Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ener
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 26, 2004 17:24
Lokalizacja: Poznań

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: ener »

Bardzo niefortunnie sformułowałem mój temat (patrz na poczatku).Przez co skierowałem uwage na kradzież prądu.Jest to sprawa która mnie nie interesuje!!!!!!!!!!!! Gdybym miał obecnie sformułować sedno zagadnienia zrobił bym tak:

……………………………………………………………………………………………….

Administracja w bloku mieszkalnym w piwnicy niespodziewanie w przewodzie L instalacji w układzie TN-C zastosowała diodę przez co napięcie obniżyło się o połowę.
Świetlówki nie dzialają,a zarówki świecą czerwonawo i pulsują.
Ma to zapobiedz podłączniu różnych urządzeń przez lokatorów.Zmianę wykonano nie przestrzegając prawa budowlanego i powodując zagrożenie życia i mienia:

1.Zmiana nastąpiła bez uzgodnienia z projektantem instalacji.
2.Osoba uprawniona (projektant z uprawnieniami) nie brała udziału w tym działaniu.
3.Twierdzę,że projektowana ochrona przed porażeniem obecnie nie spełnia założeń.
4.Działanie to sprowadza niebezpieczeństwo zagrożenia życia ludzi.
5.Czy należy mieć uwagi do osoby która fizycznie dokonywała zmiany (elektryka)?Czy działanie (polecenie zastosowanie diody) nie powinno wywołać u elektryka wątpliwości wyżej opisane?Zapewne otrzymał polecenie od osoby nie uprawnionej do wydawania poleceń w zakresie ekspl. inst elektr.A,jeżeli była to osoba uprawniona czy powinien zaoponować?

Jest to przestępstwo
I teraz uwaga,bardzo drastycznie......
Osoba która weszła w posiadanie informacji o przestępstwie powinna pod grożbą kary zgłosić przestępstwo (podejrzenie o dokonaniu przestępstwa).
Bardzo proszę o wypowiedzi.

I przy okazji czy ktoś wie jakie urządzenie,co należałoby zmontować by z powrotem uzyskać pełną sinusoidę napięcia 230V w celu podłaczenia odbiornika o mocy ok.300 W.
Bardzo serdecznie pozdrawiam,Ener.

…………………………………………………………………………………………………..


Wyjaśniam Kol.Markowi.Nie interesuje mnie kradzież.Od kradzieży są różne inne fora.Także włączanie aparatury w celu uruchomienia słynnego procesu 1410.Ja po prostu chcę mieć ładnie oświetloną piwnicę przy pomocy oprawy świetlówkowej.I od czasu do czasu włączyć sobie wiertarkę lub szlifierkę .Kwestię dogadania się z administracją lub nie,stanięcia twarzą w twarz z opinią publiczną lub nie – biorę na siebie.I nie chcę tego tutaj roztrząsać.Problem ochrony przeciwporażeniowej sam sobie rozwiąże.

Interesuje mnie :

1.Kwestia jak z powrotem wyprostowany prąd tętniący 110V zamienić na ładną sinusoidę 220V.I bardzo ładnie i przytomnie zachował się tutaj kol. Assasello (Sob Paź 29, 2005 9:35 ) który poinformował mnie,że trzeba zastosować falownik.Jest to rozwiązanie drogie.Czy ktoś zna inny sposób, urządzenie, schemat….? Oczywiście bez warunków wstępnych czy to będzie służyło do kradzieży czy produkcji samogonu!!!!!.

2.Interesuje mnie prawidłowość procesu budowlanego polegającego na zastosowaniu diody.W tym celu napisałem post w dniu 01 lis 2005,21:12.Prawidłowość mych dociekań poparł Kol.zax , Sro Lis 02, 2005 7:00 .Reszta kolegów wolała czuwać nad moją moralnością
względnie rozważać wpływ algebry Bool’ea na nasze lewicowe skłonności.Drodzy koledzy by Was jeszcze pobudzić postawię ponownie tezę:

Sprawdzający instalację elektryczną („pomiarowiec”) powinien odstąpić od sprawdzania w przypadku braku dokumentacji.


Rozwinięcie tej tezy znajduje się w mym poście z ( Wto Lis 01, 2005 21:12.).

Także proszę o wypowiedzi na temat:

Osoba która weszła w posiadanie informacji o przestępstwie powinna pod grożbą kary zgłosić przestępstwo (podejrzenie o dokonaniu przestępstwa). (Wto Lis 01, 2005 21:12.)


Bardzo proszę o wypowiedzi.

Pozdrawiam – Ener. .

