Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
stefann
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: czw sty 19, 2006 0:14

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: stefann »

W Poradniku montera elektryka przeczytałem co następuje:"...Przy określonej mocy baterii kondensatorów może wystąpić rezonans prądów, przy którym pądy wyższych harmonicznych o częstotliwości rezonansowej mają bardzo duże wartości.Prądy te mogą spowodować przeciążenie kondensatorów.Praktycznie przeciążenie prądami wyższych harmonicznych występuje tylko w kondensatorach średniego napięcia..."

A jakie są wasze doświadczenia?Jak należy traktować ostrzeżenia jednej z firm zajmujących się kompensacją do której dzwoniłem, że bez analizy wyższych harmonicznych pod żadnym pozorem nie należy montować kondensatorów nawet na niskim napięciu, gdyż grozi to spektakularną eksplozją!!!

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: STANCA »

Mamy dobry temat jakość energii
Tu znajdziesz wiele ciekawych informacji

http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=796 ... c&start=10

Harmoniczne
Kondensatory w środowisku o dużej zawartości harmonicznych
Stefan Fassbinder
Deutsches Kupferinstitut
Lipiec 2004

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Stanisław
stefann
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: czw sty 19, 2006 0:14

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: stefann »

Interesują mnie raczej strona praktyczna tego tematu.Czy któryś z kolegów spotkał się ze zniszczonymi urządzeniami (np. owe baterie kondensatorów) czego powodem były wyższe harmoniczne?
Z publikacji do której link podał kolega STANCA wynika jednoznacznie, że:
"...Powstaje pytanie, czy tego rodzaju reaktancje pasożytnicze są wystarczająco duże aby odgrywać jakąś rolę w praktycznych
zastosowaniach technicznych.Dla wysokich napięć lub wysokich częstotliwości mogą one odgrywać taką rolę natomiast nie mają znaczenia przy niskich napięciach i częstotliwości sieciowej...." ( Str.3 dokumentu)
Czyli mam przez to rozumieć, że dla linii nn harmoniczne to bułka z masłem i poza miganiem żarówek żadnych większych spustoszeń nie powodują?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: STANCA »

zapraszam do poczytania w publikacjach forum

http://ise.pl/info/index.php?pid=94

Harmoniczne w napięciu oraz prądzie zasialajacym
Publikacja w ISE.pl: 2002-07-31 21:30:34, Wyświetleń: 13314
Źródło: Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc, Napędy i Sterowanie

W artykule autorzy starają się odpowiedzieć na pytania - czy wszystkie odbiorniki elektryczne w zakładzie pracują prawidłowo, jeżeli jakość energii elektrycznej w głównym punkcie zasilającym jest zgodna z normami i przepisami

wiele materiałów dotyczących harmonicznych i skutków oddziaływania jest w temacie przewodnim Jakość energii elektrycznej

http://ise.pl/forum/viewforum.php?f=25

gotowej recepty na te dolegliwości bez rozpoznania nie znajdziesz

Stanisław
kafel56
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 648
Rejestracja: ndz lis 27, 2005 21:56
Lokalizacja: Lublin

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: kafel56 »

Witam!

Poszukaj również tutaj: „elektro.info” 12/2005. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Tam jest sporo na ten temat.
W tej kwestii wiele zależy od rodzaju odbiorników, które swym nieliniowym poborem prądu mogą powodować powstawanie zakłóceń.
Kiedy prowadziłem rozeznanie na temat możliwości zastosowania baterii kondensatorów do kompensacji mocy biernej to tylko jedna firma nakazywała konieczność analizy pod kątem obecności wyższych harmonicznych.

Kolega STANCA ma rację:
gotowej recepty na te dolegliwości bez rozpoznania nie znajdziesz



Pozdrawiam kafel56
krystian
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 30, 2003 13:55
Lokalizacja: Lublin

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: krystian »

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć że spotkałem się z uszkodzeniami kondensatorów na nn przez wyższe harmonicznie.
Wprawdzie przy wybuchu kondensatora nie ma fajerwerków ale powstające wewnątrz gazy powodują zadziałanie bezpiecznika nadciśnieniowego, czasami dochodzi nawet do rozerwania obudowy.
Znam firmę w której prawie regularnie co około 3 miesięce uszkadzał się kondensator. Przyczyną były harmonicznie. Proponowałem zamontowanie specjalnych dławików ale ze względu na koszty nie zdecydowali się.
Przed zamontowaniem bateri kondensatorów według mnie należy pomierzyć czy nie ma harmonicznych.
Jeżeli występują harmonicznie należy montować kondensatory z dławikami przeciw harmonicznym. Kondenasory bez dławików ulegną uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: STANCA »

W ostatnim elektroinfo są dwa art.
jeden o dławikach, a drugi o kompensacj mocy biernej.
polecam

Stanisław
ENEA
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 133
Rejestracja: czw paź 09, 2003 16:33
Lokalizacja: Ziemie Wyzyskane

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: ENEA »

Też miałem w jednej firmie przypadki rozerwania kondensatorów, ale taki ich urok i prawidłowe działanie.

