AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów.


Miałbym pytanie o jakośc usług szerokopasmowych przy wykorzystniu systemu AMP ACO Plus. W szczególności chodzi mi o jakość przenoszenia sygnału telewizyjnego jesli w instalacji strukturalnej stosuje kabel S/FTP (PiMF) 600MHz kat. 7. Czy nie ma znacznych spadków sygnału, szczególnie dla częstotliwości 860MHz?


pozdrawiam
DAREK

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: melon »

Witam
Cytat kolegi Darom:
W szczególności chodzi mi o jakość przenoszenia sygnału telewizyjnego jesli w instalacji strukturalnej stosuje kabel S/FTP (PiMF) 600MHz kat. 7.
Najważniejszym problemem przy przesyłaniu sygnału telewizji analogowej jest dopasowanie impendancyjne kabla koncentrycznego 75 do impedancji skrętki 100 .
Dopasowanie to jest realizowane w punkcie połączenia koncentryka ze skrętką ( odpowiedni balun, moduł wypadku AMP )
Kabel cat.7 PiMF jest przystosowany do transmisji wszystkich kanałów telewizyjnych, włącznie z zakresem częstotliwości 862 MHz dla pasma UHF.
Oczywiście ważna jest relacja: zakres częstotliwości/odległość
Tłumienie sygnału zwiększa się wraz z odległością nadajnika od odbiornika. Na większe odległości ( do 100m ) należy zastosować wzmacniacz sygnału.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: Darom »

Witam kolegę Melona
dziekuję koledze za szybką odpowiedź.
melon pisze: Najważniejszym problemem przy przesyłaniu sygnału telewizji analogowej jest dopasowanie impendancyjne kabla koncentrycznego 75 do impedancji skrętki 100 .
Dopasowanie to jest realizowane w punkcie połączenia koncentryka ze skrętką ( odpowiedni balun, moduł wypadku AMP )


A mnie się wydaje że to najmniejszy problem, bo wystarczy (jak kolega sam napisał) zastosować odpowiednie element systemu ACO (zawierający transformator dopasowujący).

Natomiast moje najwieksze wątpliwości wzbudza charakterystyka tłumiennosći w funkcji czestotliwości kabla
A=fun( f )

O ile charakterystyka kabli współosiowych jest w miarę płaska (nie ma dużych różnic miedzy tłumieniem dla małych i wysokich f), to jednak w przypadku "skrętkek" nie jest tak ładnie. Wartości tłumień dla granicznych czestotliwości tych przewodów (100MHz dla kat.5 czy 600MHz dla w/w kabla ACO) są bardzo wysokie. Wystarczy "parę" metrów tego kabla i już nam się rozjadą poziomy sygnałow w poszczególnych kanałach. Ewentualne wzmacniaki/repeatery musiały by "nadrzucić" straty szczególne w wysokich czestotliwościach (niejako kompensować charakterystykę kabla).
melon pisze: Na większe odległości ( do 100m ) należy zastosować wzmacniacz sygnału.


mam więc pytanie - do jakich odległości można nie stosować tych wzmacniaczy

pozdrawiam
DAREK
kafel56
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 648
Rejestracja: ndz lis 27, 2005 21:56
Lokalizacja: Lublin

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: kafel56 »

Witam!
Darom pisze: O ile charakterystyka kabli współosiowych jest w miarę płaska (nie ma dużych różnic miedzy tłumieniem dla małych i wysokich f),


I, II i III zakres można przesłać i na ponad 50 metrów, a z takich już np. 800 Mhz bez przemiany, to na końcu długości zostanie ze 20db.
Najlepsze wyniki w ocenie zachodzących zjawisk uzyskujemy poprzez użycie miernika sygnału w. cz., wtedy widać jak „siadają” poszczególne częstotliwości wraz z narastaniem długości kabla.

Pozdrawiam kafel56
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: Darom »

kafel56 pisze: Witam!
Darom pisze:O ile charakterystyka kabli współosiowych jest w miarę płaska (nie ma dużych różnic miedzy tłumieniem dla małych i wysokich f),


I, II i III zakres można przesłać i na ponad 50 metrów, a z takich już np. 800 Mhz bez przemiany, to na końcu długości zostanie ze 20db.


