Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia
Często spotykamy się ze zjawiskami, które przerastają nasze możliwości pomiarowe z racji braku odpowiedniej aparatury. Coś się z siecią dzieje, z jakością energii elektrycznej. Na forum pojawiają się już głosy w tym temacie. Coraz więcej odbiorników energii elektrycznej wprowadza do sieci zniekształcenia i harmoniczne. Mamy urządzenia energoelekroniczne, które z jednej strony wprowadzają zniekształcenia, a z drugiej same są czułe na taki stan.

Przykład pierwszy:
Wzywany jestem do firmy, w której drga ekran monitora, patrzę również żarówka jest czymś zmodulowana też drży. Zjawisko występuje okresowo. Po pewnym czasie dochodzę do wniosku, że nowy sąsiad wprowadził maszyny, warsztat mechaniczny naprawy samochodów.

Przykład drugi:
Maszyna z mikroprocesorowym sterownikiem okresowo zatrzymuje i nie wiadomo dlaczego? Zbadałem wszystko, uszkodzenia nie widzę no może brak ferrytów na przewodach a w schemacie były. Sprawdzam i w tym momencie widzę błyski spawarki sąsiada na szybie, Maszyna zatrzymuje się. Sprawcą jest zakład naprawy samochodów. To on wprowadza do sieci zniekształcenia i przepięcia łączeniowe.

Wiele odbiorników o znacznej mocy czynnej i biernej (indukcyjnej i pojemnościowej) zmieniającej się szybko może wprowadzać do sieci zniekształcenia.
Jak zachowują się styczniki i przekaźniki przy takich zmianach możemy sobie wyobrazić.
W maszynach z rdzeniami transformatory, silniki występują niekorzystne zjawiska grzania spowodowane prądami odkształconymi.

Migotanie światła źle wpływa na samopoczucie powoduje rozdrażnienie, zmęczenie jak może prowadzić do wypadków.

Jak zauważył kol. TEODOR w temacie światło i oświetlenie;

Oświetlenie ma moim zdaniem trzy aspekty:
- jest to instalacja elektryczna o dość specyficznych własnościach psujących jakość energii,


Tak, znaczna ilość świetlówek też może wprowadzać zniekształcenia.
Walczyć z tym zjawiskiem możemy u źródła wytwarzającym zniekształcenia, przepięcia, wprowadzającym do sieci harmoniczne itp.

Jak z tym walczyć? Jak redukować zakłócenia, zniekształcenia, urządzeń wprowadzających takie zmiany? Sposoby jak wiemy są kosztowne i wielu klientów na to nie zwraca uwagi.

Kolejny cytat TEODORA:
Moim zdaniem zmienić to może jedynie wzrost świadomości inwestorów, i to my powinniśmy cierpliwie tę świadomość podnosić, nie tylko w sprawach oświetlenia, ale wszystkich innych też.


Proszę kolegów o swoje opinie w tym temacie. Te problemy jak widzimy z forum narastają. Trzeba wiedzieć jak z nimi walczyć.

Stanisław C.
Ostatnio zmieniony ndz paź 09, 2005 14:11 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: rysiu71 »

Witam Kolegę Stanisława i Kolegów na forum.

Kolego Stanisławie z wyższymi lub niższymi harmonicznymi spotkałem się parę lat temu w warsztacie samochodowym. Klient zgłaszając mi zlecenie stwierdził, ze ma spadki napięć i jak spawa migomatem to cała ulica nie może oglądać telewizj, żarówki mrugają. Przy pomiarze napięcia miernikiem Lavo przy spawaniu migomatem wskazówka pokazywała jakby napięcie wzrastało. Z tym problemem spotkałem się wtedy pierwszy raz ale na „czuja” znalazłem przyczynę właścicielowi przepalały się kondensatory w migomacie a on je po kolei wyrzucał.
Drugi raz spotkałem się z tym zjawiskiem jak naprawiałem kotły gazowe i termostat połączony w szereg z cewka stycznika SM-1 w momencie wyłączania zakłócal odbiór telewizji i radia na całej ulicy aż musiał interweniować PAR. Zakłócenia wychwycili bezbłędnie klientka miała dwa tygodnie na usuniecie usterki i zakaz używania urządzenia do chwili naprawy. Jest to trudny temat i wymagający ogromnego doświadczenia praktycznego i coraz bardziej teoretycznego. Jak nieraz źle nastroję radiostację żeby sobie „potitać” to włącza mi się piec gazowy w momencie wysyłania fali nosnej.Ale to sa skrajne przypadki wszystkie przypadki można wyłapać i usunąć.

