Łączenie skrętek 5e

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
bresland
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 65
Rejestracja: ndz lut 27, 2005 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: bresland »

Witam!
Na wstępie chciałbym napisać iż bardzo się cieszę, że w końcu powstało gdzieś w polskim Internecie takie miejsce jak to. Właściwie jest to chyba jedyny taki przypadek.

Przechodząc do rzeczy mam następujące pytanie. Przenosiłem ostatnio szafę serwerową do nowego miejsca i musiałem przedłużyć kable o jakieś 15 m. Na razie są one połączone poprzez zarobienie końcówek rj45 i przelotki ale czy nie ma lepszego sposobu (oczywiście oprócz wymiany całego okablowania). Która z poniższych metod byłaby najlepsza (pod kątem przesłuchów, odbić, itp.):

- poprzez 2 patchpanele oraz patchcord
-poprzez przelotkę (łącznik) i rj45 jw.
- poprzez "żelki telekomunikacyjne" (szybkozłączki żelowe)
- poprzez lutowanie
- poprzez gniazdo lsa (telekomunikacyjne) bo innych nie znam
-poprzez specjalnego switcha lub inne urządzenie.

Kable i osprzęt w sieci są 5e, jest to sieć domowa i normalnie nie przjmowałbym się ale po zakupieniu 10 kamer ip 100Mb zaczyna nie wystarczać i zastanawiam się nad przejściem na 1Gb. Maksymalna długość kabla to 35 m, więc czy jest sens przejmować się sposobem łączenia.

Pozdrawiam
Andrzej Janiak

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: melon »

Witam kolegę bresland
ale czy nie ma lepszego sposobu (oczywiście oprócz wymiany całego okablowania)

Najlepszym sposobem jest wymiana linii na nowe.
Ale w domowej instalacji przy 100Mb/s można zastosować ewentualnie jak kolega napisał:
- poprzez 2 patchpanele oraz patchcord
-poprzez przelotkę (łącznik) i rj45 jw.

Oczywiście jeżeli kolega zamierza obciążyć sieć domową instalcją video. Polecam również wymianę kart sieciowych na 1Gb z tym że nie każda płyta główna w kompie obsługuje takie karty.
więc czy jest sens przejmować się sposobem łączenia.

Oczywiście że jest, wymiana samych kart sieciowych nic nie da jeżeli medium transmisyjne nie będzie spełniało jej wymagań co do jakości i przepustowości danych.
To urządzenia aktywne narzucają nam jakiej kategorii przewód ma być zastosowany a nie odwrotnie.
Zresztą rozpisałem sią a w chałupie i tak można zrobić wszystko co się chce.
stasiekm
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 13:57
Lokalizacja: Bialystok

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: stasiekm »

witam
sprawdzone metody łączenia skrętki:
LSA -najrozsadniejsze i najlepsze technicznie rozwiazanie przy wieluprzewodach do połączenia
"żeliki" -sprawdzają się przy pojedynczych połączeniach, przy starannym (krótkim, bez rozkręcania pary) załozeniu pomiary zwykle dają 5e
odradzam łącznik 2xRJ45-kilka razy się "przejechałem"
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: melon »

Witam
stasiekm napisał:
załozeniu pomiary zwykle dają 5e
zwykle wychodzą przy krótkich odcinkach.
W domowej instalcji LAN pomiary raczej nie są tak istotną sprawą, do rozprowadzenia Internetu to i koncentryk wystarczy. Można oczywiście zastosować łączówki LSA plus, ale nie daje to gwarancji utrzymania parametrów skrętki kat. 5e.
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: melon »

Witam
LSA -najrozsadniejsze i najlepsze technicznie rozwiazanie
Ale nie dla kategori 5e, Łączówki LSA mają zastosowanie przy okablowaniu telefonicznym i spełniają wymagania cat.3
odradzam łącznik 2xRJ45-kilka razy się "przejechałem"
W ostateczności producenci zalecają właśnie taki sposób łączenia skrętki w razie uszkodzenia przewodu:
Jeden i drugi koniec uszkodzonego przewodu zaterminowany w przelotówce (IDC/gniazdo RJ45) i połączone ze sobą patch cordem RJ45-RJ45
Na zdjęciu - dwa takie moduły połączone patch cordem RJ45-RJ45
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: disaster »

