Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

kolejny telefon.
sklep zamknięto dla klientów, świeci się część świateł i pomiary pokazują:
faza
1) 347 A
2) 340 A
3) 335 A

N-44 A

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: melon »

prądy na trzech fazach jednej linii:
Harmoniczne ?
Od klimatyzacji i central wentylacyjnych oraz oświetlenie wyładowcze także robi swoje.

I jak temu zapobiec ?
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: ZBYNIO »

No własnie,jak? Tez jestem ciekawy,i chetnie sie czegos naucze.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
Pawel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 540
Rejestracja: wt sie 12, 2003 9:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: Pawel »

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Kosztów nie znam. Ale jak niektórzy na forum twierdza to nie nasz problem tylko księgowej ;-). Bodajże dr Jabłoński mówił, że Medcom jest potentatem w tego typu urządzeniach na rynku USA. U nas tez pojawia się konieczność stosowania tego typu urządzeń. Im bardziej energooszczędne "cudo" elektryczne tym prąd bardziej odkształcony. Zapewne kwestia czasu jest kiedy ZE będą obciązać nie tylko za wsp. mocy ale i thd.
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.
ZBYNIO pisze:No własnie,jak? Tez jestem ciekawy,i chetnie sie czegos naucze.
Na to pytanie odpowiedział Kolega Paweł.
I o tym pisał prof. Henryk Markiewicz tutaj :
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam

Chciałem tymi kilkoma liczbami uzmysłowić wielu kolegom co dzieje się w sieci gdzie obciążenie to tysiące drobnych zasilaczy impulsowych zainstalowanych w telefonach, faksach, kopiarkach, kasach fiskalnych, komputerach, przetwornicach do halogenów. UPSach itp.

Źródła światła też mają charakter obciążenia nieliniowy i dostarczają nam wiele harmonicznych. Te malutkie prądy odkształcone w zmasowanej ilości dają nam w sumie spory prąd, na który musimy zwracać uwagę przy projektowaniu przekroju i obciążalności długotrwałej przewodów i kabli.

Wielu naszych kolegów świadomych problemu od kilku lat zwraca uwagę na te niebezpieczeństwa. Stosowne PN pokazują jak dobierać przewody zależnie od harmonicznych i rzeczywistego prądu płynącego. Wartość skuteczna.
Wielu elektryków przy okresowych pomiarach w starych instalacjach nie zwraca uwagi na pomiar prądu w NEUTRALU. Często nie posiadają odpowiednich urządzeń pomiarowych. Tłumaczenie, że nikt mi tego nie nakazuje nie jest na miejscu. Na ten problem zwracał nam uwagę przed laty kolega Teodor.

Na tym przykładzie widzimy; wyłączono elektronikę-kasy, i wiele urządzeń zasilających z przetwornicami, część świateł, ile razy zmalał prąd w fazach i N. W fazach 3x zmalał a w N około 6,5x. To o czymś świadczy.
Pozostają jeszcze inne problemy, o których napiszemy przedstawiając kolejne wyniki.
Myślę, że będzie to dobra lekcja. Pozostaje problem jak zwalczać te zjawiska?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Masz rację Stanisławie, że problem jest wręcz pomijany, niedostrzegany a wręcz spychany na margines.
Wszechobecna elektronika nie zamierza się wycofywać z naszego życie a wręcz sprawia, iż bez niej życie traci na wartości (nie dla wszystkich).
Nie uciekniemy jednak od niej i nie zahamujemy jej ekspansji.

Niestety instalacje z przed półwiecza, dziś traktowane są jak nowe. Zaś nowe wykonywane są według identycznych metod jak te stare, czyli wymiarowane na dziś.
Wiadomo, koszty.
Ale jakoś nikt nie tnie kosztów w wyposażeniu biur, sklepów, itp. Tu jest to niewskazane, bo przecież musi być nowocześniej jak u konkurencji czy sąsiada.
Zaś przewodów nie widać i nie widać co się w nich dzieje.
Tylko czy tak będzie zawsze?
pozdrawiam
Krzysiek
Pawel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 540
Rejestracja: wt sie 12, 2003 9:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: Pawel »

Nie jest tak do końca , że się nic nie robi. Aparatura 4biegunowa z członem zwarciowym i przeciążeniowym, zwiekszanie przekrojów przewodów. Większa moc zwarciowa, zwiększenie "sztywności" sieci i jej podatności na odkształcenia prądu.
Ekonomia i koszty. Jak zaczna sie pożary i straty to i świadomość wzrośnie. Baterie kondensatorów to tez kiedys było "science-fiction" , a teraz to nawet coraz częściej pojawiaja sie baterie z dławikami.
Obawiałbym sie bardziej starych instalacji. N-0,5 przekroju, zmiana żarówek na "energooszczędne", odbiorniki o charakterze impulsowym. Bez pożarów sie nie obejdzie.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Pawel pisze: (....)
Obawiałbym sie bardziej starych instalacji. N-0,5 przekroju, zmiana żarówek na "energooszczędne", odbiorniki o charakterze impulsowym. Bez pożarów sie nie obejdzie.
Dokładnie i na temat.

Po wprowadzeniu dyrektywy dotyczącej wymian źródeł światła zacznie się. Myślę, że w starych instalacjach TN 2 żyłowych, pożary wystąpią częściej jak myślimy.
Pomiarowców z prawdziwego zdarzenia uczulam na pomiary rzeczywistego prądu w PEN.
Amperomierz ma mierzyć wartość skuteczną. Wielu zapewne powie nikt mi nie każe tego mierzyć. Świadomy elektryk musi znać zjawiska zachodzące w przewodach i kablach. Harmoniczne zmieniają nam wartość tego prądu.
Podpisując się pod pomiarami musimy być pewni, że za chwilę przy ”dobrych” wynikach obiekt nie spłonie.

Chcąc zaprojektować wymianę oświetlenia w starych obiektach z wiekową instalacją zwracajmy na ten problem uwagę.
Szkoda, że do wielu elektryków to jeszcze nie dociera.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
j.zap
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 341
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 7:11
Lokalizacja: kraków

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: j.zap »

no i właśnie o to chodzi - interes się kręci
ODPOWIEDZ