Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: Darom »

BENO9999 pisze: Witam.
Ale moje pytanie jest chyba inne.
Czy ta antena jest ponad dachem czy nie ???

Pozdrawiam i dziękuje


Z punktu widzenia ochrony odgromowej antena jest wystaje poza dach (jest w strefie LPZ0A)

pzdr
DAREK

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: rysiu71 »

Witam kolegę Darka i Kolegów na forum.


Dziękuję Koledze Darkowi za przedstawione materiały zaczerpnięte z dość fachowych źródeł .
Bardzo cieszy mnie Kolego Darku, ze w Twoich wypowiedziach jest coraz miej filozofowania i więcej konkretów.
Nasze dyskusje powinny właśnie doprowadzać do wyjaśnienia wątpliwości właśnie w taki sposób jak to robimy.
W najbliższym czasie dokonam zakupu normy antenowej , na którą powołuje się tak dużo osób( łącznie ze mną ) lecz jej nigdy nie przeczytali.
Wychodzi na to, jak powiedział mój serdeczny kolega z forum, że są dwie szkoły uziemiania anteny.
jedna -uziemia się maszt bezpośrednio
druga -uziemia się odizolowany zwód obok masztu anteny.

Ja twierdzę z praktyki, że jest jeszcze trzecia szkoła- wcale się anteny nie uziemia.
Jest to szkoła powszechnie stosowana. Jest tania, bezproblemowa, szybka w realizacji.

Na początku poznawania zagmatwanej techniki uziemiania anten byłem zwolennikiem uziemiania odizolowanego zwodu anteny ale również uziemiania masztu anteny do GSW .
Z tego pomysłu nic nie wyszło bo projektant zwrócił mi uwagę, że nie mogę tak zrobić i trzeba maszt anteny podłączyć do najbliższego zwodu adgromu a sam fider połączyć z GSW.

Ten odizolowany zwód obok masztu anteny to nawet dobry pomysł pod warunkiem że wyładowanie nastąpi z góry a nie z boku na którym jest antena.

Dalsze pytania i wątpliwości na ten temat napisze po przeczytaniu całej normy antenowej uwzględniając niejasne rozporządzenia Ministrów.treśc normy jak i Darka wypowiedzi

Wkrótce się odezwę w tym temacie.
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: melon »

Witam
rysiu71 namawia do łamania prawa swoją wypowiedzią:
Ja twierdzę z praktyki, że jest jeszcze trzecia szkoła- wcale się anteny nie uziemia.
Jest to szkoła powszechnie stosowana. Jest tania, bezproblemowa, szybka w realizacji.

Niezgodne z Warunkami Technicznymi.
Wkrótce się odezwę w tym temacie.

Serdecznie zapraszam
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: rysiu71 »

rysiu71 pisze:
Dalsze pytania i wątpliwości na ten temat napiszę po przeczytaniu całej normy antenowej

Wkrótce się odezwę w tym temacie.
Gdy dojrzałem do momentu zakupienia normy antenowej otrzymałem z PKN informację takiej treści

"W odpowiedzi na Pana mail uprzejmie informuję, że w czytelni norm w Warszawie (Świętokrzyska 14) jest dostępna do czytania (w godz. 9-16 )archiwalna norma PN-T-05210:1979, która została wycofana bez zastąpienia 16.11.2000 roku.

Z poważaniem,

Po tej informacji wstrzymałem się z zakupieniem archiwalnej normy ,bo przestarzała i tak nie wniosłaby czegoś nowego.

Przez okres roku na stronie prof. A.Sowy ukazały się rysunki jak należy uziemić i chronić antenę.

W przykładach podanych na rysunkach uzasadnione byłoby podciągnięcie bednarki na strych jako przedłużenia GSW i połączenie fidera anteny.

Sadzę , koledzy,że warto przeczytać:

ochrona.net.pl/pdf/ochrona_na_dachach.pdf
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: rysiu71 »

Witam ponownie.


Już wiadomo jak chronić prawidłowo antenę na dachu w obiektach budowlanych,reguluje to nowa norma PN-EN 62305-3.

Sądzę, że teraz nie powinno być wątpliwości jak uziemić antenę i jak ją chronić, jednak po zakupie i przeczytaniu nowej normy podzielę się uwagami.
dusiek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: pt sty 12, 2007 21:11
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: dusiek »

Witam,
również poszukam tej normy chociaż przez minione lata sporo się dowiedziałem.
paulhaslinger
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 14:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: paulhaslinger »

Witam.
Od ostatniego postu minęło trochę czasu, ale ja podbiję temat. Otóż kolega Darom napisał, że cytuję: " Zdarzało się, że przy braku uziemienia anteny - ulegał uszkodzeniu kondensator separujący na wejściu głowicy w.cz. odbiornika telewizyjnego".
Rozumiem, że chodziło o sygnał analogowy prosto z anteny.
A jak sprawa ma się obecnie? Mamy sygnały cyfrowe podane na dekodery DVB-T lub DVB-S. Czy obecnie nie uziemione ekrany kabli wyjściowych z anten (naziemne i satelitarne) do dekoderów też lepiej uziemić? Jeśli tak to dlaczego?


seba.
Seba
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: disaster »

Słyszał o efekcie tryboelektrycznym?
Jak nie słyszał, to radzę poczytać :)
paulhaslinger
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 14:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: paulhaslinger »

Tak, czytałem o efekcie tryboelektrycznym. To elektryzowanie materiałów - proces przekazywania im ładunku.
Czyli wniosek z tego, że dalej trzeba uziemiać ekrany kabli?
Seba
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Obowiązek uziemiania anteny telewizyjnej

0
Post autor: disaster »

Anteny nadal są galwanicznie połączone z odbiornikiem, więc póki nie wymyśli się innego sposobu przesyłu sygnały z anteny do TV, to uziemiać trzeba.
ODPOWIEDZ