Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
sharky13
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 23
Rejestracja: wt lip 26, 2005 20:21
Lokalizacja: Żory

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: sharky13 »

Witam wszystkich
Moim zdaniem pomysł ze zmianą napięcia w piwnicy jest poroniony nie jestem za kradzieżą prądu, ale czasami trzeba wykonać czynność przy której trzeba użyć np. wiertarki albo szlifierki.
Kolega kaczan69 przytacza tu jakieś kosmiczne cyfry, co to za użądzenie co by było włączone przez miesiąc w kółko, a z resztą z tego co ja wiem (może sie myle) jednostką iloczynu mocy i czasu jest kWh
a nie W

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kaczan69
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: pt paź 14, 2005 6:21
Lokalizacja: Prudnik

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: kaczan69 »

Po co się czepiasz drogi kolego zjadło mi się h i po sprawie.
Jeśli chodzi o wyliczenia to nie są one istotne ale pokazują skalę
problemu. 300W na okrągło lub 600W przez 12godzin a może 2kW przez
4godziny.
A z problemem kradzieży mam do czynienia codziennie.
Są klatki w których rachunki za energię płaci się w wysokości
300zł 400zł za m-c i więcej.
W piwnicach ludzie podłączają zamrażalki, ładują akumulatory,
pracują pomki do centralnego ogrzewania (prawie na okrągło)
a szczytem już jest posiadanie gniazda wtykowego z obwodu
administracyjnego i jednoczesne doprowadzenie energii z mieszkania,
niby do w/w udządzeń. Wieczorem ciach i energia jest w domu.
A ja protestuje dlaczego ktoś ma używać szlifierki lub wiertarki
za moje pieniądze.Piwnica to nie warsztat tylko pomieszczenie na węgiel ziemniaki itp. Ktoś chce mieć energię do innych celów niech sobie
założy licznik albo doprowadzi prąd z mieszkania.
Administrator nie musi się tłumaczyć przed lokatorem dlaczego
stosuje różnego typu zabezpieczenia przed kradzieżą bo główną
przyczyną jest sam najemca.
A oto przykład cwanej kradzieży energii:
Do mieszkania poprowadzona jedna żyła (fazowa)z przeciętego wlz-tu.
Wszystko zatynkowane i pomalowane nie widać na zewnątrz.
Żyła doprowadzona jest do stycznika i przez niego do puszki obwodu
grzejników (kilka). Z dzwonka doprowadzona jest żyła do układu sterującego stycznikiem, dzwonisz i stycznik rozwiera się.
W domu drugim przciskiem zwierasz ponownie stycznik.
No i jak tu wierzyć że ktoś mając w piwnicy gniazdo wywierci sobie
tylko dwie dziury albo naostrzy nożyk ????????????.
ener
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 26, 2004 17:24
Lokalizacja: Poznań

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: ener »

Kolego kaczan 69! (ja z pewna dozą niesmiałości - czy to od tych naszych Kaczorów?)Bo sześć i dziewięć to jeżeli nie to co zwykle mamy na myśli, to druga cyfra to ten sam kaczor tylko kuprem do góry.

Jeszcze się pośmieje,zastrzegam sobie czas na antenie bo schodzę do piwnicy.A,tymczasem wzywam do porządku.Kwestia dotyczy nie kradzenia prądu ale ważnych spraw bezpieczeństwa i porządku w piwnicy i dokumentacji.By kolega się odprężył niech przekaże nam odpowiedź o układzie,urządzeniu które z powrotem, z tak potraktowanego diodą prądu
uczyni prąd o pełnej sinusoidzie i napięciu 230V.
Pozdrawiam - Ener.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów na forum

Dla mnie jest oczywiste, że administrator budynku ma prawo do obrony przed kradzieżą energi elektrycznej.

Ale powinien spełnić następujące warunki:
1. Zapewnić zapewnić skuteczność ochrony p.porażeniowej. W przypadku stosowania diody należało by wymienić RCD z AC -> A. Kiedyś sprawdzałem RCD Faela o charakterystyce AC. Przy przepływnie prądu różnicowego (prostowanego 1połowkowo) RCD wyłączało przy prądzie 9mA , albo przy odwrotnej polaryzacji - nie wyłączało mimo obciązenia żarówką 100W.