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: EDI »

Witam!
-Od początku tematu Autor coś kombinuje, a przecież jest najprostrze rozwiązanie.
-W swojej piwnicy wykonać instalację elektryczną i zasilić ją ze swojego licznika.
P.S.
-Oczywiście za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej.
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
ener
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 26, 2004 17:24
Lokalizacja: Poznań

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: ener »

Ad:"Witam!
-Od początku tematu Autor coś kombinuje, a przecież jest najprostrze rozwiązanie.
-W swojej piwnicy wykonać instalację elektryczną i zasilić ją ze swojego licznika.
P.S.
-Oczywiście za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej."

Już pytałem Spółdzielnię i razem ze Spółdzielnią , aczkolwiek z pewną dozą niesmiałości, chcieliśmy zapytać Kolegi czy On coś nie miał styczności z tymi brygadami co to prohibicje....

Bardzo serdecznie pozdrawiam - Ener,bardzo serdecznie...
Awatar użytkownika
CYRUS
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1138
Rejestracja: pt maja 14, 2004 0:57
Lokalizacja: Warszawa

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: CYRUS »

Witam !
Kolego Ener ! W piwnicy nie ma gniazd wtykowych.
Jeżeli kolega jest elektrykiem, to niech kolega powie jakie niebezpieczenstwo dla ludzi wprowadzaja w/w zmiany ?
Oprawy oświetleniowe są w II klasie, także wyłaczniki.
Jak niby miałaby dzialać ochrona przeciwporażeniowa ?
Nic nie stoi na przeszkodzie aby nawet zainstalować RCD, ponieważ nie wykorzystujemy PEN i PE.
Niech kolega przestanie kombinować z projektem - do każdej zmiany w instalacji, wykonywanej pod nadzorem inspektora nie trzeba nowego projektu.

Kolega Edi ma racje - autor coś kombinuje, nie może podłączać się do złodziejki, to czepia się do Spółdzielni.
Sinusidy podwójnej nie odtworzysz, właśnie oto Spóldzielni chodzilo,
aby obywatele pokroju ENER nie mogli czerpać nielegalnie energii.
Chwala im ,że skutecznie tego dokonali,że i elektryk nie może ukraść
energii.

W piwnicy ma swiecić światlo - i świeci. Inne pobory - to kradzież.
CYRUS.
Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3498
Rejestracja: czw lip 24, 2003 6:31
Lokalizacja: Gryfino

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: EDI »

Witam!
ener pisze: Już pytałem Spółdzielnię i razem ze Spółdzielnią , aczkolwiek z pewną dozą niesmiałości, chcieliśmy zapytać Kolegi czy On coś nie miał styczności z tymi brygadami co to prohibicje....

-Fizycznie bliski mi kolego [(ener) czytaj: energetyk cieplny)], jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do, (dobrze Ci znanego), mojego życiorysu, to polecam lekturę: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
P.S.
-Proszę dokładnie przeczytać pierwsze słowa, (po otwarciu tej w/w strony, gdzie jest: Uwaga!).
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)
m.kucharski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: pn sie 01, 2005 13:12
Lokalizacja: Radomsko

Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: m.kucharski »

szanowni koledzy, mama styczność z zarządzaniem we Wspólnocie Mieszkaniowej i potwierdzan=m fakt problemów z kradzieżą energii w piwnicach.
Możliwe soposoby likwodacji ktradzieży to:
- obniżenie napięcia do 24V
- ogranicznik mocy
- porstowanie napięcia.
Pozostaje problem prawidłowości wykonania tych zmian.
W przypadku obniżenia napięcia przez zastosowanie transformatora separacyjnego sprawę rozwiązuje napięcie bezpievczne, pozostaje problem srawdzenia formalnego obciążalności zastosowanych przewodów oraz możliwość zastosowania przez mieszkańca transformatora podwyższającego. Ponadto urzadzenia grzejne w jakimś stopniu będą działały
- ogranicznik mocy nie zmienia ochrony w instalacji, problemem może być odpowiednie dobranie mocy - ale raczej niewielkim.
- prostowanie napięcia zmienia warunki ochrony, ale zastosowanie osprzętu w II klasie ochronności sprawę rozwiązuje. Pozostaje jednak problem urządzeń grzewczych, dla których jest obojętne czy zasilane są prządem stałym, czy zmiennym.
Zasilanie piwnicy z mieszkania lokatora zawsze budzi wątpliwości w którą stronę płynie energia.
Odnośnie zmiany napięcia zasilania bez powiadomienia lokatorów uważam za błąd, natomiast sama zmiana jest jak najbardziej moim zdaniem dopuszczalna.
Pozostaje jeszcze istotna sprawa, tj. kosztów - co nie jest prozaiczne. można określać bardzo wściśle co powinno być zrobione, ale należy jeszcze znaleść spsób tego sfinansowania.
Sytuacja jest trudna do jednaoznacznego określenia kto ma ponieść koszty zmian instalcji w piwnicach. Przykładowo przy budowie budynku w latach sześdziesiątych nie przewidziano oświetlenia indywidualnych piwnic. Lokatorzy sami sobie wykonywali instalację bez formalnej zgody administratora, czyli bezprawnie. Formalnie można więc uznać, że zarądcy nie interesuje koniczność jej zmiany. Ale stan taki istniał przez 30 lat i w jakiś sposób trzeba się pogodzić z tym faktem. Ponadto administrator odpowiada przecież za stan instalacji jako całóści, czyli przy np. pożarze w piwnicy z powodu niewłąściwej instalacji będzie on odpowiadał. Idealne jest zaprojektowanie i wykonanie całej instalacji od nowa - tylko takich spraw jest dużo więcej i należy to w jakiś sposób sfinansować tylko nie jest to realne w przeciągu kilku lat ze względó fiannsowych. pozostaja więc jedynie półśrodki jak wymienione wy zej.
Z poważaniem
M. Kucharski
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 453
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Re: Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: paul0 »

