Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
TAZYF
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: pt mar 25, 2005 23:04
Lokalizacja: Opole

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: TAZYF »

Ja zetknąłem się ze zjawiskiem migotania światła w okolicach Żywca gdzie na końcu sieci rozdzielczej nn – około 800 była podłączona oczyszczalnia ścieków sterowana za pomocą sterownika GE Fanuc. Gołym okiem było widać jak pracują traki w pobliskim tartaku – piły w dół przysiad napięcia piły w górę wzrost napięcia. Ale Zakład Energetyczny oficjalnie stwierdził, że napięcie jest OK chociaż trudno było czytać przy tak migających źródłach światła.
Zjawisko to nosi nazwę zjawiska Flikery – patrz [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Niestety na to, co dostarcza do instalacji elektrycznej Zakład Energetyczny nie mamy wpływu. W tym wypadku była deklaracja budowy nowej stacji transformatorowej w pobliżu małej oczyszczalni ścieków.
Z eliminacją wpływu tego zjawiska można próbować sobie poradzić zasilając obwody sterowania np zasilaczem impulsowym 24 V lub stosować podobnie działające stabilizatory napięcia.
W moim przypadku za zasilaczem impulsowym nie występowały problemy ze zjawiskiem Flikery. Problem jest dla tych przyrządów, które są zasilanie bezpośrednio z napięcia sieciowego 230 V. Pozdrawiam Tazyf

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Witam kolegów.


Temat został na uboczu, a życie stawia nam nowe zadania.
Mam pytanie
Czy ktoś zna nowe aktualne rozporządzenia określające dopuszczalne wartości zniekształceń i normy dotyczące współczynników migotania światła.

Proszę o wszelkie uwagi do tego tematu.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Koledzy
Ten temat mało rozpoznany coraz częściej będzie nas dotyczył. Ja na swoim domu widzę co dzieje się z siecią. Musimy wszyscy wiedzieć co dzieje się w sieci. Wiele problemów nas przerasta, nie posiadamy aparatury pomiarowej.
Trzeba umieć rozpoznawać te zjawiska i wiedzieć jak im sie przeciwstawiać.
Musimy wiedzieć jakie skutki przynosi to zjawisko.

cytat ze strony gdzie jest więcej:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Skutki wahań napięcia
Wahania napięcia występujące w sieciach elektroenergetycznych powodują wiele ujemnych skutków o charakterze techniczno-technologicznym i ergonomicznym. W sferze produkcyjnej jedne i drugie wywołują dodatkowe koszty. W dalszej części przedstawiono przykładowo kilka wybranych negatywnych efektów występowania wahań napięcia. Oprócz wymienionych należy wspomnieć także o nieprawidłowościach w pracy aparatury stycznikowo-przekaźnikowej występujących bardzo często, a których ekonomiczne skutki bywają niekiedy bardzo znaczące.

- Maszyny elektryczne. Wahania napięcia na zaciskach silnika asynchronicznego powodują zmiany momentu, a w konsekwencji mają wpływ na poślizg silnika i realizowany przez niego proces technologiczny. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do wzmożonych drgań mechanicznych, a więc do obniżenia wytrzymałości mechanicznej i skrócenia czasu eksploatacji silnika.
Wahania napięcia na zaciskach silników i prądnic synchronicznych powodują kołysania i szybsze zużycie wirników tych maszyn, wywołują dodatkowe momenty obrotowe, zmiany mocy i wzrost strat.
- Przekształtniki statyczne. Zmiana napięcia zasilającego w przekształtnikach sterowanych fazowo z układem stabilizacji parametrów po stronie prądu stałego powoduje najczęściej zmniejszenie współczynnika mocy oraz generację harmonicznych niecharakterystycznych i interharmonicznych. W przypadku napędu prądu stałego zmiana napięcia podczas hamowania może prowadzić do przerzutu falownikowego w sterowanym prostowniku.
- Urządzenia do elektrolizy. Występuje skrócenie czasu eksploatacji elektrod oraz zmniejszenie wydajności procesu technologicznego.
- Urządzenia elektrotermiczne. W każdym przypadku następuje zmniejszenie wydajności (np. pieca łukowego w wyniku wydłużenia czasu wytopu), lecz na ogół jest to zauważalne dopiero przy znacznych amplitudach wahań napięcia.
- Źródła światła. Zmiana napięcia zasilającego wywołuje – jako skutek – zmianę strumienia świetlnego źródła światła, znaną jako zjawisko migotania światła (flicker). Jest to subiektywne odczucie zmian strumienia świetlnego, którego luminancja lub rozkład spektralny podlega zmianom w czasie.
W tej grupie odbiorników na zmiany napięcia zasilającego są szczególnie wrażliwe żarowe źródła światła. W ich przypadku strumień świetlny Ф jest proporcjonalny do napięcia zgodnie z zależnością: Ф ≈ Ug, gdzie wykładnik g przyjmuje wartość z przedziału: 3,1-3,7 [3]. Na rys. 4 przedstawiono przykładowo zmianę strumienia świetlnego żarówki w reakcji na krótkotrwałą zmianę napięcia zasilającego.

