Pływanie napięcia w sieci - jakie wymagania dla napięcia?

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
adam123
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 28, 2005 11:01
Lokalizacja: Tarnowskie góry

Pływanie napięcia w sieci - jakie wymagania dla napięcia?

0
Post autor: adam123 »

mamy problem z maszyna, producent mowi ze zbyt plywa nam napiecie, co powoduje zle dzialanie maszyny (373-389 V). W dokumentacji mam napisane 3x230 V+/-10%-STATYCZNE.
Jakie normy, lub przepisy mowia o stabilnosci napiecia w Polsce?

adam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: Yeti55 »

3x230V i 373 - 389V - w dolnej strefie stanów normalnych. Norm w tym temacie nie znam, ale dotyczy to prawa energetycznego, obowiązki dostawców i jakość energii.
Twoje pytanie sugeruje odpowiedź, ale chyba niewłaściwie przedstawiłeś problem, stąd rozwiązanie może polegać na czymś zupełnie innym jak sugerujesz.
pozdrawiam Paweł
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Kolegę Adama i Kolegów na Forum

Prawo jest takie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci
(Dz. U. z dnia 6 stycznia 2005 r poz.6.)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: STANCA »

Dz. U. nr 2 poz 6 z 2005 r podaje w paragrafie 41 do dnia 31 12 2008 roku dla napiecia 230/400V tolerancję +6 i -10 %

Są tam też tabele dopuszczalnych parametrów jakościowych energii.

moje uwagi
przy huśtającym sie napięciu wiele maszyn może źle pracować, mogą też być harmoniczne. Należy zastanowić się jaki jest powód tych huśtawek i obniżonego napięcia.

STANCA
zax
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 295
Rejestracja: wt cze 08, 2004 6:47
Lokalizacja: Ruda śląska

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: zax »

Witam
Panowie, "W dokumentacji mam napisane 3x230 V+/-10%-STATYCZNE", to napisal p. Adam.
Dla mnie to jest siec 3x220 V. Skad widzicie 380, 0,4 kV, i inne napiecia?
Panie Adamie, czy to nie powinno byc zasilone napieciem z sieci IT
3x220 V lub TN ale tez 3x220 V, co to za urzadzenie?
Czy dokumentacja jest w j. polskim?
Je[/code][/list]
zax
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 295
Rejestracja: wt cze 08, 2004 6:47
Lokalizacja: Ruda śląska

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: zax »

Ponownie witam
(klawiatura po angielsu, a ja sie myle i klepie polskie literki, program sam mnie wyrzuca i wysyla, hi)
Jesli jest orginalna dokumentacja to moze prosze ten fragment przedstawic.
Dziwi mnie rowniez termin "statyczne", nie rozumiem go.
Pozdrawiam
zax
adam123
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 28, 2005 11:01
Lokalizacja: Tarnowskie góry

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: adam123 »

Jest to urzadznie laserowe (niemieckiej produkcji) zrodlo laserowe do wzbudzenia wiazki potrzebuje napiecie stale 10kV. Napiecie jest prostowane i podnoszone w szafie producenta, lecz oczywisice nie jest stabilizowane, bo do tego to bym potrzebowal poteznych szaf. Laser pobiera okolo 50A. Jak napiecie spadnie ponizej 9,8kV lub bedzie wyzsze niz 11,00 kV to jego praca jest niepoprawna. Urzadzenie pracuje zgodnie z normami PN-EN 50110. Widac musze je najpierw zdobyc, byc moze cos w nich pisze o stabilnosci napiecia. Harmoniczne nie maja wiekszego wplywu na prace tego typu lasera.

Adam
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Kolegę Adama i Kolegów na Forum

PN-EN 50110-1:2005 (U)
Eksploatacja urządzeń elektrycznych
Dotyczy wszelkich prac w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych,
oraz w ich pobliżu, w pełnym zakresie napięciowym od napięć bardzo niskich do wysokich, łącznie z tymi napięciami

To jest fałszywy trop, bo to norma dotycząca bezpiecznej eksploatacji wszelkich urządzen elektrycznych.

W tej sytuacji trzeba przeanlizować układ zasilania ( trafo własne czy ZE - jakiej mocy, jak i czym obciążone, skąd to urządzenie jest zasilane, czy nie można zasilić z obwdu bardziej spokojnego), przeanalizować czy wahania napięcia przychodzą z zewnątrz czy powodowane są pracą innych odbiorników u was, idt.

Pozdrawiam
Teodor
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

zamiany napięcia w sieci

0
Post autor: Yeti55 »

Napięcie 3x230V jest chyba w Norwegii, opis niejasny 132/230V (kiedyś 127/220) czy 230/400V. Z dalszej części wynika, że układ powinien posiadać jakiś regulator (najprościej jakiś autotrafo zwykły lub elektroniczny, kiedyś bywały układy indukcyjne) bo przy +-10% odchylenia napięcia zasilania trudno uzyskać -2+10% stabilnego napięcia bez stosowania regulatora napięcia. Może właśnie regulator napięcia 10kV jest źle wykonany lub źle przeprowadzona regulacja. Poszukałbym regulatora napięcia i zmienił nastawy.
pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