2. Poinformować lokatorów o sposobie zabezp. przed kradzierzą (włączenie diody) i ewentualnych konsekwencjach w przypadku użycia odbiorników nie przystosowanych do takiego napiecia. Miałoby to zapezpieczać przed dochodzeniem roszczeń ze stony lokatorów za zniszczony sprzęt.


pozdrawiam
Darek
assasello
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 04, 2005 9:05
Lokalizacja: Bytom

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: assasello »

O ile dobrze pamietam to jest norma mowiaca o tym ze napiecie w sieci zasilajacej powinno byc sinudoidalne (lub zblizone).

wlaczenie diody w ten sposob moze spowodowac ze ochrona przeciwporazeniowa bedzie nieskuteczna i moga byc wprowadzane do sieci wyzsze harmoniczne

sposob na zapobieganie kradziezy energi jest wprowadzenie zgodnej z normami instalacji o niskim napieciu, chocc nie ukrywam ze bardzo by mi sie ten pomysl nie spodobal, poniewaaz czasami zeby nie robic syfu w domu, jak mam do pociecia jakies deski czy do powiercenie to ide to robic do piwnicy, stad potrzebne mi jest tam napiecie sieciowe. Nie robie tego absolutnie w ramach oszczednosci pieniedzy bo zalaczenie wiertarki lub wycinarki do drewna na czas pracy 15 min w miesiacu nie wplywa na wysokosc rachunku za energie elektryczna.

jedynym sposobem na odzyskanie napiecia o jako takich parametrach jest przetworzenie tego napiecia na stale (do tego mala stabilizacja po tej diodzie co jest) po czym zainstalowanie falownika, ktory z napiecia jakie ma bedzie generowal napiecie sinusoidalne o zadanych parametrach.
mirekkolodziej
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 51
Rejestracja: pt maja 20, 2005 13:20
Lokalizacja: Górzyn

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: mirekkolodziej »

Witam kolegów na forum.
Nie kojarzę normy dotyczącej napięcia dla oświetlenia (bo rozumiem że tylko oświetlenie powinno być zasilane z danego obwodu) i myślę że jeśli samo źródło światła jest przystosowane aby dać nam oświetlenie o odpowiednim natężeniu i innych prawidłowych parametrach wymaganych normami, to może ono być takie jakie tylko nam się wymaży.
Moim zdaniem faktycznie dobra jest walka ze złodziejami za których mają płacić sąsiedzi. Tu w pełni popieram tego typu pomysły u administratorów.
Jednak mam jedno zastrzeżenie:
Administrator powinien wykonać po tej przeróbce w instalacji ponowne pomiary skuteczności ochrony od porażeń i natężenia oświetlenia. Jeśli wszystko spełnia wymagania norm i przepisów to po sprawie. Jeśli nie, to powinien wykonać inną operację aby zapobiedz przeróbkom. Sposobów jak sami wszyscy wiemy jest niemało.
W końcu mimo że nie chcemy płacić za kogoś nie oznacza że administrator może narażać nasze zdrowie i życie.
ener
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 26, 2004 17:24
Lokalizacja: Poznań

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: ener »

„…Administrator powinien wykonać po tej przeróbce w instalacji ponowne pomiary skuteczności ochrony od porażeń i natężenia oświetlenia. Jeśli wszystko spełnia wymagania norm i przepisów to po sprawie….”

Myślę,że to o wiele za mało.Myślę,że administrator powinien:
1.Spowodować poprawienie istniejącej dokumentacji przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach w zakresie proponowanej zmiany.
2.Spowodować wykonanie robót na podstawie naniesionej zmiany przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
3.Dokonac odbioru wykonanych robót przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

Sądzę,że taki powinien być modelowy schemat działania.Zaś osoba o odpowiednich kwalifikacjach (projektant) będzie wiedziała jak się ustosunkować do zagadnienia wpływu prądu stałego,pulsującego o napięciu 110 V na ochronę przeciwporażeniową,natężenie oświetlenia itd.

Gdy zaś takie działania nie zostaną podjęte to polecenie sprawdzenia instalacji (tak wg. normy nazywają się tzw.”pomiary”) wydane tzw. popularnie nazywanemu „pomiarowcowi” ( prawidłowo nazywa się to osoba sprawdzająca) może być brzemienne w skutkach bo zgodnie z art.18 prawa budowlanego za prawidłowy przebieg procesu budowy odpowiada inwestor.Wyobraźmy sobie,że sprawdzający mimo braku dokumentacji dopuścił instalacje do eksploatacji i nastąpił wypadek.Biegły zarzuci inwestorowi nieprawidłowy proces budowlany polegający na braku dokumentacji,a sprawdzającemu nieprawidłowy proces sprawdzania polegający na sprawdzeniu instalacji bez porównania stanu faktycznego instalacji z dokumentacją powykonawczą
co jest podstawową czynnością przy sprawdzaniu.
Jednym z elementów odbioru robót jest protokół sprawdzenia instalacji elektrycznej przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach której działania chciałbym przedstawić:

1.Osoba sprawdzająca instalację elektryczną najpierw porównuje stan faktyczny instalacji z stanem projektowanym (powykonawczym,dokumentacją powykonawczą).Na tym etapie
sprawdzający powinien wiedzieć co nazywamy dokumentacją jakie cechy powinna posiadać dokumentacja.Dokumentację powinna opracować osoba o odpowiednich kwalifikacjach.Sprawdzający musi umieć zidentyfikować na dokumentacji te uprawnienia.
Ba,powinna wiedzieć (sprawdzający) czy ta dokumentacja powinna podlegać procesowi sprawdzenia przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach do sprawdzania dokumentacji.
Po takim „sicie”sprawdzający może wyciągnąć miernik.

