Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ener
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 26, 2004 17:24
Lokalizacja: Poznań

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: ener »

Administracja w bloku mieszkalnym w piwnicy niespodziewanie w przewodzie L zastosowała diodę przez co napięcie obniżyło się o połowę.
Świetlówki nie dzialają,a zarówki świecą czerwonawo i pulsują.
Ma to zapobiedz podłączniu różnych urządzeń przez lokatorów.Proszę o wypowiedzi na ten temat:
1.Zmiana nastąpiła bez uzgodnienia z projektantem instalacji.
2.Osoba uprawniona (projektant z uprawnieniami) nie brała udziału w tym działaniu.
3.Twierdzę,że projektowana ochrona przed porażeniem obecnie nie spełnia założeń.
4.Działanie to sprowadza niebezpieczeństwo zagrożenia życia ludzi.
5.Czy należy mieć uwagi do osoby która fizycznie dokonywała zmiany (elektryka)?Czy działanie (polecenie zastosowanie diody) nie powinno wywołać u elektryka wątpliwości wyżej opisane?Zapewne otrzymał polecenie od osoby nie uprawnionej do wydawania poleceń w zakresie ekspl. inst elektr.A,jeżeli była to osoba uprawniona czy powinien zaoponować?
Jest to przestępstwo
I teraz uwaga,bardzo drastycznie......
Osoba która weszła w posiadanie informacji o przestępstwie powinna pod grożbą kary zgłosić przestępstwo (podejrzenie o dokonaniu przestępstwa).
Bardzo proszę o wypowiedzi.
I przy okazji czy ktoś wie jakie urządzenie,co należałoby zmontować by z powrotem uzyskać pełną sinusoidę napięcia 230V w celu podłaczenia odbiornika o mocy ok.300 W.
Bardzo serdecznie pozdrawiam,Ener.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Zmiana napięcia

0
Post autor: STANCA »

Cytuję
Osoba która weszła w posiadanie informacji o przestępstwie powinna pod grożbą kary zgłosić przestępstwo (podejrzenie o dokonaniu przestępstwa).

Przecież ochrona przeciwporażeniowa będzie nieskuteczna.

STANCA
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Zmiana napięcia

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Również posłużę się cytatem przytoczonym przez "przedmówcę":
Osoba która weszła w posiadanie informacji o przestępstwie powinna pod grożbą kary zgłosić przestępstwo (podejrzenie o dokonaniu przestępstwa).

Ja myślę, że to kolega wcześniej popełnił przestępstwo korzystając z darmowego źródła energii. A teraz, gdy mu to uniemożliwiono wykazuje obywatelską postawę.
Natomiast to co kolega pisze o ochronie przeciwporażeniowej to faktycznie może wystąpić zagrożenie. Jednak jakie urządzenia mogą je wprowadzać. Czy jest to oprawa świetlówkowa wykonana w I klasie ochronności? Czy jest to może gniazdo z kołkiem ochronnym? Jeśli tak to odpowiedzmy najpierw na pytanie, kto i w jakim celu je tam zamontował.
pozdrawiam
Krzysiek
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Zmiana napięcia

0
Post autor: adzik »

STANCA pisze: Przecież ochrona przeciwporażeniowa będzie nieskuteczna.
STANCA

1.Prawdopodobnie bedzie nieskuteczna... Ciekawe czy byla skuteczna przed wlaczeniem diody ;-)
2.Kradzież prądu to również nie jest zgodne z prawem
3.Przetwornica napięcia
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Zmiana napięcia

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę „ener” i wszystkich Kolegów na FORUM.
Kolega zadał kilka pytań lecz nie przedstawił podstawowych szczegółów tej zmiany i z tego powodu pewnie mało kto może odpowiedzieć na te pytania.
Może ja zadam Koledze pytania:
1. Kto jest administratorem obiektu?
2. Kto w piwnicy podłącza odbiorniki o mocy 300 W?
3. Czy w piwnicy są zainstalowane subliczniki?
4. Kto w piwnicy instaluje oświetlenie świetlówki?

Pomimo braku w/w wyjaśnień krótko odpowiem na Kolegi pytania.
Ad.1. W celu zainstalowania „diody” nie zawsze potrzebny jest projektant.
Ad.2. jw.
Ad.3. Zmniejszenie skutecznego napięcia polepsza ochronę p. porażeniową.
Ad.4. Wg mnie jest to nieprawda.

