miejskiej urządzeń TV. w Sopocie w zeszlym roku znajomy pokazywał mi na oscyloskopie napięcie w sieci prawie prostokąt.Prawdopodobnie stcja GSM zasilana z sieci miejskiej. Ponieważ teraz już jest dużo urządzeń energoelektronicznych to już dostawca energii powinien egzekwować konieczność stosowania odpowiednich zabezpieczeń. To mialo być robione 10 lat temu!
Jan64
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pt lip 25, 2003 19:24
Lokalizacja: Gdańsk

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Jan64 »

W 1968 roku mieszkałem na Jaśkowej Dolinie w Gdańsku, i "wezwano" mnie do grającej lampki nocnej, co było podejrzane bo lampka nie może grać bez elektroniki. Lampka jednak grała, dźwiek stacji TV na ul. Sobótki.Dźwięk emitowało włokno żarówki , światło nie migotało bo częstotliwości akustyczne.
Przyczyną byłozasilanie z sieci miejskiej urządzeń TV. w Sopocie w zeszlym roku znajomy pokazywał mi na oscyloskopie napięcie w sieci prawie prostokąt.Prawdopodobnie stcja GSM zasilana z sieci miejskiej. Ponieważ teraz już jest dużo urządzeń energoelektronicznych to już dostawca energii powinien egzekwować konieczność stosowania odpowiednich zabezpieczeń. To mialo być robione 10 lat temu!
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Yeti55 »

Cały problem w tym, że nie odgrzebałem notatek gdzie to znalazłem. Na hura przegladałem kilogramy norm związanych z EMC, UPS i jeszcze kilka tematów, porobiłem sporo potrzebnych notatek i taką uwagę zanotowałem jako ciekawostkę, informację na przyszłość. Wyszła informacja niepełna bo brak przy niej źródła.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Bardzo ciekawe rozważania są na tej stronie dotyczące kompensacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

STANCA
ODPOWIEDZ