2.Sprawdzający(pomiarowiec) nie posiadający kwalifikacji w zakresie tzw.samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie jest osobą nie uprawnioną do sprawdzania instalacji w zakresie zgodności jej wykonania z normami.W tym przypadku sprawdzający ma jedynie prawo porównania prawidłowej dokumentacji (patrz punkt 1 )z stanem faktycznym i oczywiście wykonania pomiarów.

3.Sprawdzający po stwierdzeniu,że dokumentacja jest nieprawidłowa (np.brak osoby sprawdzającej dokumentację) powinien odstąpić od dalszego sprawdzania instalacji,dokonać odpowiedniej adnotacji w protokóle sprawdzenia instalacji.Wręczyć ten protokół za potwierdzeniem zlecającemu wykonanie sprawdzenia i zawiadomić nadzór budowlany o podejrzeniu istnienia niebezpieczeństwa zagrożenia życia na podstawie art.70 prawa budowlanego (obym miał stare).Należy to rozumieć w ten sposób,żę sprawdzający wszedł w posiadanie informacji o ewentualnym zagrożeniu życia i prawo zobowiązuje go do dokonania denuncjacji w „właściwym organie”.

4.Sprawdzający otrzymawszy zlecenie na sprawdzenie instalacji i stwiedziwszy brak dokumentacji postępuje jak w pkt.3.

5.Sprawdzający instalacje elektryczne na podstawie sprawdzonej przez siebie poprawności dokumentacji (między innymi : dane projektanta i sprawdzającego) stwierdziwszy w dalszych czynnościach niesprawność instalacji w zakresie mogącym spowodować zagrożenie życia postępuje jak w pkt.3.


Prawdopodobnie opisane wyżej problemy,a będące podtekstem tego co mnie nurtowało przy zakładaniu tej strony wywołają pod moim adresem wiele krytycznych uwag.Chylę czoła przed konstruktywną krytyką i wszelkimi uwagami ale też się uczę.


Obserwuję tzw. „pomiarowców”.W jak beztroski sposób dopuszczają instalacje do eksploatacji nie spełniające podstawowego kryterium : posiadanie dokumentacji.
Zbadanie kryterium wynikającego z prawa Ohma i przyrównanie do możliwości urządzenia wyłączającego to o wiele za mało.Bo już określenie warunków środowiskowych,przekrojów,warunków prowadzenia przewodów i dziesiątków innych parametrów to domena osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych – art.12 prawa budowlanego.

Pozdrawiam – Ener.
zax
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 295
Rejestracja: wt cze 08, 2004 6:47
Lokalizacja: Ruda śląska

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: zax »

Witam
Kolega Ener przedstawił prawidłowy sposób postępowania pomiarowca oraz osób dozoru.
Niestety, jest to tryb omijany przez wielu "elektryków".
Zwykła dioda?, jakie ma mieć parametry, jakie zmiany wprowadzi w zabezpieczonym obwodzie?
Pozdrawiam
zax
kaczan69
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: pt paź 14, 2005 6:21
Lokalizacja: Prudnik

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: kaczan69 »

No to zastanawiam się jeszcze co musi zrobić administrator
budynku aby zapobiec kradzieży energii i ile osób musi do tego
zaangażować no i oczewiście wydać pieniędzy.
Czy wykonanie dodatkowago punktu oświetleniowego w piwnicy
(jednej oprawy oświetleniowej)też musi być naniesione na dokumentację
sprawdzone przez pomiarowca odebrane przez osobę mającą odpowiednie
kwalifikacje.
A co zrobić jak w ogóle nie ma takiej dokumentacji i upłynie dużo
wody nim taką ktoś zrobi.
Panowie pomiarowcy a może ktoś mi powie jakie to zagrożenie
będzie w piwnicy po zastosowaniu przysłowiowej diody.
Zakładając że oprawy są kompletne w II kl izolacji a rezystancja
izolacji spełnia wymogii przepisów,a zarząd wspólnoty na 5 właścicieli,
4 podjeło uchwałę o zakazie posiadania gniazd wtykowych.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

I właśnie od takiego założenia należało zacząć.
oprawy są kompletne w II kl izolacji a rezystancja
izolacji spełnia wymogii przepisów

Jedynym problemem (zresztą do usunięcia) jaki może wystąpić jest odpowiednie natężenie oświetlenia w pomieszczeniach piwnicznych.

Natomiast Ty kolego ener nie znajdując zrozumienia ani rozwiązania w rozpoczętym temacie wytaczasz ciężką artylerię mającą dokonać wyłomu w prawie do obrony właściciela przed złodziejem.

Ja wiem, że Wielkopolanie słyną z oszczędności a ich gospodarność jest godna naśladowania. Ale to co kolega proponuje chyba niewiele ma z jednym i drugim wspólnego.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