Łączenie skrętek 5e

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: Darom »

Witam kolegę senda i pozostałych kolegów

Niestety nie miałem wcześniej czasu aby przeczytać co koledzy napisali w tym wątku. Powiem jedno - w wielu kwestiach kolego senda wydaje mi się że mijasz się z prawdą. Jak ktoś tak dokładnie jak kolega trzyma się wytycznych zawartych w normach, to wypadałoby być w tym co się pisze nieco bardziej starannym. Niestety z braku czasu skomentuję to nieco później (jak znajdę na to czas). Od mojego projektu przeniesienia serwerowni proponowałbym się odczepić, zwłaszcza jak kolega do końca nie wie o czym pisze i na oczy nie widział wytycznych po odbytym audycie.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
senda
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 37
Rejestracja: pn maja 14, 2007 19:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: senda »

Kolego darom

Jeżeli Kolega nie miał czasu przeczytać to dlaczego już się w tym wątku ustosunkowywał do tych wypowiedzi?
W zwiazku z powyższym poczekam na ten czas żeby kolega mógł się zapoznać zwracając się jednocześnie z uprzejmą prośbą, aby to zapoznanie nastąpiło ze zrozumieniem tekstu.
Bo:
Darom pisze:
senda pisze: Pomijam początkowy wątek tego tematu bo on z przed lat 3 i dotyczył prywatnej chałupy, więc włąściciel może sobie w niej zrobić co mu się tylko podoba.
mój problem podepnąłem pod ten wątek, aby nie tworzyć nowego. Jest to normalna praktyka i nie za bardzo rozumiem, po co kolega to wyciąga.
i bardzo dobrze, że się Kolega podpiął pod ten temat, a teraz proszę przeczytać jeszcze raz moje zdanie i domyślić sie dlaczego pomijam początkowy wątek... ułatwię to, bo " dotyczy prywatnej chałupy" !!! Więc nie rozumiem o co poszło ?
Darom pisze:
senda pisze:No to dołożę tu tak: GRATULACJE!!! dla Krone'a który w 2000 roku miał łączówki kat 6. Dlaczego? Bo w lutym 2000 dopiero podjęto decyzję o zatwierdzeniu projektu TIA (dla dociekliwych: projekt grupy roboczej TR42.7) określajacego wymagane parametry dla kategori 5 rozszerzonej (czytaj 5E). No cóż znaczy Krone wyprzedził o konkurencję "epokę".
W sprawie dot. tego Krone to się z kolegą nie zgadzam. To, że wymagania danej kategorii zostają zatwierdzone w jakimś momencie, to nie znaczy, że jakieś wszcześniej wyprodukowane urządzenia, nie mogą ich spełniać. Łączówki HIGHBAND Krone mają pasmo do 350MHz i parametry transmisyjne o wiele lepsze niż rozwiązania typu gniazdo-wtyczka (RJ-45). W moim przypadku one odpadały ze względu na to, że przedłużałem kable ekranowane FTP.
No to rewelacja, że pracują w takim paśmie. Tylko:
1) w którym roku weszły na rynek?
2) Gdyby nawet weszły w 2000 to i tak nie byłyby zgodne z kat.6 bo nie istniała taka kategoria ... i już!
Rynek takich produktów ma wiele. To, że są np. kable 1.2 GHz to oznacza, że są one zgodne, z która kategorią? Może z szóstą, może z siódmą a może z jedenastą dwadzieścia pięć?
Dlatego w tamtym czasie takie łączówki mogłyby być jedynie o parametrach lepszych "przewyższających kat.5" i nic pozatym. Poprostu nie da się żeby coś spełniało warunki których jeszcze nie ma.
Darom pisze: Domyślam się, że post kolegi powstał z przeanalizowania tych informacji które napisałem tutaj na forum. Niestety nie zostały tutaj podane wszystkie uwarunkowania tego przeniesienia. Informacje te podałem zaś wszystkim osobom, z którymi odbyłem w tej sprawie rozmowy telefoniczne - koledze Jurkowi (adamjur1), któremu chciałbym przy okazji podziekować, doradcom technicznym systemów AMP, Telegartner, Molex i R&M, z którymi też dyskutowałem nad możliwymi rozwiązaniami.

