• Polecamy!
Megger PAT450 Tester sprzętu elektrycznego
Megger PAT450 Tester sprzętu elektrycznego
Megger PAT450 Tester sprzętu elektrycznego
Megger PAT450 Tester sprzętu elektrycznego

Megger PAT450 Tester sprzętu elektrycznego

Seria PAT400 produkcji Meggera jest nową generacją testerów sprzętu elektrycznego, wykonującą pełne badania przenośnego sprzętu elektrycznego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Miernik współpracuje z programem PROTON+.

MEGGER-PAT450
7 667,82 zł
Brutto (6234, bez VAT)
Czas realizacji: 1-3 tygodni

Opis

Seria PAT400 składa się z 2 modeli.

PAT410 charakteryzuje niską wagą oraz obniżoną obudową, posiada bazę danych o pojemności do 10000 zestawów wyników oraz możliwość transmisji wyników poprzez pamięć USB. Wykonuje pomiary ciągłości 200mA, rezystancji izolacji przy 250V i 500V, badanie biegunowości przedłużaczy, mocy pobieranej, prądów upływowych (zastępczego, różnicowego i dotykowego), jak również badania przenośnych wyłączników RCD.

PAT450 ma dodatkową funkcję badania przewodów uziemiających dużymi prądami 10A i 25A oraz posiada funkcję próby wytrzymałości 1,5kV oraz 3,0kV. Model PAT450 jest idealną propozycją dla wypożyczalni narzędzi oraz serwisów, gdzie próba wytrzymałości na przebicie jest rutynowym działaniem. Oba produkty z tej rodziny mogą pracować z dużym obciążeniem cyklu, mają konstrukcją dostosowaną do szybkich pomiarów, łatwej obsługi i całodziennego użycia. Seria PAT400 charakteryzuje się szybkim uruchomieniem, gdy przyrząd jest przenoszony z jednego pomieszczenia do drugiego, uruchamia się natychmiast z tego samego menu, przy którym był wyłączany. Znacząco oszczędza to czas, pozwalając na wykonanie większej ilości pomiarów w czasie dnia pracy.

Funkcjonalność mierników serii PAT400

 • Pamięć 10000 zestawów wyników pomiarów
 • Transmisja wyników poprzez pamięć USB do PC
 • Duży 5,7” kolorowy wyświetlacz z podświetleniem
 • Pomiar ciągłości prądem 200mA
 • Pomiar przewodów uziemiających prądami 10A i 25A
 • Pomiar rezystancji izolacji 250V i 500V
 • Badanie przenośnych wyłączników RCD
 • Pomiar prądów upływowych (zastępczego, różnicowego i dotykowego)
 • Próba na przebicie 1,5kV lub 3,0kV (PAT450)
 • Pomiar poboru mocy VA
 • Programowane czasy trwania poszczególnych testów
 • Natychmiastowa gotowość do pomiaru po ponownym uruchomieniu
 • Programowane, dedykowane przyciski funkcyjne
 • Wybierane wartości granic akceptacji POZYTYWNY/NEGATYWNY zapewniają natychmiastowe wskazanie niesprawnego sprzętu podczas badania w trybie sekwencyjnym
 • Opcjonalny czytnik kodów kreskowych oraz drukarka w celu skrócenia czasu wpisywania numerów seryjnych sprzętu

Zastosowanie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel domu, pracodawca lub właściciel miejsca pracy lub budynków użyteczności publicznej ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich sprzętów elektrycznych dostępnych dla lokatorów, pracowników lub obywateli. Jedyną akceptowaną metodą zapewnienia bezpieczeństwa są okresowe badania elektryczne. Badania mogą być wykonane przez uprawnionych elektryków dysponujących odpowiednimi przyrządami. Przyrządy z serii PAT400 są idealne do wykonywania badań przenośnego sprzętu w takich obiektach, jak: zakłady pracy, hotele, budynki użyteczności publicznej, szkoły, uczelnie, sklepy, biura, teatry, banki, restauracje, kawiarnie, obiekty sportowe, kina, teatry etc. , gdzie ze względu na dużą ilość badanych sprzętów utrudniona jest ręczna rejestracja, wtedy bardzo pomocna jest funkcja bardzo pojemnej pamięci przyrządu oraz możliwość transmisji wyników do PC poprzez pamięć USB z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. PAT450 jest szczególnie przydatny do stosowania w wypożyczalniach narzędzi, gdzie sprzęt elektryczny jest rutynowo badany przed każdym wypożyczeniem oraz w serwisie naprawczym, gdzie sprzęt jest rutynowo demontowany, ponieważ PAT450 poza standardowymi testami może wykonać również próbę na przebicie sprzętu elektrycznego napięciami 1,5kV lub 3,0kV a.c..