Zapraszam do zapoznania się.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Apollo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob gru 09, 2006 23:45
Lokalizacja: Bielawa

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: Apollo »

Znowu ten sam problem - huśtawka :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
k4be
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 13:36
Lokalizacja: Świdnica

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: k4be »

Ważną przyczyną zniekształconego napięcia sieci są tanie zasilacze komputerowe, wykonane z minimum kosztów. Zasilacze te nie posiadają filtru przeciwzakłóceniowego na wejściu, wporowadzając do sieci znaczne ilości zakłóceń wysokiej częstotliwości, oraz brak jest filtrów PFC, lub są one nieskuteczne, generując szpilki i 'przyciskając' narastające zbocza i szczyty sinusoid.
stasiekm
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 13:57
Lokalizacja: Bialystok

Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: stasiekm »

zasilacz komputerowy to przetwornica impulsowa
sa one powszechnie stosowane w coraz większej liczbie urządzeń typu TV, monitory czy nawet dvd, które pobiera kilka W
prąd pobierany prze nie z sieci jest zbliżony do impulsów prostokątnych dlatego generują tak znaczne zakłócenia: od niskich harmonicznych na RF skończywszy
o ile lepsze wydania posiadają wbudowane odpowiednie filtry, które likwidują zakłócenia większych częstotliwosci to problem niskich harmonicznych i pozostaje PF
"filtr PFC" to jedna wielka ściema -filtr RF z przerośniętym dławikiem , który dodatkowo generuje szpilki, pomijając fakt, że sama nazwa jest sprzeczna
PFC -power factor controler, czyli urządzenie aktywne a nie pasywne jak filtr
PFC to zwykle dodatkowa przetwornica włączona w szereg z główną dbająca, kształt prądu pobieranego z sieci był sinusoidalny a napięcie dostarczane do przetwornicy głównej odpowiednio duże
wibi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 11, 2009 23:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: wibi »

Witam
Upłynęło kilka lat, od ostatniego postu, ciekawe, czy ktoś to jeszcze czyta.

Od dwóch lat mam problem z migotaniem światła.
Zbadałem oscyloskopem napięcie, porobiłem wykresy i pokazałem problem w ZE Leg...

Prawie dwa lata ZE próbuje coś zrobić, ale nic im nie wychodzi.
Zgłosiłem sprawę do UOKiK oraz powiadomiłem Zarząd spółki o tym fakcie,
wtedy wzięli się na szybkiego za konserwacje. Tak aby w razie kontroli było wszystko OK.
Teraz dostałem pismo, w którym informują mnie, że wina leży po mojej stronie.
Piszą, że współczynnik mocy tg φ powinien być <= 0.4, a niby u mnie tangens φ dochodzi do 3.

Jest to możliwe?
Mogę wrzucić wykresy w sieć i podać tu link'i.

Robert
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Witam
Proszę podać coś więcej.

Nic nie napisałeś o obiekcie i innych wokoło podłączonych do tej samej sieci. Jakie zakłady są obok? Czy to dom mieszkalny wielorodzinny czy inny domek? Jakiego typu urządzenia masz podłączone? Jak daleko do transformatora?

Zwalczanie tego problemu nie jest proste.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
trurl3
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 20, 2009 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: trurl3 »

Temat jest ciągle żywy :). Aktualnie ja sam mam problem z objawem migotania swiatła. Pracuję w firmie sprzedającej aparaturę dla techników stomatologicznych, a szczególnie piece do napalania porcelany. I właśnie z takim piecem w konkretnej lokalizacji mam kłopoty. Jest to przypadek szczególny, ponieważ na 2 lata sprzedaży tych pieców, dopiero teraz sie przydarzyło, że w jednej z pracowni właczenie pieca powoduje migotanie swiatła podczas grzania (tylko gdy pracuje grzałka). Pracownia mieści sie w budynku mieszkalnym z lat 50-tych (Warszawa), ale instalcja elektryczna była remontowana. Niestety, reszta instalacji w budynku ma swoje lata.
Producent sprzętu twierdzi, że wyłącznym powodem kłopotów jest zła jakośc instalacji, ale... piece innych producentów nie powodują migotania. Co więcej, starsze modele pieców sprzedwanych przez nas w przeszłości tez nie powodują. Dopiero unowoczesniona konstrukcja pieca wprowadziła ten problem. Dlatego moim zdaniem wina leży pośrodku - spotkała sie szczególna konstrukcja pieca ze szczególnym przypadkiem instalacji. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi sie, że układ sterowania mocą grzałki wytwarza podharmoniczne o częśtotliwości 12-15 Hz.
Niestety, brak zainteresowania producenta nie pomaga w znalezieniu rozwiązania. Być może pomógł by stabilizator, ale... stabilizator sici o mocy 2 kW kosztuje ok 4 tysięcy. Ani klient sobie nie kupi, ani my nie dodamy do sprzedawanego pieca..
Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu? Czy stabilizator pomógłby?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

0
Post autor: STANCA »

Witam

Tu musi być elektryk z odpowiednim analizatorem sieci. Z badań może wyniknąć dopiero jakie środki zaradcze należy zastosować.
Prawdopodobnie dołożono w nowej wersji regulator mocy sterowany fazowo.

jeszcze trochę i będą to dyzurne tamaty
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