Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam

Temat jak widać nie leży, zagrożenie jest niestety wielkie.
Przypomnę link z tego tematu sprzed kilku lat;
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Tu właśnie ktoś zapomniał o rzeczywistym prądzie w przewodzie zerowym. Harmoniczne muszą być uwzględniane przy projektowaniu instalacji.

Mam do dzisiaj ładowarkę do akumulatorków ciężką zbudowaną na transformatorze, ta nie wprowadza harmonicznych, ale teraz wszystko zastąpiła elektronika - przetwornice, które wprowadzają harmoniczne, fakt taka malutka, ale pomnożyć przez ilość sztuk w mieszkaniu a to przez ilość mieszkań w bloku to już wychodzi spora ilość. Każde urządzenie w domu ma zasilacz impulsowy, to zaczyna być w sumie niebezpieczne.

Kto bada w budynkach instalację ze względu na występujące harmoniczne, zapraszam do dyskusji?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: JacekH07 »

Sam zaproponowałem właścicielowi domu położonemu niedaleko mojego miejsca zamieszkania pomiar harmonicznych (mam miernik UNI-T UT 243 z funkcją analizy harmonicznych, można go połączyć z komputerem i analizować przez dowolny okres czasu) ponieważ całe oświetlenie w domu wykonał LED-ami. Do dzisiaj się nie zdecydował.

Problem harmonicznych to jest poważna sprawa niestety bagatelizowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o trzecią harmoniczną i wielokrotności trzeciej
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: Simcode »

Ostatnia wielka moda ,oświetlenie uliczne zasilanie opraw nowoczesnymi modułami . Zaczynają się problemy z zasilaniem (zadziałanie zabezpieczeń). Pojawiają się tematy i na tym forum też były z płatnościami za energię oddaną po zamontowaniu nowoczesnych źródeł światła . Dla przykładu zwykła świetlówka z klasycznym dławikowym zasilaniem ma współczynnik mocy który wynosi około 0,53. Przy starym układzie pobierany prąd jest stosunkowo mało odkształcony . Oprócz składowej podstawowej w przebiegu dominuje harmoniczna 3. Stopień odkształcenia prądu THD wynosi około 14%. Co innego świetlówka z zapłonnikiem elektronicznym gdzie stopień odkształcenia prądu wynosi ponad 96%, a udział harmonicznych nieparzystych waha się od od 3 do 15. Tak więc jest duża dysproporcja pomiędzy klasycznymi układami a nowoczesnym elektronicznymi. Myślę że ten kierunek jest dopiero rozwojowy w elektryczności . Przeglądając wiele periodyków w tym temacie wiem że Politechnika Gdańska zajmowano się tym problemem .
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: elmontjs »

STANCA pisze:Kto bada w budynkach instalację ze względu na występujące harmoniczne
Sprawdzam to zawsze ilekroć dobieram urządzenia do kompensacji mocy biernej. Do tej pory obiekty użyteczności publicznej posiadające tradycyjne układy oświetlenia nie mają większego problemu z harmonicznymi (1-2,5% na 3-ciej , rzadko 5-tej harmonicznej). Ciekaw jestem co będzie po modernizacji oświetlenia na LED-owe - kilka procent modernizacji jeszcze nie robi problemu , ale cały obiekt?
Trochę inaczej sprawa wygląda w obiektach z dużą ilością softstartów, falowników , ale przy zastosowaniu "dobrych" przekształtników energoelektronicznych nie stanowi to dzisiaj większego problemu - po prostu harmoniczne często sięgają dalej niż 5-tej, ale z wyraźną tendencja gasnącą.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam
5 lat temu w temacie Wyższe harmoniczne w instalacjach elektrycznych
zamieściłem ten link;
STANCA pisze:Witam

Przed laty jako dodatek do elektro info dokładano takie zeszyty:

Dobór przekroju przewodów neutralnych
w instalacjach o wysokiej zawartości harmonicznych

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Tu jest kolejne wyjaśnienie dla kolegów, którzy nie widzą problemów.
STANCA
Może to komuś się przyda?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
PawelH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 09, 2016 18:12

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: PawelH »

To i ja trochę wiedzy dorzucę: Filmik edukacyjny o THD, czyli w temacie harmonicznych.
Film przygotowałem w ramach jednej z akcji edukacyjnych w mojej firmie, więc wybaczcie "lokowanie produktu".



Pozdrawiam

--
PH
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam

Dziękuję koledze za wsparcie i wspaniale opracowany temat.
Od wielu lat sygnalizuję ten niewidoczny problem, no może czasem widoczny (migotanie światła). Może mnie jest łatwiej, jestem też starym elektronikiem.

Jak ogromny wpływ na pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych mają harmoniczne, już obecnie wytwarzane prawie przez wszystkie odbiorniki elektroniczne i nie tylko zaczynamy się przekonywać. Pojawiają się tajemnicze awarie sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które trudno prosto wyjaśnić. Dopiero wpięcie w obwody analizatorów czy oscyloskopu umożliwia zrozumienie ile to tego "śmiecia" jest obok sinusoidy, o ile widoczny kształt jeszcze ją przypomina.

Musimy rozpoznawać tego tajemniczego wroga i właściwie dobierać przy projektowaniu rodzaje przewodów uwzględniając też naskórkowość przy większych harmonicznych, odpowiedniego przekroju zależnego od wielkości harmonicznych, oraz uwzględniać rodzaj obciążenia, które najczęściej wprowadza nam szkodliwe zmiany. Potrzebna kompensacja, filtry itp.

Otaczają nas wszechobecne przetwornice w różnych urządzeniach zasilających, często o minimalnych prądach, ale sumując to zaczyna być już problemem. Pomyślcie o tym biednym przewodzie neutralnym, który ciężko pracuje przenosząc rzeczywisty prąd inny jak by nam się na oko wydawało.
Modernizując źródła światła na halach czy wprowadzając nowe odbiorniki w sieci TNC trzeba przeprowadzić analizę, czy stare przekroje wystarczą uwzględniając harmoniczne i prąd skuteczny.
Elektryk bez podstawowych mierników prądu skutecznego TRUE RMS nic nie wie co dzieje się w sieci.

Ze słownika;
SŁOWNIK POJĘĆ TECHNICZNYCH
True RMS -
Mierniki elektryczne zwykle mierzą wartość skuteczną sygnału, dając poprawny wynik jedynie dla przebiegów sinusoidalnych.
Mierniki oznaczone jako True RMS mierzą poprawną wartość skuteczną dla przebiegów odkształconych.


Polecam;
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... ilania.pdf..
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