Kolego kafel56

Oczywiście - kolega ma rację - przykładowy kabel (z tych lepszych) ma
tłumienność:

8db/100m dla 175MHz
18db/100m dla 860MHz

Charakterystyka jest w rzeczywistości daleka od płaskiej Mamy 10db róznicy. Natomiast porównując ją z charakterystykami skrętek ( o charakterystykach "tatrzańskich" ;-) ) użyłem zwrotu "w miarę płaska". No cóż niektórzy mówią, że wszystko jest względne. Dlatego rozważanie, czy koncentryki mają charakterystyki płaskie czy nie uważam za bezowocne. Każdy może zajrzeć jakie są wartości i dobrać odpowiedni przewód do długości.

pozdrawiam
DAREK
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: melon »

Witam
Cytat kolegi Darom:
mam więc pytanie - do jakich odległości można nie stosować tych wzmacniaczy
I tu była odpowidż pośrednia:
Tłumienie sygnału zwiększa się wraz z odległością nadajnika od odbiornika.
Nie można podać bezpośredniej odległości i częstotliwości, oczywiście można zacytować parametry z katalogów producenta okablowania, ale często jest to chwyt marketingowy i podawane wartości są jak najbardziej wiarygodne ale wykonywane w warunkach laboratoryjnych.
A to się ma nijak do warunków rzeczywistych. Aby ustalić zależność odległości od częstotliwości, należy przeprowadzić pomiary w warunkach panujących w danym środowisku.

A ze swej storny muszę zaznaczyć, że dopiero opracowywana, nie zatwierdzona klasa G (cat.8 ) 1,2GHz, okablowania strukturalnego, będzie wykorzystywana i przeznaczona do szerokopasmowych aplikacji multimedialnych w tym przenoszenia sygnałów telewizyjnych do 862 MHz.

Na dzień dzisiejszy istnieją już kable skrętkowe, nie określone żadną kategorią ani klasą, z przeznaczeniem wyłącznie do przesyłu sygnałów telewizyjnych najwyższych częstotliwości.
P.S.
Podanie producenta jest zabronione na FORUM.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: Darom »

Witam

Kolego melon. Moje pytania biorą się stąd, że właśnie siędzę nad ofertą na podstawie projektu. Projektant zaprojektował telewizję do 862MHz własnie na bazie kabla S/FTP (PiMF) 600MHz kat. 7
melon pisze: P.S.
Podanie producenta jest zabronione na FORUM.


No niech kolega nie przesadza ;-)

pozdrawiam
DAREK
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: melon »

Witam kolegę Darom
Wysłałem e-mail na pocztę. Mam nadzieję że się przyda.
Między innymi montuję systemy tej firmy i nie mogę z tego powodu reklamować, co innego jakbym nie miał styczności z wyrobem.
Awatar użytkownika
Tayron
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 26
Rejestracja: wt lip 20, 2010 18:52
Lokalizacja: Kraków

Re: AMP ACO - pytanie o jakość usług szerokopasmowych

0
Post autor: Tayron »

odnośnie ACO PLUS to istnieje inny problem,który jest także głównym atutem systemu,mianowicie rozszycie kabla. Trzeba się zastanowic czy warto system stosowac poniewaz np rozszywajac to na 4 gniazda(np 1,2k) to ciezko z wysoka kategoria lacza. Druga sprawa...nieszczesne wkladki ktore trzeba dokupic,a na dodatek pomiary,po wymianie wkladki pomiar jest niewazny wiec jest to uciazliwe. Do tego panele sporo U zabieraja. Max dla kabla to 1,2k i fakt TV mozna miec, ale SAT min 2k potrzebuje wiec juz trzeba koncentryk ciagnac. Trzeba sie pozadnie zastanowic czy stosowac ten system,jest drogi a spokojnie mozna postawic duzo tanszy i szybszy system na cat6a
------------------------------------------------------------------------
Zawsze z jedną ręką w kieszeni ;]
ODPOWIEDZ