Uwaga na głupie pomysły w instalacji elektrycznej

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Energy
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 03, 2004 13:28
Lokalizacja: Miedzyrzec podlaski

Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: Energy »

Mysle ze zawinil fakt ze w sciemniaczu zastosowany jest tranzystor, prad ktory poplynal w obwodzie byl pradem stalym. Trafo magnetofonu zadzialalo jak grzejnik. Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: rysiu71 »

Witam kolegów na forum.

Ze swoich doświadczeń zawodowych chciałbym się podzielić jeszcze jedną sytuacją jaką zastałem u klienta .
Nad podwieszanym sufitem umocował sobie transformatory toroidalne - jak twierdził chciał mieć lepsze chłodzenie .Podczepił je do profila ale przez środek transformatora przełożył drut, którego końce zostały z podwieszone do konstrukcji.

Na tragiczny sposób zamontowania trafiłem zupełnie przypadkowo bo wkładając głowę pod sufit poczułem bardzo wysoką temperaturą.
Ztransforatora zrobił się grzejnik.

Transformator był tak gorący, że można było na nim usmażyć jajko.
Zdaniem klienta podłączenia transformatora to takie proste tym bardziej jego podwieszenie .
Musiałem długo czekać, aż transformator ostygnie i mogłem demontować drut –inowacje.

Czasami klienci przez swoje oszczednosci i ” ambitne pomysły” mogą ponieść ogromne straty

Jestem ciekawy co jeszcze klienci ciekawego wymyślą a wyobraznie mają niesamowitą
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: STANCA »

Witam
Trafo zostało zwarte zwojem z podwieszonego drutu.

Informacja dla młodych i tych co nie byli na tej lekcji fizyki.
w zwartym zwoju powstało napięcie zależne od przekładni tj uzwojenia pierwotnego do wtórnego, czyli niewielkie. Jednak prąd mógł tu już płynąć znaczny, spory przekrój drutu. Tu przypomnieć należy zasadę budowy lutownicy transformatorowej. Widocznie styk skręconego drutu nie był zbyt pewny więc rozgrzewało to się w czasie.

Doskonały przykład dla tych, którzy myślą że nie znając zjawisk fizycznych, czy podstaw zawodu elektryka można bezpiecznie budować instalacje.

STANCA
Ostatnio zmieniony pn lip 09, 2007 17:23 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
elekt
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 196
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 19:08
Lokalizacja: Puławy

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: elekt »

STANCA pisze: Trafo zostało zwarte zwojem z podwieszonego drutu.


STANCA


według mnie nie zostało zwarte ponieważ drut nie utworzył obwodu zamkniętego a gorące było raczej od dużego obciążenia i braku odpowiedniego chłodzenia
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: STANCA »

elekt pisze:
STANCA pisze: Trafo zostało zwarte zwojem z podwieszonego drutu.


STANCA


według mnie nie zostało zwarte ponieważ drut nie utworzył obwodu zamkniętego a gorące było raczej od dużego obciążenia i braku odpowiedniego chłodzenia

cytat:
Podczepił je do profila ale przez środek transformatora przełożył drut, którego końce zostały z podwieszone do konstrukcji.

konstrukcji zapewne metalowej, więc zwarte

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: rysiu71 »

Witam Kolegów na forum.


Tak dokładnie było Kolego Stanisławie nic dodać nic ująć do twojej wypowiedzi.

Jeszcze coś z mojego podwórka

W obiekcie o pow. 130 000m kw. 270 odbiorców zamontowało sobie oświetlenie na transformatorach elektronicznych są tam również metalohalogeny z zasilaczami i różne" cuda na kiju".
Projektant, który projektował instalacje w budynku nie projektował instalacji wewnętrzej najemców bo to było w ich zakresie przewidział w projekcie jedynie przydział mocy dla każdego dzierżawcy.Dzierżawcy dostarczyli projekty powykonawcze instalacji
Od pewnego czasu jest kłopot z pompami ciepła, które się same wyłączają lub wchodzą w stan awarii . Czujniki kontroli faz głupieją i nie załączają pomp .
Między PE a N jest napięcie 15 V.
Po podłączeniu na próbę czujnika kontroli faz do przewodu PE zamiast do N działają bez zarzutu.

Wkrótce dokonamy kompleksowych pomiarów i okaże się co jest przyczyną czy harmoniczne czy za mały przekrój przewodu N, czy też zbyt duża rezystancja w obwodzie
Być może inna przyczyna o wynikach kolegów poinformuję.
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: rysiu71 »

Witam Kolegów na forum.