Pozdrawiam
Rysiu 71
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3379
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: opornik »

witam Kolegów:)
Ja napiszę coś ku pokrzepieniu ;)
Mój lokalny tarnowski ZE systematycznie "zdejmuje" pezenysłówki z sieci konsumpcyjnych. szczególnie dotyczy to sieci napowietrznych. Dla nich wyprowadza oddzielne obwody ze stacji trafo. W kablowych monitoruje szczególnie tych większych odbiorców.
A powód jest prosty, coraz większa świadomość mieszkańców i dopominanie się o parametry dostarczanej energii.
Śledząc różne spekty działań ZE w Polsce stwierdzić muszę, że tarnowski jest przyjazny dla odbiorcy w bardzo wielu aspektach czego nie można powiedzieć o innych ZE.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: TEODOR_P »

Witam Szanownych Kolegów na Forum

Niestety, ten "robak instalacyjny" na wzór robaków internetowych rozmnaża się cicho i niepostrzeżenie.

Wydaje mi się iż po pierwsze - istniejące instalacje elektryczne należy diagnozować.

Stosunkowo prostą sprawą jest pomiar wartości skutecznych prądów obciązenia a szczególnie pomiar w przewodzie zerowym. Amperomierze cęgowe z funkcją TRUE RMS ( czyli mierzące prawdziwą wartość skuteczną) powinny stać się podstawowym narzędziem, a pomiary należłoby wykonywać okresowo. Wydaje mi się iż także sprawdzanie okresowo prądów pobieranych przez baterie kondensatorów - jeżeli są - może dać obraz zwiększającego się zagrożenia harmonicznymi.

Bardziej wyrafinowane narzędzia jak przenośne mierniki parametrów jakosciowych energii elektrycznej czy zainstalowane na stałe rejestratory - to kolejny krok w monitorowaniu i diagnozowaniu.

Nie mniej - należy też zapobiegać , poczynając od projektowania nowych i modernizowanych instalacji - uwzględniając rodzaj i ilość zainstalowanych odbiorników

O ile przerwy w dostawie energii są niemal całkowicie w gestii energetyki, przepięcia spowodowane wyładowaniami są zjawiskiem niezależnym od ludzi, to pozostałe efekty są raczej powodowane przez odbiorców przyłączonych do wspólnej sieci. Kto chce dostawać niemal "czystą" sinusoidę - to po piewsze sam nie powinien jej odkształcać.

Pozdrawiam
Teodor
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Do tego tematu mają zastosowanie PN

PN EN 61000-4-14:2002+A1:2005 (u) Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) - 4-14 Metody badań i pomiarów. Badania odporności na wahania napięcia.

PN EN 61000-4-15:1999+Ap1:2003+A1:2005 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) - Metody badań i pomiarów, Miernik migotania światła, Specyfikacja funkcjonalna i projektowa

PN EN 61000-2-2:2003 (u) Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) część 2-2: Środowisko. Poziomy kompatybilności zaburzeń przewodzonych małej częstotliwości i sygnałów przesyłanych w publicznych sieciach zasilających niskiego napięcia.

STANCA
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Często w instalacjach przemysłowych dochodzi do zadziałania wyłączników nadmiarowo prądowych. Szukamy przyczyny, mierzymy prądy. Coś jest nie tak a powodu nie widać. Co mierzymy i czym. W naszych sieciach prądy mają złożony kształt. Nie każdy miernik da sobie radę. Urządzenia energoelektroniczne i odbiorniki niespokojne dają nam do sieci wiele harmonicznych. Rzeczywisty prąd płynący jest znacznie większy jak się nam wydaje. Tu zwracam uwagę na dobór średnic przewodów. Często w przewodzie N płynie za duży prąd z tego powodu. Dobierając przekroje należy się zastanowić gdzie one będą pracować, by nie następowało przegrzanie.