Pomiar ciągłości i rezystancji przewodu uziemiającego
W celu zweryfikowania integralności uziemienia odsłoniętych części metalowych urządzeń z uziemieniem (Klasa I). Prąd pomiarowy 25A jest wymuszany za pośrednictwem sondy dotykanej do odsłoniętych części metalowych badanego urządzenia, obwód prądu jest zamykany poprzez styk uziemienia we wtyczce zasilającej. Do badań przewodu uziemiającego dostępne są prądy 10A oraz 25A. Dla delikatnych sprzętów elektronicznych, gdzie duże prądy mogłyby spowodować uszkodzenia, możliwy jest wybór prądu 200mA.

Pomiar rezystancji izolacji

W celu sprawdzenia izolacji części przewodzących w stosunku do ziemi stosowane jest napięcie 500V dc. Przewody fazowy i neutralny są mostkowane i napięcie pomiarowe jest przykładane pomiędzy ten mostek i styk uziemienia. Dla sprzętów nie posiadających podłączenia uziemiającego (Klasa II), sonda jest używana do dotykania w dowolnym miejscu obudowy sprzętu (stosowane jest również owijanie obudowy folią metalową). W przypadkach, gdzie 500V mogłoby uszkodzić czuły sprzęt, PAT dostarcza alternatywne metody weryfikacji integralności izolacji. Możliwy jest wybór niższego napięcia 250V dc, lub mogą być wykonane pomiary alternatywne takie, jak Dotykowy Prąd Upływowy lub Zastępczy Prąd Upływowy.

Pomiar dotykowego prądu upływowego
Jeżeli nie istnieje przewód uziemiający, (sprzęt Klasy II) ścieżka powrotu do ziemi musi być sztucznie dostarczona w celu symulacji trzymania sprzętu w ręku. W tym celu używana jest sonda, która jest dotykania do dostępnych części przewodzących. Podczas pomiaru dotykowego prądu upływowego badany sprzęt jest zasilany napięciem przy jakim normalnie pracuje. Wyświetlany jest prąd płynący do ziemi. Prąd jest przeliczany do najwyższego dopuszczalnego poziomu napięcia zasilania (230V + 10%).

Pomiar różnicowego prądu upływowego
Analogicznie, jak przy pomiarze prądu dotykowego, podczas pracy badanego sprzętu mierzona jest różnica prądów w przewodzie fazowym i neutralnym. Prąd jest przeliczany do najwyższego dopuszczalnego poziomu napięcia zasilania (230V + 10%).

Pomiar zastępczego/alternatywnego prądu upływowego
Pomiar ten jest wykonywany tą samą metodą co pomiar rezystancji izolacji, tj. między przewodem uziemiającym i mostkowanymi przewodami fazowym z neutralnym. Dla Klasy II, sonda jest używana do dotykania do dostępnych części przewodzących sprzętu. Przykładane jest napięcie 50Hz o wartości 40V i mierzony jest prąd upływowy. Obniżone napięcie redukuje ryzyko porażenia prądem i zapobiega uruchomieniu sprzętu tam, gdzie mogłoby to być niebezpieczne. Ponieważ jest to napięcie 50Hz, impedancja ścieżki upływności jest taka sama, jak podczas pracy przy nominalnym zasilaniu. Prąd jest przeliczany do najwyższego dopuszczalnego poziomu napięcia zasilania (230V + 10%).