Ze wstępnych pomiarów wynika, że rezystancja pętli zwarcia między L1 - N
wynosi 0,06 ohma ( tablice blisko transformatora)
Symetria faz prawidłowa
Prąd płynący przewodem neutralnym 0,4 A
Napięcie L1-380 V L2 - 380V L3- 380V
Napięcie między przewodem N a PE- waha się od 13
do 15V.
CKF( czujniki kontroli faz pracują do 13 V powyżej głupieją i wyłączają pompy.
Producent podaje , że do 5 V na przewodzie N mogą pracować.
Po celowym zwarciu przewodu PE z N i pomiarze prądu wyrównawczego pomiar wyniósł-20 A.
Po zwarciu PE i N wszystko pracuje normalnie.
Podejrzewamy, że zasilacze halogenów sieją trzecią harmoniczną ale najpierw musimy wyłapać, którego dzierżawcy urządzenia sieją.


Zagadka?- jak jedna z wielu w naszym zawodzie.

Ciąg dalszy nastąpi.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: STANCA »

Witam
W dużych budynkach z wieloma systemi nowoczesnego oświetlenia i napchanej elektroniki takie problemy będą istnieć, bo brak dobrych projektantów którzy czują ten temat. Układanie wielu przewodów i kabli byle szybciej sprzedać swoją część instalacji, gdzie nikt nie zwraca uwagi na koordynację prowadzenia instalacji musi się zemścić. Wszystko na forum sygnalizowane.
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=7739&hilit=

W dziale jakość energii elektrycznej od kilku lat prowadzone są tematy w których sygnalizujemy problemy, które nas będą dotyczyć lub nieliczni z nimi walczą.
http://ise.pl/forum/viewforum.php?f=25

W nowym rozporządzeniu 2007, nr 93, poz. 623 z dnia 2007-05-29 jest dział dotyczący jakości energii elektrycznej z tabelkami dotyczącymi harmonicznych.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: rysiu71 »

Witam Kolegów na forum.


Inwestor zaniepokojony nienormalną pracą urządzeń wezwał projektanta.
Projektant oświadczył, że napięcie między PE a N 10 V jest dopuszczalne.
W tym przypadku nasuwa się pytanie: dlaczego takie napięcie nie jest dopuszczalne dla CKF (Czujników kontroli faz).
Mędrcy dyskutują a mnie coraz bardziej przekonują projektanci, którzy projektują podwójny przewód neutrany "N".

Do jednego” N” połączyłbym podgrzewacze wody i elektronikę np: metalohalogeny a do drugiego N podłączyłbym elektronikę wrażliwą na obecność napięcia na przewodzie neutralnym.
Wtedy problemu by nie było.

Można bardzo się starać żeby przy wielu zamontowanych podgrzewaczach wody wykonać prawidłową symetrią faz.
Jednak” czynnik ludzki” korzystający z wody z umywalki tak zamiesza, ze przewodem neutralnym popłynie tak duży prąd wyrównawczy że powstanie między PE a N napięcie powyżej 5 V.
Czyli urządzenia, które zabezpieczają w tym CKF –wyłączą się.
Nie wspomnę już o 3 harmonicznych , które prawdopodobnie są w stanie wytworzyć napięcie 5 V na przewodzie neutralym nawet przy prawidłowej symetrii faz.

A tak niedawno wydawałoby się że to jakieś cuda ?.
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uwaga na kosztowne straty przez głupie pomysły w instalacji

0
Post autor: rysiu71 »

Mój znajomy lekarz buduje dom i zastanawia się cały czas jak zasilać awaryjnie swój domek jak zabraknie prądu.
Czasami mnie podpytywał jak ja to widzę, ale dodatkowy projekt?, pozwolenie z energetyki?, dodatkowe warunki?- to nie dla niego.
Szukał wiec na własną rękę rozwiązań bezproblemowych.

W internecie znalazł coś co spełniło jego oczekiwania, inwertor, który załatwi jego potrzeby i to taki jak mówił, że nie trzeba żadnych zezwoleń bo to przecież to nie agregat.
Sam zainteresowałem się tym inwerterem , który nie wymaga żadnych zezwoleń, tylko dziwiło mnie jak słuchałem jego opowiadań, że ten inwerter jest na paliwo. Okazało się
,że jest to Agregat prądotwórczy z inwerterem niby różniący się tym iż zapewnia stabilne napięcie lepsze niż z agregatu.
Kiedy wszedłem na stronę podana przez znajomego zaciekawił mnie jeden zapis w instrukcji użytkowania, który brzmiał:
Wystarczy wykręcić w tablicy główne bezpieczniki i inwerter zapewni nam stałe zasilanie.

Chciałem dzisiaj wyszukać ciekawej strony z inwerterem na paliwo wartym ponad dwa tysiące, aby pokazać Kolegom, ale już go nie znalazłem.

Widocznie, ktoś sprzedawcę przegonił.
ODPOWIEDZ