Ja w życiu już kilka serwerowni przeniosłem - i odbywało się to poprzez umiejscownienie w starej lokalizacji Punktu Konsolidacyjnego, czyli przedłużenie poprzez patchpanel.
Jednak omawiany tutaj przypadek był nieco inny. Lokalizowanie punktu pośredniego nie wchodziło w grę. Przede wszystkim było to uwarunkowane brakiem miejsca, brakiem dostępu (pomieszczenie zmieniało się na magazyn jakiś substancji). Było jeszcze parę przyczyn które akurat w tym przypadku warunkowało pójście w stronę rozwiązania typu zabuduj i zapomnij - czyli "mufa" na przewodzie. Zapewniam kolegę senda, że jakby to był standardowy przypadek, to nie pytałbym o możliwe rozwiązania na forum.
Dobrze sie Kolega domyśla. Innych informacji nie miałem.
Natomiast:
Darom pisze:
Darom pisze: "Rozwiązanie typu patchpanel rj-45 + zarobiona wtyczka lub dwa patchpanele z patchcordem odpadają od razu, ze względu na duży stopień zawodności i mały NEXT
Powiem tak: stwierdzenie to jest dość niefortunne, bo nie było ono istotą sprawy. Założyłem, że jak robimy punkt pośredni z patchpanelami to musi być do tego dostęp. Więc to rozwiązanie akurat w moim przypadku odpadało.
w połaczeniu z
Darom pisze: ...
Jak ktoś tak dokładnie jak kolega trzyma się wytycznych zawartych w normach, to wypadałoby być w tym co się pisze nieco bardziej starannym...
no cóż... napisze to tak: Zarzuca mi kolega brak staranności -OK, przyjmuje do wiadomości. (Niemniej nie jest to miejsce na pisanie książki - ale to tak na marginesie?)
Tylko z jakiej przyczyny kieruje Kolega zarzuty do mnie jednocześnie usprawiedliwiając swoje "niefortunne" sformuołwania? Czy to oznacza, że Koledze wolno, a mnie nie? Bo nierozumiem.

I na koniec :
Darom pisze: Na koniec - chciałbym podziękować kol. senda za zwrócenie uwagi na wiele uwarunkowań przy przedłużaniu okablowania strukturalnego. Niestety w moim szczególnym przypadku nie mogłem ich wykorzystać.
No to jest mi niesamowicie miło za podziękowanie, acz tym bardziej nie rozumiem Kolegi ostatniego zgryźliwego postu, co niezmienia postaci rzeczy, że czekam na cyt:"...skomentuję nieco później"

Pozdrawiam
Gdybym na prośbę o pomoc odpowiadał: "przeczytaj sobie i zrób zgodnie z Normą ...." - przyjaciół bym stracił dawno!!!
adamjur1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 74
Rejestracja: pt maja 05, 2006 10:26
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: adamjur1 »

Panowie!!!
Wesołych Świąt i mokrego dyngusa....
Pozdr.J.
senda
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 37
Rejestracja: pn maja 14, 2007 19:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: senda »

Wielkie dzięki i również życzę :)
Gdybym na prośbę o pomoc odpowiadał: "przeczytaj sobie i zrób zgodnie z Normą ...." - przyjaciół bym stracił dawno!!!
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: Darom »

Witam kolegę senda i pozostałych kolegów
senda pisze: Jeżeli Kolega nie miał czasu przeczytać to dlaczego już się w tym wątku ustosunkowywał do tych wypowiedzi?
Po prostu nie mam czasu aby się zajmować teraz polemiką z kolegą, chciałem jednak nie pozostawić ostatnich kolegi wypowiedzi bez jakiegokolwiek komentarza - stąd post z 6 kwietnia.
Post ten proszę traktować jako prekursor postu w którym skomentuję kolegi "kwiatki" które kolega wstawił w swoich postach (z 25 marca), ale niestety nie jest to mój priorytet, bo mam teraz inne zajęcia.

Pozwolę tylko odnieść się do ostatniej wypowiedzi kolegi.
senda pisze: Pomijam początkowy wątek tego tematu bo on z przed lat 3 i dotyczył prywatnej chałupy, więc włąściciel może sobie w niej zrobić co mu się tylko podoba.
Kolego senda ja w kontekscie całej wypowiedzi kolegi - rozumiem to zdanie nieco inaczej. Jak - pozostawiam to koledze. Dla mnie to jest akurat nieistotne.