Ogólną zasadą administratora obiektu budowlanego jest zapobieganie kradzieży prądu gdzie inni lokatorzy muszą płacić za innych. Administrator i tak kasę weźmie od lokatorów.
Obowiązkiem administratora jest zapewnienie oświetlenia piwnic o natężeniu światła wg projektu i przy modernizacji wg obowiązujących norm. Może to być zasilanie napięciem 24, 60, 110 lub 230V.
W tym przypadku skuteczne napięcie po zainstalowaniu „diody” będzie ok. 110V. Administrator powinien wymienić żarówki 230 V na 110 V lecz nie wiem gdzie je kupi.
Jeżeli w komórkach (pomieszczeniach piwnicznych) zostały zainstalowane oprawy oświetleniowe na 230 V za zezwoleniem administratora, to obowiązkiem administratora jest poinformowanie lokatorów tego obiektu, że zmiana napięcia zasilania wystąpi w czasowym wyprzedzeniem.

Mam czterech znajomych prowadzących swoją działalność gospodarczą w piwnicy (oficjalnie zarejestrowaną w US lub na „czarno”), jednak żaden z nich nie chce oszukiwać sowich sąsiadów w klatce i mają subliczniki zaplombowane przez administratora.
Ps.
A pisanie o jakimś przestępstwie jest chyba mało uzasadnione!
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1432
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Zmiana napięcia

0
Post autor: profus »

ener pisze: ...
I przy okazji czy ktoś wie jakie urządzenie,co należałoby zmontować by z powrotem uzyskać pełną sinusoidę napięcia 230V w celu podłaczenia odbiornika o mocy ok.300 W.
...

najprościej drugą diodę równolegle do pierwszej przeciwnie włączoną
kaczan69
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: pt paź 14, 2005 6:21
Lokalizacja: Prudnik

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: kaczan69 »

od kilku dobrych lat walczę z tzw pajęczarzami w róznych miejscach
czy to na strychu, czy w piwnicy. Stosuje różne metody między
innymi obniżenie napięcia do 24V czy ograniczniki mocy.
Kilka punktów
1. kto stosuje w piwnicy świetlówki (po co ?)
2. w piwnicy nie powinno być żadnych gniazd wtykowych bo za
energię płacą lokatorzy i nie wiadomo jak rozliczyć.
300W x 24h = 7,2kW
7,2kWx30dni=216kW
216kWx0,35=75,6zł
75,6złx10 (ilość piwnic z lakatorami któży tylko biorą 300W=756zł
3. zawsze mam skutecznę ochronę p-porażeniową bo stosuję
wyłącznie osprzęt II kl izolacji.
4. zamiast kombinować doprowadz sobie energię z mieszkania
i po problemie.
5.według kodeksu karnego kradzież prądu to przestępstwo i głupotą
jest twierdzić, że państwowe to niczyje.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: STANCA »

kol Krystyn napisał:

Ad.3. Zmniejszenie skutecznego napięcia polepsza ochronę p. porażeniową.

Proszę mnie przekonać że kolega ma rację.

Czas wyzwalania wyłącznika nadmiarowoprądowego zależy od płynącego prądu. Jaka będzie wartość skuteczna prądu półokresowego?

Wg moich wyliczeń wynika że czas wyłączenia wzrośnie a tym samym może pogorszyć ochronę przeciwporażeniową

Stanisław C.
KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert
Posty: 5160
Rejestracja: czw lip 24, 2003 8:26
Lokalizacja: Kraków

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: KSKRAK_Krystyn »

Witam Kolegę Stanisława (STANCA) i wszystkich Kolegów na FORUM.
ener pisze: Administracja w bloku mieszkalnym w piwnicy niespodziewanie w przewodzie L zastosowała diodę przez co napięcie obniżyło się o połowę.
Kolego Stanisławie autor pisał o jednej diodzie a nie o układzie Greatz’a. Przy jednej diodzie napięcie skuteczne obwodu oświetleniowego będzie wynosiło ok. 230 V x 0,5.
Przy ochronie p. porażeniowej ważne jest napięcie sieci i nie wiem co z tym ma wspólnego wył. nadmiarowoprądowy. Zakładając, że zabezpieczenie obwodów w piwnicy, przy 230V będzie wynosiło 6 A i gdy wymienimy żarówki z 230V na 110 V, to zabezpieczenie może zmienione na 10A. Jeżeli obwód nie będzie zabezpieczony RCD 30 mA a nastąpi porażenie człowieka, to nie ma żadnego znaczenia czy zabezpieczenie będzie 6 A czy 10 A.
Dołączę tabele, która chyba wszystko wyjaśnia albo prawie wszystko wyjaśnia.
Załączniki
T_41A_z_60364.jpg
T_41A_z_60364.jpg (10.59 KiB) Przejrzano 17256 razy
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: adzik »

1.Koledze STANCA chodzilo chyba o to, ze mniejsze U da mniejszy I a R jeszcze wzrosnie (diody maja Rwew) + ewentualna zmiana wylacznika ins./bepiecznika na wiekszy przy zarowkach 110V i z SSW moga byc nici.
2.Czy swietlowki (zarowki energo) nie beda dzialac w tej piwnicy? Mysle, ze tak, tylko nie wiem jak z ich zywotnoscia?
ODPOWIEDZ