Pomiar mocy pobieranej
Celem pomiaru jest sprawdzenie, czy sprzęt pracuje tak, jak powinien. Do sprzętu jest przykładane nominalne napięcie pracy. Jednocześnie, wartość VA (mocy pobieranej) jest wyświetlana jako dodatkowe potwierdzenie, czy prąd pobierany przez badany sprzęt jest taki, jak oczekiwany.

Sprawdzenie przedłużaczy oraz kabli zasilających IEC
Wykonywane są pomiary rezystancji izolacji i pomiar rezystancji uziemienia. Dodatkowo sprawdzana jest prawidłowość okablowania (biegunowość, brak przerw i zwarć).

Badanie przenośnych wyłączników różnicowoprądowych (RCD)

Niektóre przedłużacze zawierają przenośne 30mA RCD w celu ochrony w specjalnych lokalizacjach. PAT może wykonać pomiary czasów wyzwolenia wyłączników RCD przy prądach ½ x I; 1 x I (0° i 180°); 5 x I (0° i 180°). Podczas sekwencji pomiarowej przyrząd przypomina o sprawdzeniu działania ręcznego przycisku testu działania RCD.

Próba na przebicie (tylko PAT450)
W sytuacjach, gdzie zastosowanie wymaga wykonania próby na przebicie, wysokie napięcie jest przykładane do dowolnych odsłoniętych części metalowych poprzez sondę (będącą na wyposażeniu PAT450). Prąd upływowy pomiędzy mostkowanymi przewodami fazowym z neutralnym a sondą jest monitorowany i wskazywane jest wystąpienie przebicia. Dla Klasy I napięcie próby wynosi 1,5kV ac, natomiast dla Klasy II wynosi ono 3kV ac. Porty USB

Łatwość badania dużych ilości sprzętów
Wbudowana pamięć na 10000 zestawów wyników pomiarów zapewnia nieprzerwane pomiary co zwiększa efektywność, duża klawiatura QWERTY umożliwia szybkie wprowadzanie danych, komunikacja USB zapewnia wygodną transmisję poprzez pamięć USB pendrive do PC. Format danych jest kompatybilny z bezpłatnym programem Megger Download Manager do importu wyników. Wszystkie modele poprzez port USB współpracują z opcjonalnymi: czytnikiem kodów kreskowych oraz termiczną drukarką kodów kreskowych. Etykietki tworzone drukiem transferowym są bardzo trwałe. Badania w trybie sekwencyjnym z wykorzystaniem zaprogramowanych grup pomiarowych kapitalnie upraszcza i przyspiesza pracę.

Szybkość
5 dedykowanych przycisków daje bezpośredni dostęp do najczęściej używanych funkcji, przyspieszając nawigację poprzez menu i dzięki temu zwiększając produktywność. Standardowe oraz programowane przez użytkownika grupy pomiarowe zapewniają szybkie i elastyczne badania sprzętów. Raz zaprogramowane grupy pomiarowe mogą być wielokrotnie wykorzystane do automatycznego badaniach sprzętów z danej grupy.

Wszechstronność

Obsługa wielu funkcji pomiarowych pozwala na wszechstronne badania sprzętów przy użyciu tylko jednego przyrządu PAT. Zakres dostępnych testów zawiera pomiar rezystancji izolacji 250V i 500V, pomiary ciągłości i rezystancji przewodów ochronnych 200mA, 10A i 25A, testy prądu upływowego różnicowe, dotykowe i alternatywne (zastępcze), testy poboru mocy, testy wyzwolenia przenośnych RCD, testy przedłużaczy (listew) przeciw przepięciowych i chronionych wyłącznikami RCD oraz testy przewodów zasilających. Badania przenośnych RCD są obecnie wymagane.

Zestaw standardowy

PAT450, adapter do badania przedłużaczy, przewody do pomiaru ciągłości/uziemienia, do prób przebiciowych, futerał.

Szczegóły produktu

Nowy produkt

Zobacz także

Oceń Komentarze (0)

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.