Kol. TEODOR napisał:
Amperomierze cęgowe z funkcją TRUE RMS ( czyli mierzące prawdziwą wartość skuteczną) powinny stać się podstawowym narzędziem, a pomiary należłoby wykonywać okresowo.


Obecnie ciężko znaleźć sieć z prądami niezniekształconymi.

To my wykonując instalacje musimy zadbać o to by zniekształceń było jak naj mniej.
Ciężka walka, ale musimy wroga rozpoznać. Czasem kosztowna.

STANCA
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Dla dociekliwych podam:

Istnieje program Leonardo da Vinci w Unii Europejskiej również w języku polskim, który pomaga dokształcać się na każdym poziomie w dziedzinie jakości zasilania i kompatybilności elektromagnetycznej. Są tam kursy przez internet.

Zapraszam
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Stanisław C.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Na stronie poniżej podano:

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Jakosc zasilania - wprowadzenie
Szacuje sie, ze problemy zwiazane z jakoscia zasilania (PQ) w instalacjach niskiego napiecia kosztuja przemysl europejski ponad 10 miliardów EURO rocznie. W badaniu przeprowadzonym przez ECI w 2000 roku wykryto, ze 50% budynków w Niemczech ponosi straty danych wywolane sprzetem komputerowym, zageszczeniem sieci, zablokowaniem komputerów itd. W najgorszym scenariuszu te wady moga doprowadzic do przerwania produkcji i znacznych strat. Konsekwencje takich problemów staja sie coraz wyrazniej odczuwalne w organizacjach, które w duzym stopniu opieraja sie na systemach komputerowych i sieciach, takich jak instytucje finansowe, budynki biurowe, hotele internetowe, centra telefoniczne oraz firmy zajmujace sie handlem przez Internet (e-commerce). Takie problemy sa wzglednie nowe. Analiza, diagnoza i rozwiazania jakosci zasilania sa czescia prac inzynieryjnych elektryków od polowy lat 90-tych. W rezultacie wiele pokolen inzynierów nie przechodzi szkolen w tym zakresie, a jednoczeœnie codziennie spotyka sie z takimi problemami. Europejskie standardy dotyczace nowoczesnych instalacji odstaja od praktyki stosowanej w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Standardy dotyczace jakosci zasilania owszem istnieja, ale w wielu krajach nie sa one obowiazkowe lub sa róznie interpretowane przez uzytkowników i dostawców energii. Potrzebne jest zdecydowane dzialanie. Jakosc Zasilania Inicjatywa LEONARDO (LPQI) odnosi sie do takich wlasnie problemów.

Podkreślenie STANCA
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Ten temat bedzie nas dotyczył coraz częściej. Musimy być przygotowani do diagnozowania i litwidacji skutków. Temat ten jest dla wielu nowym, nie mniej z problemamami spowodowanymi zniekształceniem napięcia spotykamy się na co dzień.
Przedstawiam kolejną porcję b. dobrych materiałów dotyczących jakości energii elektrycznej.
Proszę napisać jak w Waszych rejonach Energetyka podchodzi to tych problemów.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Stanisław C.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Post autor: STANCA »

Cytat ze strony:

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Jakość zasilania energią elektryczną

Jakość zasilania energią elektryczną staje się jednym z najważniejszych problemów współczesnej elektrotechniki. Już obecnie, a z całą pewnością w nieodległej przyszłości nieomal wszyscy użytkownicy energii elektrycznej zetkną się z problemami związanymi z jej jakością.

inne tematy:
Zarządzanie energią - wstęp.

Monitorowanie ,analizowanie i bilansowanie układu zasilania energią elektryczną średniego i niskiego napięcia .

Urządzenia używane przez nas do pomiarów.

Jakość energii elektrycznej.
Jakość zasilania energią elektryczną.

Zapraszam
Stanisław C.
ODPOWIEDZ