Wstawianie pojedynczej diody w instalacji (prostowanie jednopolowkowe) powinno byc zabronione. Gdyż wprowadza to do obwodu składową stałą prądu. W sieciach z uziemionym w wielu punktach przewodem roboczym którym płynie prąd (a tak jest w sieci TN-C) częśc prądu który płynie przewodem PEN popłynie ziemią poprzez dodatkowe uziomy PEN.
Składowa stała będzie powodować korozję elektrochemiczną.
Ponadto przewód PEN jest też uziemiony posrednio poprzez metalowe obce instalacje i konstrukcje które maja połączenie z ziemią - poprzez połączenia wyrównawcze oraz przewody PE urządzeń, które są połączone galwanicznie z tymi konstrukcjami i instalacjami np. podgrzewacze wody.
Ponadto światło żazrówki zasilanej w ten sposób jest upierdliwe - miga, a kradzieże będą nadal możliwe - ten sposób eliminuje tylko urządzenia zawierające silniki, transformatory. A grzejniki i inne obciażenia rezystancyjne będą działąć tylko będą miały mniejszą moc.
W wielu spółdzielniach i wspólnotach takie modyfikacje były robione tanimi firmami, bez zadnej dokumentacji i bez zadnej inwentaryzacji instalacji, przez co zostały uszkodzone urządzenia legalnie zasilane z obwodu administracyjnego takie jak domofony, urząszenia anteny zbiorczej, wzmacniacze budynkowe telewizji kablowej (które w niektórych sieciach telewizji kablowej są zasilane lokalnie z instalacji budynku) i inne urządzenia. Dioda często bvyła wpieta w cały obwód oświetlenia - nie tylko piwnicy ale i też klatki schodowej i oświetlenia wejścia przed klatką. Zdarzało się, że diodę wpieto w przewód PEN co powodowało pojawienie się napięcia ok. 100V DC na całej instalacji telewizji kablowej.
Zamiast stosować tak głupie rozwiazanie to juz lepiej wymienić oprawy na ledowe z czujnikiem ruchu zasilane napięciem 24V AC i dołożyć transformator. Przy oprawach ledowych moc będzie mniejsza i na ogół wystarcza istniejące przewody, a kradzież bedzie utrudniona gdyż większej mocy obciążenie spowoduje zadziałanie zabezpieczeń.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: domsat »

Z ciekawości przejrzałem ten temat odgrzany po prawie 17 latach :D i dziwię się ówczesnym uczestnikom jak dali się wpuścić w dyskusję z cwaniaczkiem, któremu adm uniemożliwiło podbieranie prądu.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zmiana napięcia w obwodach piwnicy - czy tak można?

0
Post autor: Konowal »

paul0 pisze: śr mar 16, 2022 9:23 Zamiast stosować tak głupie rozwiazanie to juz lepiej wymienić oprawy na ledowe z czujnikiem ruchu zasilane napięciem 24V AC i dołożyć transformator.
Jak działało to nie było głupie :-), choć oczywiście lepsze jest przerobienie instalacji na 24V tyle że obecnie na to muszą się zgodzić sami mieszkańcy i w dodatku wyasygnować na to kasę - co nie jest takie proste. Ważne cz jest bezpieczne - z tego co czytałem to jest a to najważniejsze. Nie podejrzewam że składowa stała będzie miała w praktyce wpływ na jakość energii elektrycznej w sieci.
ODPOWIEDZ