Repeater. :)
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

łączenie skrętek 5e

0
Post autor: melon »

Witam
Kolega disaster proponuje
Repeater.
Repeater czyli tzw. regenerator jest urządzeniem aktywnym sieci pracującym w warstwie fizycznej modelu OSI. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie sygnału w kablu transmisyjnym. Stosowany jest głównie w liniach przekraczających dopuszczalną długość 90m. Regenerator oczywiście można wstawić jako łącznik przedłużający skrętkę.
W przypadku kolegi bresland to zbyt duże koszty, jeden repeater na jeden kabel, a jego cena zbliżona jest to ceny prostego huba.
Fakt że jest to idealne rozwiązanie sprawy ale cenowo nieopłacalne.
mario78
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 12, 2007 2:21
Lokalizacja: New York

Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: mario78 »

bresland pisze: Witam!
Na wstępie chciałbym napisać iż bardzo się cieszę, że w końcu powstało gdzieś w polskim Internecie takie miejsce jak to. Właściwie jest to chyba jedyny taki przypadek.

Przechodząc do rzeczy mam następujące pytanie. Przenosiłem ostatnio szafę serwerową do nowego miejsca i musiałem przedłużyć kable o jakieś 15 m. Na razie są one połączone poprzez zarobienie końcówek rj45 i przelotki ale czy nie ma lepszego sposobu (oczywiście oprócz wymiany całego okablowania). Która z poniższych metod byłaby najlepsza (pod kątem przesłuchów, odbić, itp.):

- poprzez 2 patchpanele oraz patchcord
-poprzez przelotkę (łącznik) i rj45 jw.
- poprzez "żelki telekomunikacyjne" (szybkozłączki żelowe)
- poprzez lutowanie
- poprzez gniazdo lsa (telekomunikacyjne) bo innych nie znam
-poprzez specjalnego switcha lub inne urządzenie.

Kable i osprzęt w sieci są 5e, jest to sieć domowa i normalnie nie przjmowałbym się ale po zakupieniu 10 kamer ip 100Mb zaczyna nie wystarczać i zastanawiam się nad przejściem na 1Gb. Maksymalna długość kabla to 35 m, więc czy jest sens przejmować się sposobem łączenia.

Pozdrawiam
Andrzej Janiak



witam

oto moje dwie prozozycje:

1)(tansza propozycja)uzyc nowy kabel cat5e, najlepiej by on byl ekranowany

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

2)(drozsza opcja)uzyc nowy kabel cat 6

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

aby uzyskac transfer zblizony do 1gb w sieci, nalezy:
- posiadac odpowiednie karty sieciowe w komputerze (mozna dokupic nowe, a stare wylaczyc lub odpiac)
- nalezy posiadac odpowiedni router (1gb)
- wygospodarowac miejsce dla kabli z dala od instalacji elektrycznej i urzadzen elektrycznych.

ps. nie zalecam laczenia kabli tylko wymiane ich na nowe ewentualnie uzycie switcha, gdyz zaoszczedzi to nerwow przy usuwaniu potencjalnych usterek i wyglada to bardziej profesjonalnie.

jestem informatykiem i dla mnie laczenie kabli sieciowych to taka sama herezja jak dla elektryka laczenie kabla w scianie pomiedzy puszkami.

ps2. gdybys mogl podac wiecej danych o tej sieci to moglbym dokladniej okreslic co mozna zmienic, poprawic w tej sieci.
- czy siec jest uzywana tylko do monitoringu wideo?
- ile "osob" (komputerow, kamer) jest podlaczonych do serwera?
Mct_KS
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 24, 2007 0:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: Mct_KS »