Odnośnie łączówek Highband firmy Krone.
senda pisze: No to rewelacja, że pracują w takim paśmie. Tylko:
1) w którym roku weszły na rynek?
2) Gdyby nawet weszły w 2000 to i tak nie byłyby zgodne z kat.6 bo nie istniała taka kategoria ... i już!
1. Podpinając się tu pod ten wątek sprecyzowałem, że chodzi mi o przedłużenie FTP kat.5e. (moje posty z 25 i 27 lutego) Nie bardzo rozumiem, skąd ta kat. 6.
2. Omawiana łączówka Highband jest kategorii 5e o czym napisano w karcie katalogowej producenta:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]. Tylko inny kolega (nie ja) napisał, że "trzymały kat. 6" - co w tym przypadku jest mało ważne.
3. Łączówek tych na samym wstępie nie brałem pod uwagę, gdyż tworzony przeze mnie projekt dotyczył instalacji FTP. Odpadły one w przedbiegach - więc rozważanie czy te łączówki "wytrzymują" 100MHz, 350MHz czy 1,2GHz stało się mało istotne.
4. Ponownie napiszę, iż to, że produkt został wyprodukowany przed datą wprowadzenia danej normy - nie oznacza, że nie spełnia wymagań tej normy. Podkreślę słowo "spełnia wymagania", bo to nie znaczy że jest danej kategorii.
5. Łączówki Krone Highband to zupełnie inny produkt niż popularne telefoniczne Krone_LSA [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]. Łączówki LSA nie były z oczywistych względów rozważane. Ta uwaga nie dotyczy kolegi senda, ale miałem wrażenie, że nie wszyscy wypowiadający się koledzy to rozróżniają.
Darom pisze:
Darom pisze: "Rozwiązanie typu patchpanel rj-45 + zarobiona wtyczka lub dwa patchpanele z patchcordem odpadają od razu, ze względu na duży stopień zawodności i mały NEXT
Powiem tak: stwierdzenie to jest dość niefortunne, bo nie było ono istotą sprawy. Założyłem, że jak robimy punkt pośredni z patchpanelami to musi być do tego dostęp. Więc to rozwiązanie akurat w moim przypadku odpadało.
Nie widzę potrzeby tu coś dodać.
Natomiast ja nie uważam się za nieomylnego i mającego w głowie wszystkie normy dotyczące sieci komputerowych jak kolega. Przynajmniej dał to kolega swym pouczającym tonem odczuć. Stąd moje zdanie:
Darom pisze:Jak ktoś tak dokładnie jak kolega trzyma się wytycznych zawartych w normach, to wypadałoby być w tym co się pisze nieco bardziej starannym...
I ponownie napiszę: żałuję, że nie mam czasu, aby ustosunkować się do wszystkich kolegi "kwiatków". Samo wypisanie ich zajęłoby trochę czasu, nie mówiąc już o komentarzu.

A co do podziękowań:
senda pisze:
Darom pisze: Na koniec - chciałbym podziękować kol. senda za zwrócenie uwagi na wiele uwarunkowań ....
No to jest mi niesamowicie miło za podziękowanie, acz tym bardziej nie rozumiem Kolegi ostatniego zgryźliwego postu,
Nie wiem czy kolega zwrócił na chronologię zdarzeń. Moje podziękowania były pod pierwszym kolegi postem (z 25marca). Wyraził kolega w nim swoje zdanie - ja przyjąłem je ze zrozumieniem (pomiajając pouczającą formę tego postu). Niestety nie przyjął kolega wyjaśnień kolegi Jurka (adamjur1) i moich, ale zaczął kolega sadzić "kwiatki", przy okazji robiąc pozory profesjonalisty w tej dziedzinie (miałem wrażenie, że paru kolegów nawet uwierzyło). Stąd moja reakcja. Ja chociaż słabo znam się na instalacjach sieci komputerowych (tu na tym forum są osoby, które bardziej w tym siedzą - jedną z nich jest kolega Jurek), to mam wrażenie, że kolega senda wie o sieciach LAN niewiele więcej ode mnie.