Zanim zaczniemy szukać harmonicznych należy spojżeć na inne czynniki
takie jak :
- temperatura
- sposób załączania i wyłączania.

Po serii nipowodzeń, czytaj uszkodzeń kondesatorów produkcji ...
zaproponowałem rozwiazanie z innymi kondensatorami i stycznikami.
I w stycznikach jest pewien procent sukcesu. Są to specjalne, zawierajace
dodatkowe styki z rezystorem. Kondensator nie jest załączany/wyłączany na sztywna od sieci zasilającej.


pozdrawiam
suchiy
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 29, 2005 19:40
Lokalizacja: Olsztyn

Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: suchiy »

Witam!
stefann pisze: Praktycznie przeciążenie prądami wyższych harmonicznych występuje tylko w kondensatorach średniego napięcia..."

A jakie są wasze doświadczenia?Jak należy traktować ostrzeżenia jednej z firm zajmujących się kompensacją do której dzwoniłem, że bez analizy wyższych harmonicznych pod żadnym pozorem nie należy montować kondensatorów nawet na niskim napięciu, gdyż grozi to spektakularną eksplozją!!!


Jeżeli chodzi o poradnik to jest to małą nieprawdą, że przeciążenie kondensatorów harmonicznymi prądów występuje tylko przy kondensatorach średniego napięcia, w praktyce na niskim napięciu kondensatory częściej się rozwalają (następuje zadziałanie zabezpieczenia ciśnieniowego i poprostu puchną) ale nie wybuchają od samych przeciążeń!

Inną sprawą jest rezonans baterii kondensatorów z bliskimi w sensie elektrycznym indukcyjnościami i tutaj może pojawić się problem!
Przy powstaniu takiego rezonansu przy odpowiednim prądzie (harmonicznej) może dojść do eksplozji baterii i pożaru rozdzielni czy pomieszczenia gdzie bateria jest zainstalowana - widziałem skutki dwóch takich pożarów, nie jest to zbyt sympatyczny widok.

Dławiki, które instaluje się w bateriach nie tylko chronią kondensatory ale też zapobiegają rezonansom baterii i skutkom jakie opisałem, następuje wtedy odstrojenie baterii.

Wracając do pomiarów harmonicznych, należy przeanalizować odbiory na tym samym zasilaczu (transformatorze), jeżeli więcej niż 40% z nich to odbiorniki nieliniowe - falowniki, komputery PC w dużej ilości czy spawarki, zgrzewarki itd itp. to moim zdaniem analiza harmonicznych jest konieczna. Jeżeli nie to raczej w ciemno można kupić baterię bez dławików (oczywiście wykluczając rezonans o którym napisałem powyżej).

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Wpływ harmonicznych na baterię kondesatorów.

0
Post autor: STANCA »

Witam
Koledzy piszą na forum o problemach z kondensatorami kompensacyjnymi.
rysiu71 pisze:U mnie w firmie w bateriach kondensatorów znana renomowana firma zamontowała kondensatory innego producenta niż zwykle.
Teraz we wszystkich bateriach na własny koszt montowali automatykę, która wyłączy baterię w razie pożaru.
Widocznie jedna Bateria gdzieś im spłonęła i ponieśli wielkie straty.
Niektóre kondensanatory już wybuchły i muszą wymienić na nowe.
Współczynnik mocy przy paru rozwalonych kondensatorach znacznie wzrósł i czekamy na wymianę wszystkich.
Źle dobrany kondensator, lub dobrze dobrany lecz niesolidnie wykonany może doprowadzić do niewyobrażalnych strat.
Przez zdanie "Niewyobrażalne straty" to mam na myśli pożar całej rozdzielni i miesięczną przerwę w dostawie energii elektrycznego oraz koszty związane z przerwą w pracy najemców.
kafel56 pisze: (...)
Kiedy prowadziłem rozeznanie na temat możliwości zastosowania baterii kondensatorów do kompensacji mocy biernej to tylko jedna firma nakazywała konieczność analizy pod kątem obecności wyższych harmonicznych.

Pozdrawiam kafel56
mało jest takich co przy wyborze kondensatorów zwracają uwagę na taki "drobiazg" jak harmoniczne.

będę do znudzenia przypominał o tych problemach, niestety już dnia codziennego.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