Przepraszam, ale nie wytrzymałem. :twisted:
Forum jest po to, żeby sobie pomagać, dzielić się swoją wiedzą, a nie swoimi wizjami i domysłami... :-?
mario78 pisze: oto moje dwie prozozycje:
1)(tansza propozycja)uzyc nowy kabel cat5e, najlepiej by on byl ekranowany
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
2)(drozsza opcja)uzyc nowy kabel cat 6
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Na jakiej podstawie kolega chce narażać bogu ducha winnego człowieka na bezsensowne koszty? Domowa sieć na kilka(naście) góra hostów, kable max 35 m i przy opisywanym problemie wymiana całego okablowania?? Na kategorię 6?? Przecież to paranoja. Standard GigabitEthernet w pełni dopuszcza stosowanie okablowania kat. 5e. Praktyka nie tylko moja (kilka tysięcy zaprojektowanych i ułożonych PEL) ale i wszystkich znanych mi instalatorów dowodzi jasno, że w mniejszych sieciach i przy odległościach do 60-70 m nawet na kablu kat. 5 bez problemów idzie transmisja 1000Mbit. Można to sprawdzić na byle zarządzalnym switch'u ze statystykami dla poszczególnych portów. 0% strat po kilkunastu miesiącach pracy i milionach przesłanych pakietów.
mario78 pisze: aby uzyskac transfer zblizony do 1gb w sieci, nalezy:

Switch'e są jednak trochę bardziej zdecydowane niż ludzie i nie zestawiają połączeń na szybkość "zbliżoną do 1000Mbit". Jest albo 1000Mbit albo 100Mbit. Innej możliwości nie ma (ew. z dupleksem można porzeźbić i tyle). To jakie później można uzyskać realne przepustowości to już zupełnie inna bajka, w której w tym konkretnym przypadku kwestia kabli będzie raczej jedną z mniej znaczących.
mario78 pisze: - nalezy posiadac odpowiedni router (1gb)

Czyżby kolega informatyk pomylił switch'a z routerem? :oops:

A teraz do rzeczy.
Temat przenoszenia szafy przerabiałem kilkukrotnie i jest kilka rozwiązań na rynku, które umożliwiają to bez ryzyka utraty kategorii. Są całe panele kat. 5e umożliwiające rozszycie z dwóch stron np. 24 skrętek na złączach LSA (takich jak w solidniejszych patch panelach). Jednak te które mi udało się znaleźć są stosunkowo drogie (ok. 600 zł).

Ja proponowałbym zastosowanie specjalnego łącznika, który został zaprojektowany właśnie do łączenia skrętek. Np. coś takiego:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Kosztuje ok. 7-8 zł, można kupić tego dokładnie tyle ile jest skrętek i nawet da się to w miarę estetycznie przymocować do ściany czy w jakiejś puszce...

Pzdr,
KS
Vader124
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz wrz 09, 2007 16:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: Vader124 »

" Kable i osprzęt w sieci są 5e, jest to sieć domowa i normalnie nie przjmowałbym się ale po zakupieniu 10 kamer ip 100Mb zaczyna nie wystarczać i zastanawiam się nad przejściem na 1Gb. Maksymalna długość kabla to 35 m, więc czy jest sens przejmować się sposobem łączenia. "

Co koledze przestaje wystarczać ? - bo może nieuwaznie czytałem.
Skrętka kat 5e wystarcza na 1Gb do 100m. To gwarantuje standard 1000Base-T. nawet jak się rozplecie za daleko lub coś innego zrobi niedokladnie to bedzie pracowała na 100Mb na dlugości 35 mb.
Jezeli kamery są na 100Mb to nie wymagaja szybszego połączenia. Jeżeli jest problem to pewnie po stronie mocy obliczeniowej serwera.

Jeszce jedo spostrzezenie: - pewniw kolega juzdawno to co potrzebowal zrobił a toczymy akademicka dyskusję. Jeżeli problem istnieje nadal , to proszę dać zanać
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