Na tym kończę moje wypowiedzi w tym temacie. Ja będę miał czas (może za 2 tygodnie czy miesiąc) to pozwolę sobie skomentować pozostałe wypowiedzi kolegi senda (z 25marca). Do tego czasu nie widzę potrzeby pisania w tym wątku.

pzdr
-DAREK-

Życzę kolegom WESOŁYCH RADOSNYCH ŚWIĄT i miękkiego lądowania we wtorek w pracy. Bo po lanym poniedziałku to różnie bywa. :-)
谦虚 使 人 进步
senda
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 37
Rejestracja: pn maja 14, 2007 19:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: senda »

Aby nie zaśmiecać bardziej tego tematu i szanując próbę rozładowania sytuacji przez Kolegę adamjur1 odpowiem Koledze na priv.

Pozdrawiam
Gdybym na prośbę o pomoc odpowiadał: "przeczytaj sobie i zrób zgodnie z Normą ...." - przyjaciół bym stracił dawno!!!
senda
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 37
Rejestracja: pn maja 14, 2007 19:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: senda »

Wygląda na to, że Pan Alexander Graham Bell miał rację :) Nic tak dobrze nie robi jak pogadać chwilę. Problemy nierozwiązywalne pismem rozwiewa się błyskawicznie i o to chodzi.

Pozdrawiam wszystkich Kolegów i życze spokojnych i udanych świąt.
Gdybym na prośbę o pomoc odpowiadał: "przeczytaj sobie i zrób zgodnie z Normą ...." - przyjaciół bym stracił dawno!!!
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów

Miło mi jest powiedzieć, że z kolegą sendą zdążyliśmy jeszcze na Święta się dogadać. Kolega miał dobry pomysł aby przenieś dyskusję za forum na priv. Skończyło się na rozmowie telefonicznej. Wyjaśniliśmy sobie wiele - jak zwykle 99% wyszło, że to nieporozumienia. Ten pozostały 1% wynika z różnych realizacji rozwiązań punktu konsolidacyjnego u różnych dostawców systemów okablowania strukturalnego.

Jeszcze raz życzę wszystkim kolegom spędzenia ŚWIĄT WIELKANOCNYCH w miłej i pogodnej atmosferze.

pzdr
- DAREK -

PS. Jeżeli w moich postach była odrobina złośliwości, to wszystkich zainteresowanych - przepraszam.
谦虚 使 人 进步
jeme
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 30, 2011 7:48

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: jeme »

Witam,
Wiem że to necroposting ale ten temat jest najbliższy moim zapotrzebowaniom ze wszystkich jakie udało mi się wygrzebać.

Problem mam taki:
Moja firma obejmuje nowe biuro, przygotowywane w całości przez właściciela/wynajmującego. To znaczy - sieć w/g naszego projektu kładli ich 'specjaliści'. W sumie wszystko ładnie, gniazda tam gdzie trzeba, Cat.6, kable też, w mojej norze ze ściany wychodzi pęk kabli tam gdzie powinien, czekając spokojnie na szafę i obrobienie... W sumie luz, raptem 16 kabli, jeden poziom, odległości tak do 20m, bajka.

I tu zaczyna się problem - przy bliższych oględzinach zauważyłem wystający ze ściany wraz z kablami kawałek izolki. No to pogrzebałem.
Okazuje się że panom się porąbało, wypuścili kable na środku ściany, jak im kierownik zwrócił uwagę, to przenieśli je tam gdzie mieli w projekcie, ale oczywiście niektórych kabli nie stykło. Więc giganci intelektu - rozpletli skrętkę, polutowali żyły (mam nadzieję że 1-1) i obkręcili wszystko izolką. Jak to zobaczyłem to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać. Wydłubałem 3 tak zrobione kable, mam tylko nadzieję że reszta nie jest tak 'łączona' w ścianie :/

No i teraz pytanie - co z tym zrobić?
a)zostawić i zobaczyć jak będzie działać (a nóż widelec da rade :/) - ma tam hulać gigabit.
b)wpakować tam jakiś łącznik Cat. 6, w stylu
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
c)ostatnie co wydaje mi się z jednej strony najsensowniejsze a z drugiej strasznie mi się nie podoba - kazać miłym panom zrobić tam gniazda w ścianie, tak jak się kończą te przykrótkie kable, i podłączyć patchcordami bezpośrednio do switcha. Będzie nieelegancko, ale prawie tak jak miało być (z pominięciem patchpanela):/

pozdrawiam,
j
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Łączenie skrętek 5e

0
Post autor: STANCA »

Witam

Zawsze można poprosić o pomiary tej sieci. Wyjdzie czy spełnia wymagania dla tej kategorii.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