Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
szponi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 05, 2006 19:28
Lokalizacja: Morąg

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: szponi »

Witam Szanownych Kolegów

Chciałbym poruszyć problem zawarty w temacie. Czy posiada ktoś dokładne informacje w jaki sposób można oszacować odkształcenie prądu w instalacji, w której występuje wiele urządzeń z elektroniczninymi przekształtnikami energii elektrycznej (komputery, urządzenia biurowe, telewizory) i większa część tych urządzeń jest załączona, np. 450 komputerów i 200 telewizorów jednocześnie. Znam normy odnoszące się do tego typu odbiorników, ale w nich zawarte są jedynie wartości poszczególnych harmonicznych jakie są dopuszczalne, lub podano obwiednię w której powinien znajdować się kształt przebiegu czasowego prądu bądz napięcia odbiornika o specjalnym kształcie przebiegu. Na jakiej podstawie można oszacować bez pomiarów jaki będzie procentowy udział 3 i innych harmonicznych w prądzie fazowym?? Czy ktos z kolegów widział w sieci prostą aplikację, w której przesuwając "suwaki" poszczególnych harmonicznych można było obserwować jak zmienia się kształt przebiegu?? Poszukuję tej aplikacji. Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
szponi

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: Yeti55 »

Niedawno bawiłem się czymś podobnym, to był program do karty dźwiękowej do kompa. Pracował w dwie strony robił sumę (obwiednie pomieszanych cząstotliwości) lub rozbierał dźwięk (obwiednie) na składowe. Problem w tym jak "to" wyskalować aby mierzyło harmoniczne prądu lub napięcia, jakie zastosować przetworniki do pomiarów.
pozdrawiam Paweł
szponi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 05, 2006 19:28
Lokalizacja: Morąg

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: szponi »

Witam Kolegę,

Można byłoby spróbować na LEM'ach I-U, ale wówczas pojawia się problem doboru rezystora - musi być o nie byle jakiej tolerancji. Jakiś czas temu Kolega KSKRAK_Krystyn podał mi link do strony na której znalazłem to: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] niestety jest to tylko animacja, ale popatrzeć warto.

Pozdrawiam
szponi
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: disaster »

Yeti55 pisze: Niedawno bawiłem się czymś podobnym, to był program do karty dźwiękowej do kompa. Pracował w dwie strony robił sumę (obwiednie pomieszanych cząstotliwości) lub rozbierał dźwięk (obwiednie) na składowe. Problem w tym jak "to" wyskalować aby mierzyło harmoniczne prądu lub napięcia, jakie zastosować przetworniki do pomiarów.

Jeśli podasz mi nazwę tego programu to spróbuję coś wykombinować.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam
Mam nadzieję że ten temat nie umarł śmiercią naturalną. Ciekaw jestem czy ktoś nie posiada nowych wiadomości do tego tematu.

Problemy jak widzimy narastają. Trzeba niewidocznego wroga rozpoznawać i wiedzieć jak z nim walczyć.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Kolegę Stanisława i Kolegów na Forum

W zakresie obliczania przekroju przewodu neutralnego w obwodach zawierających harmoniczne są już odpowiednie opracowania.

My posługujemy się normą PN-IEC 60364-5-52 z roku 2002 która odpowiada wydaniu IEC 60364-5-52:1998. IEC ma już nowsze wydanie z roku 2001, w którym znajduje się załącznik D
Annex D (informative) Effect of harmonic currents on balanced three-phase systems.

W sferze projektu znajduje się już wydanie trzecie tej normy (64/1487/CD), gdzie te zagadnienia omawiane są w załączniku E.

Informacje o oddziaływaniu harmonicznych w układach trójfazowych znajdują się w PN-IEC 60364-5-523:2001 w załaczniku C.

Jeżeli jednak ktoś nie ma arkusza PN-IEC 60364-5-523:2001 to proponuję posłużyć się w tym zakresie opracowaniem :

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Więcej opracowań dotyczących harmonicznych na stronie LPQI jest tu:

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Odnośnie wykonywanie ewentualnych pomiarów celem oszacowania zawartości harmonicznych , trzeba zwrócić uwagę iż moc pobierana przez takie sprzęty jak komputery, monotory czy telewizory zmienia się zależnie od obciążenia procesora czy dynamiki obrazu. Stąd migawkowe pomiary nie będą odpowiadały rzeczywistym wartościom.

Pozdrawiam
Teodor
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam
TEODOR_P pisze: Witam Kolegę Stanisława i Kolegów na Forum

W zakresie obliczania przekroju przewodu neutralnego w obwodach zawierających harmoniczne są już odpowiednie opracowania.

Pozdrawiam
Teodor


Tu kolega podaje dobrą informację o zwiększonym przekroju N
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=25& ... =&start=30
Pawel pisze: .................
Co do projektów - pojawia się coraz więcej wykonań z podwójnym przekrojem N zarówno w rozdzielnicach (gdzie czasy jak dawało się 1/2) jak i na szynoprzewodach i kablach.
Parę lat temu podczas bytności na targach w Hanowerze miałem okazję zobaczyć 4-biegunowy wyłącznik 2000A, z N na 4000A. W projekcie ani na obiekcie jeszcze nie(pomijając składane s'ki 3+1).


Dobrze że problemy z N docierają do decydentów. Problemy rosną i trzeba wiedzieć jak je zwalczać.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Witam

Zapytam w tym zapomnianym temacie.
Jakie macie ostatnie doświadczenia z instalacjami, gdzie wiele odbiorników nieliniowych zainstalowano. Jakie przekroje ma ciężko pracujący N?
TEODOR_P pisze: (........)
Niejednokrotnie dokonuje się modernizacji oświetlenia, wyposażenia w odbiorniki zasilane z różnego rodzaju przekształtników, nie mówiąc o sprzęcie informatycznym ( komputery) - nie mówiąc o drukarkach laserowych czy kserokopiarkach, które mają swój udział także w migotaniu światła, a WLZ jak miał "chudy" PEN tak ma.
(........)
Pozdrawiam
Teodor
Do projektantów pytanie. Czy uwzględniacie przekrój zależny od charakteru obciążenia?
Bywają stare instalacje, gdzie ktoś wykonuje drobną adaptację (nie zmienia instalacji) i upycha wiele sprzętu biurowego-komputerów. Co dzieje się wtedy w tej sieci wielu nie sprawdza.
W PN-IEC 60364-5-523 wspomniano o doborze przekroju zależnie od ilości harmonicznych.

Przypomniał mi się ten temat, bo ktoś rozmawiał o adaptowaniu obiektu na cele biurowe.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: STANCA »

Zadzwonił kolega z ogromnego marketu i podał:
prądy na trzech fazach jednej linii:
pomiar analizatorem

1) 992 A
2) 1022 A
3) 1003 A

pięknie, prawie symetrycznie, ale w N płynie 293 A
I co koledzy na to?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.

A, to juz trzeba sprawdzić wektorowo.
Następnie policzyć sumę geometryczną prądów fazowych.
Ciekawe, czy się zgodzi - (pomijam obciążenia nieliniowe)
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
ODPOWIEDZ